allllexandru

Sfat cumparare ochelari ciclism

Recommended Posts

As dori sa achizitionez o pereche de ochelari ciclism in jurul sumei de 100 lei. Am vazut foarte multe modele, cu mai multe lentile (incluse in pret) si as vrea sa cer parerea unei persoane avizate. Care sunt principalele criterii pe care sa ma bazez, in vederea achizitionarii unei astfel de perechi.

P.S. Mentionez ca nu fac din ciclism un sport de performanta, ci doar un hobby, merg in medie 1600 de kilometri (aprilie- octombrie).

Salutare,

Din proprie experienţă, criteriile de alegere sunt cam astea:

- să îţi stea comod şi fix pe faţă şi pe nas (nu recomand să iei de pe net, fără să-i încerci)

- să aibă lentilă neagră, roşie (sau portocalie, galbenă) şi dacă se poate şi complet transparentă - oricum cea roşie/portocalie e cea mai utilă la ciclism

- să aibă absorbţie bună de UV

Eu folosesc modelele astea:

:: Mormotaland :: rucsaci,corturi,harti,saci de dormit,camping,alpinism,bricegi,ski,rucsacuri,turism - cumpara online

:: Mormotaland :: rucsaci,corturi,harti,saci de dormit,camping,alpinism,bricegi,ski,rucsacuri,turism - cumpara online

Al doilea nu are lentilă portocalie, dar stă foarte bine pe faţă.

• Upvote 1

Eu as zice ca cea transparenta sa fie obligatorie iar celelalte optionale; noaptea sau pe inserate nu prea poti sa mergi cu altceva. Alt sfat nu sunt in masura sa iti dau.

radu_vadan mi-a recomandat sa nu cumpar de pe net, dar din cate cunosc in piatra neamt nu sunt magazine specializate (pot folosi si magazinele clasice de ochelari?) iar in viitorul apropiat nu cred ca o sa parasesc orasul, deci singura solutia ar fi netul.

radu_vadan mi-a recomandat sa nu cumpar de pe net, dar din cate cunosc in piatra neamt nu sunt magazine specializate (pot folosi si magazinele clasice de ochelari?) iar in viitorul apropiat nu cred ca o sa parasesc orasul, deci singura solutia ar fi netul.

E riscant să iei de pe net că nu ştii cum se potrivesc pe conformaţia feţei tale - dar până la urmă dacă nu ai de ales, asta e http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif mai bine o pereche de ochelari buni de pe net decât unii proşti din magazin, evident.

Vezi la Mormota că au o tonă de modele, şi chiar ai de unde alege. Ştiu că sunt cam prost scrise descrierile (băieţii sunt maghiari), dar înţelegi tu ce vor să zică.

La cabinetele de oftalmologie ai şanse bune ca lentila să fie de o calitate optică decentă - adică să nu-ţi strici ochii cu ea. Sunt mulţi ochelari de soare, mai ales dintre cei ieftini, la care lentilele sunt execrabile optic (deformează imaginea) şi îţi fac mari probleme dacă-i porţi timp îndelungat.

• Upvote 1

La cabinetele de oftalmologie ai şanse bune ca lentila să fie de o calitate optică decentă - adică să nu-ţi strici ochii cu ea. Sunt mulţi ochelari de soare, mai ales dintre cei ieftini, la care lentilele sunt execrabile optic (deformează imaginea) şi îţi fac mari probleme dacă-i porţi timp îndelungat.

• Upvote 1

De la mormota am modelul asta [1] si asta [2]. Cel de la [2] il am pe rosu. Au un fel de protectie la vant care se poate da jos, au o banda elastica detasabila care-ti tine ochelarii bine pe ochi. Sunt multumit de ei.

[1] :: Mormotaland :: rucsaci,corturi,harti,saci de dormit,camping,alpinism,bricegi,ski,rucsacuri,turism - cumpara online

[2] :: Mormotaland :: rucsaci,corturi,harti,saci de dormit,camping,alpinism,bricegi,ski,rucsacuri,turism - cumpara online

Salut.

A folosit cineva ochelari cu lentila fotocromica? Merita diferenta de bani intre o pereche cu lentile interschimbabile, precum cei mentionati anterior si o pereche de genul asta?

Folosesc si eu o pereche Goggle, dar are doar lentile portocalii si negre (initial ii cumparasem pentru ture montane "per pedes"). Pe bicicleta, cele portocalii sunt intr-adevar utile in timpul zilei, dar seara nu prea se vede calumea si daca-i dau jos, ma expun prafului si insectelor. De asta cautam o solutie pt amurg/noapte, preferabil fara sa opresc sa schimb lentile sau ochelari.

@Kuckosh Daca ochelarii aia sunt intradevar cum scrie acolo :-o sunt cei mai tari pe care i-am vazut :| iar eu zic ca merita

eu am tot schimbat ochelari de soare, cu tot felul de lentile.

acum am gasit niste ochelari:

- fotocromatici : adica isi schimba culoarea (nu mai porti tot felul de lentile dupa tine)

- protectie praf,

- foarte rezistenti;

- hidro si oil repelant

http://www.eyeshop.com/index.php/en/model/Casco/Profile%20Vautron/Sport%20sunglasses/Casco-Profile-Vautron-Sport-sunglasses-Casco-on-Eyeshop.com

sunt recomandati de armata americana.

Eu folosesc de peste 1 an ochelari cumparati din Decathlon , cei de 75 ron , care au 4 feluri de lentile , schimbabile si toc inclus . Ma asteptam sa se zgarie sau sa se deterioreze , dar sunt destul de rezistenti si daca-i curat cu o carpa de microfibre inainte de tura sunt super ok . In general folosesc doar lentilele complet transparente , pentru ca ajung si seara acasa , iar celelalte colorate sunt obositoare noaptea .

Eu nu iti recomand o marca anume ci doar un sfat iti dau. In functie de pozitia ta pe bicicleta poate diferi si tipul de rama. De ex. daca mergi pe cursiera din cauza pozitiei mai plonjate privirea este mai pe "sub sprancene" ceea ce necesita niste ochelari ai caror parte superioara sa fie mai inaltata sau eventual sa-ti stea un pic mai sus. La un MTB stand mai drept in sa poti folosi si niste ochelari mai normali. In plus, iti recomand sa-ti cumperi un model care sa-ti lase lentila cat mai libera pe laterale. Astfel ai posibilitatea sa vezi mai bine cu coada ochiului.

• Upvote 1

Daca lentila este alungita in laterale vezi MAI BINE cu coada ochiului si nu te trage nici curentul . Pentru mine , cu cat sunt mai izolati ochii de curent , praf , muste , cu atat este mai bine . Daca ai locuri neprotejate si ochelarii nu se tin bine la o coborare iti vor zbura de pe ochi , pentru ca se face curent puternic .