gufha

SFAT: raport prea mare la angrenaj ???

Recommended Posts

110 kg + Transfagarasan = angrenaj triplu (daca n-am gresit la calcule :D )

Multam fain Sebi sper sa nu fi gresit nici tu nici eu .... :) Ploiesti > Cheia este mai usor abordabil? :)

In mod cert este de preferat un raport cat mai mic. Eu am 50/34 si pinioane 12-25 si sunt convins ca m-as simt mai bine pe un triplu, dar ar fi o investitie prea mare (ar trebui schimbar practic tot grupsetul). Altfel inseamna sa depui un efort foarte mare la fiecare apasare a pedalei, cu consecinte foarte nefaste asupra articulatiilor, ligamentelor etc.

@hoinar: Se mai poate fac o mica smecherie: adaugarea unui pinion de MTB (32 sau chiar 34) si scoaterea unuia mai mic (13,14..). In acest fel, cel mult va trebui sa schimbi derailleurul spate, cu unul cu brat mai lung (Deore XT cu Long Cage).

@Drysna: din cate stiu eu, deraiorul Shimano 105 long cage duce maxim 27 dinti si o diferenta intre foi de 21 dinti. De la 27 la 32 diferenta mi se pare cam mare.

Am un ciclocros cu toata linia Shimano 105 si mi-am pus pinioane SRAM 11-34 si merge perfect.

Impreuna cu cele 2 foi de 32/44, nu am probleme pe niciun fel de teren (poate doar o urcare criminala prin noroi lipicios, dar asta e alta poveste).

La deal conteaza f. mult greutatea bicicletei, deci indicat ar fi de mers pe o bicla de aprox. 5Kg! :)

asta imi doresc si eu , o bitza de vreo 5,5kg.........am facut ceva calcule dintr-un catalog si nu ar costa, decat......................11450EURO, .........am zis ca mai bine iau una de vreo 8-9 kg la vreo 500EURO, iar de restul iau o masina , iar vine nevasta dupa mine si imi da sa ma dopez pe parcursul catararii......................asta e o idee buna........in rest eu am acum un pinion megarange de 34 si nu mai am treaba la deal, cand este abrupt rau sau ma lasa puterile trec pe megarange pentru ceva timp pana imi revin,

Eu am un Giant full suspension echipat xtxtr, in jur de 13 kg cu foi de 46-36-26, dar daca ai ceva rezistenta la deal te tii dupa aia "slim" , iar la vale mergi ca la DH cu cadenta peste 100 si te vezi pe podium...:P

Totdeauna exista un "dar". Cum spun italienii: "Mai mult conteaza bulanul si mai putin bicicleta!" Apropo ei mananca paste si noi mancam tot porcul. Defapt eu nu ma impac cu carnea :))

Nu e mai simplu sa slabesti 3-4 kg decat sa dai 10.000 de euro pe masina, adica diferenta dintre 8-9 kile si 5.5? Ca eu mai am de slabit cam 20 kg!

Eu am foaia mica de 48 de dinti si pinionul mare de 24 asta inseamna un raport de 2 are cineva o foaie de 42 sau mai mica cu prindere prin 6 suruburi?

Eu am foaia mica de 48 de dinti si pinionul mare de 24 asta inseamna un raport de 2 are cineva o foaie de 42 sau mai mica cu prindere prin 6 suruburi?

Dar ce angrenaj ai tu, prietene, cu foaia MICA de 48 ?

pai da vezi ce rapoarte se foloseau mai demult? foaia mica era de 48 si nimeni nu se plangea, se catarau baietii prin toate tururile.......acum vrem rapoarte mai bune....etc....da la pedale si apoi o sa poti urca, nu va astepta ti sa urcati ca unul care merge de cativa ani buni si mai mult se catara, ca nu veti reusi, poti avea ce rapoarte vrei , ca tot degeaba,e nevoie de ture, ture si iar ture, sa faci picioare si plamani ....apoi vezi de rapoarte, nu azic ajuta si rapoartele dar totusi e ca chestia aia dintre volan si pedale la masina.....acolo se face diferenta, doar ca la bicicleta e chestia aia de pe sa-scaun-ce se sprijina in ghidon si impinge in pedale.........mama, ce ma stiu

Nu ma plang urca destul de bine dar trebuie sa tin o cadenta constant altfel e mult mai greu nu trebuie nici sa fortez nici sa dau prea incet...

apropo daca sunt doritori, as vrea sa schimb si eu o caseta Ultegra (11-25), noua (folosita o singura urcare pe Transfagarasan), cu una similara, insa 11-28.

de ceva vreme a reinviat microbul ciclismului in mine,ciclist intre 1968-1974 la unirea giurgiu,un club bunicel ptr.acei ani.ma dau cu mtb-ul acum,am un entry level shogun,mtb-ul celor de la cross facut in bulgaria.ma dau bine cu el,vezi si cursa de la comana in 23 oct.la 60 ani ai mei am lasat multi cu 30 de ani mai tineri mai in spate.prinsei gust de cursiera,am o piesa de muzeu,mercier cr-otel din 1977,zace prin garaj,vreau sa iau si eu una mai de actualitate.citesc cu mare placere ce ziceti voi pe aici,ma si amuz,uite la cele citite aici.la 113 kile eu zic sa incerci cu ...scuterul.glumesc desigur.am in plan transfagarasanul,ratai in noe vremea aia superba,am organizat o tura mtb.pe carpati.org,in bulgaria,prin niste canioane ale riului lom,cca 35 km .o sa urc si cu un mtb si cu o cursiera pe care sigur mio fac cadou de mos craciun,maxim 25 bulioane investesc,am ochit eu citeva.

