ovidiu

Bmx, Trial, Street

Recommended Posts

Acest forum avea o mare lipsa asa ca am decis sa avem un loc de discutii si pentru prietenii nostri care practica aceste categorii ale ciclismului, mai nonconformiste.

Pana acum nu a existat o sectiune dedicata acestor categorii deoarece majoritatea celor care postau erau pasionati de ciclism de sosea si de MTB.

Tot mai multe persoane imi trimt mesaje in care sugereaza ca ar fi utila o sectiune pentru celelalte ramuri ale ciclismului asa ca am decis sa oferim spatiu si celor care practica aceste discipline.

Momentan nu exista un moderator competent de aceea va rog sa nu va aventurati in discutii tehnice care nu au o acoperire solida.

Anuntam pe aceeasi cale ca suntem in cautarea unui moderator competent pentru aceasta sectiune a forumului.

Va astept sa discutam si sa invatam impreuna mai multe despre aceste ramuri mai putin promovate in Romania.

Ovidiu

Acum daca ne apucam sa discutam de ce este BMX-ul nonconformist si de ce freeride-ul este pentru oameni seriosi atunci hai sa o lasam de sectiunea asta si sa vorbim de altceva.

Uite ..pentru tine scoatem freeride-ul din grupul "nonconformistilor" si il trecem la chestiile serioase.

Altceva?

multumesc,dar eu cunosc o gramada de persoane care fac trial si downhill,si sunt foarte serioase.Ai putea spune ca acestea sunt ramuri ale ciclismului mai conservatoare.

noroc!

Pai si tu ce vrei sa spun omule despre downhill si trial.

Ca sunt ramuri clasice de ciclism? Ca se practica de 100 de ani?

Si modul in care se imbraca un om care este pasionat de trial degaja nonconformism.

E ca si cum ai spune ca un om care se da iarna cu placa este la fel ca ala care se da pe skiuri.

Placa este tot asa..pentru cei mai "nonconformisti"

Acum tu ce vrei sa iti prezint etimologia termenului "nonconformist"?

De fapt tu despre ce vrei sa vorbesti...despre o exprimare de a mea sau despre ciclism?

Daca vrei sa ne invartim in jurul unor termeni intram pe un forum de limba si literatura romana si analizam.

Daca vrei sa vorbim despre ciclism..ramanem aici si vorbim despre ciclism.

alex ursu, uita-te hombre si tu pe youtube. am inteles ca este o resursa inepuizabila de date despre si cu free-rideri ori trial-isti. acolo o sa vezi ca oamenii aia fac tot felul de chestii iesite din comun. se lovesc cu ouale de balustrade, cad pe spate, in genunchi, in cap. in principiu, fac chestii pe care alti oameni nu le-ar face in mod obisnuit. ei bine, ceea ce fac ei se distanteaza oarecum de menirea biciclitului. la inceput, bicicleta a fost inventata pentru ca una bucata om sa se poata deplasa dintr-un punct A la un punct B. treaba a evoluat, a devenit un sport, mai multe de fapt, cu derivatele lor. exista acum zeci de tipuri de geometrie de cadre si de aici si zeci de tipuri de a te da cu bicla. pe mine ma amuza omuletzii aia cu o singura placa, de aia mititica, cum dau ei repede-repede din picioare atunci cand merg pe strada. nu zic, imi place sa ma uit la trialisti, abia acolo simti ca omul e una cu bicicleta, dar parca tot cursiera te face mai biciclist decat toti ceilalti.

Sunt un trialist din Bucuresti si peste cateva saptamani o sa ma duc in Franta la un concurs, numai ca imi trebuie licenta de sportiv, si pentru asta trebuie sa fiu inscris la un club care se ocupa si cu trialul. Stie cineva daca exista un astfel de club in Bucuresti?

Salut george.

Nu stiu daca exista un club de trial in Bucuresti. Ce pot sa iti spun este ca te poti inscrie la orice club care are si ramura ciclism in statut.

Merci pt sfat, am incercat deja sa ma inscriu la Dinamo si cel responsabil cu asta era placat si se intoarce abia pe 28 luna asta, iar eu intre 25 si 30 sunt plecat la concursul respectiv. Am incercat sa caut si alte cluburi de ciclism care se ocupa si cu trialu dar nu am gasit nimic. De-aia vroiam sa stiu daca e cineva care imi poate recomanda niste cluburi unde as putea incerca. Si daca mi-ar spune si niste persoane de contact ar fi si mai bine :)

eu am BMX si practic aproape tpate stilurile care se pot practica cu un bmx nu inteleg de ce este nonconformist ca si oameni seriosi se dau pe BMX

Edited by andwxxl