eu am angrenaj de 52/42 si pinioane pe filet 13/28, si la un deal cu panta de 10% urc maxim 3 kilometri dupa care trebuie sa ma opresc sami trag sufletul,foile sunt shimano exage

Mulţi ciclişti nu acordă suficientă importanţă lungimii braţelor angrenajului, care poate optimiza efortul in funcţie de lungimea picioarelor.

eu am angrenaj de 52/42 si pinioane pe filet 13/28, si la un deal cu panta de 10% urc maxim 3 kilometri dupa care trebuie sa ma opresc sami trag sufletul,foile sunt shimano exage

3 km cu panta de 10% insemna un "deal" foarte serios, unde ai gasit asa ceva in Ro?

Ca in zona Brasovului, Transfagarasan, cota 1400, Paltinis, eu n-am gasit.

Daca ai astfel de pante de infruntat, ar fi de preferat un "compact" (50/34) cu care n-ai mai avea probleme chiar si pe pante mai lungi si mai grele; pina una-alta, ia-o mai usor!

am rezolvat-o,uraaaa!!!!ieri am luat bicla de curse pe care o ochisem de prima data desi venisem in buc.ptr.alta dar ma deranjat ceva la aia,nu zic din respect ptr.proprietar.sa revin,am luat un cannondale cu linie shimano 105,excelent intretinuta,compacta 50/34 si pin.mare de 27 deci nu va fi nici o problema transfagarasanul.culmea,eram impotriva compactelor,cautam clasica de sosea 52/39,de aia este bun forumul,citesti ce zic si altii.cind m-o da cascavalul afara din casa...poate mai vin niste stimulente grase la serviciu(asta fura sursa de cannondale)am vazut la magazinul ala de pe ion mihalache(fost 1 mai)al ungurilor din odorheiul secuiesc,o linie noua shimano 105,foi53/39 cu monoblocul aferent, 5 bulioane,pinioane 105 in diverse variante,pe 10 rinduri, 2 bulioane si lantul aferent 1 bulion,marfa de marfa,o am in vedere ca rezerva,deocamdata o sa mergem p-asta.bine,o sa trag o raita si la vecinii mei de la russe,au doua mag.de specialitate,sa comparam preturile.

Daca nu ai picioare, poti sa pui ce angrenaj vrei.

- Angrenaj triplu 52-39-30, cel mai versatil. Te ajuta pe plat datorita acelui 52 si e comod pe pantele abrupte pentru ca are foaia de 30. Dezavantaj, tot grupul triplu este mai greu, din motive stiute. Totusi, cand ai in posesie o burta de 20 de kilograme in plus, cele cateva sute de grame in plus ale angrenajului, sunt ultima ta grija. Pana se ajunge aroape de greutatea ideala si la o forma corespunzatoare, eu cred ca asta e cel mai nimerit.

- Angrenaj normal 52-39, bun pentru cei care opteaza sa mearga aproape exclusiv pe plat.

- Angrenaj compact 50-34, un compromis pentru cei care vor si plat si munte.

apropos de rapoarte,la vechiul mercier,ala din 77 foile erau 48/51 pinioane 5 de la 13/21,deci existau foi mici de 48 dinti.apoi,in 1972 cu prima mea semicursiera,am mai zis eu pe la pozele de pe picasa,un sputnik 25 kg,otel tata...am plecat de la giurgiu si pina seara eram la ...tinetiva bine,la babele.o foaie de 48 si pin .mare de 24,de multe ori pe linga ea,ca nu aveam pasul necesar,calcatura cum ne invatase batrinul antrenor .e drept ca aveam 22 ani si eram in vina.imaginativa cum e sa urci paduchiosul cu 25 kg bicla,mai lipsea mitraliera de pe ea,zb-ul ala de 50 kg de ne facu armata un kin.vedeti cum se scrie istoria ?m-am scos la vale,normal dar efortul din prima zi a fost mare si la 22 ani,la sinaia,m-am suit in tren cu bicla ptr.buc,iar din buc la gr cu ia-ma nene...

zise f.bine cineva mai inaintea mea,puteti sa puneti ce rapoarte vreti voi,daca nu ai bulan...multumesc alui de sus ptr.sanatatea pe care o am,la 1,66 si 67 kg bag tare,o sa ma vedeti voi pe la ture comune,e drept ca daca trag tare,cu mtb-ul vorbesc,dupa 70km simt la rotula din dreapta o usoara durere,deh,s-a mai dus vaselina de la rulmenti...firesc ptr.60 ani.vorbeam cu mircea ordean,cel cu frumoasele articole de prin ture pe vai alpine,citi de generatia noastra mai catara(in studentie am facut si alpinism de performanta la univ.buc,fostul ipcg),asa zic si eu aici pe forum,citi dintre cei care pedaleaza cu spor acum o vor face si peste 25 ani...cam retorica intrebarea mea.ps.articole mircea ordean pe alpinet referitor la turele noastre.dintre biciclari,daniel florea,senior aici va poate zice de tura comuna facuta in vara asta,lea coltilor,hornul coamei-valea alba,poze pe picasaweb la el sau la mine(picasaweb.google.com/oldrocker1950)

• Upvote 1