ovidiu

08.08.2010 - Banat Mtb Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Maratonul de la Resita nu mai are nevoie de prezentare. O competitie care se afla la editia cu numarul 6 si care nu trebuie ratata de nici un iubitor al maratoanelor de ciclism.

Detalii in curand pe site-ul competitiei Banat Mountainbike Maraton | BMM 2010

Cunosc zona de la festivalurile de Jazz la care am participat in repetate randuri si mi se pare a fi o zona fantastica atat din punct de vedere al frumusetilor naturii cat si ca importanta istorica. M-as bucura sa particip in premiera si in calitate de biciclist, astept cu nerabdare detalii despre acest eveniment!

Întradevăr este ffff frumoasă zona, traseul. Pentru mine anul trecut a fost primul maraton și declanșatorul pentru cele ce au urmat ;))

Am participat la 30km, pe care îl recomand celor care nu prea au experiența off-road-ului sau a muntelui. Să vedem cum e cel de 50km.

E departe Gărîna, dar merită cu desăvîrșire.

Si eu cred ca merita Banat maraton. Am avut un weekend fantastic la Garana, este o zona superba. Traseul este fantastic si organizatorii sunt poate cei mai inimosi din tara.

anul asta sigur nu o sa il mai ratez. am regretat in toamne ca nu am mai ajuns si in 2009 la garana

Revin cu ceva informatii ! Site-ul e inca in constructie dar s-a dat drumu la inscrieri online! Pana la BMM 6 mai sunt doar 95 de zile! www.bmm.bikeattack.ro ! Organizatori promit ca la tura de 80 de anu asta , va fi un traseu unic fara nicio portiune de repetat ca la editiile anterioare! Multa bafta si spor la pedalat ! Ne vedem pe 8 august!

Imi anunt si eu prezenta la Banat Mtb Maraton mai ales ca traseul Stafeta Lugoj Turul Romaniei 2010 Lugoj corespunde ca data si traseu cu actiunea celor de la Resita .

Si eu ma incadrez numai ca am debutat cu 1 an mai devreme :)

...declansatorul pentru cele ce au urmat :)

In 2008 BMM a fost declansatorul meu :)

Inca de anul trecut auzisem discutii din partea organizatorilor, referitoare la traseu, cum ca se va renunta la portiunea foarte abrupta din padure (pushing zone) si se va opta pentru o ruta accesibila pe bicicleta.

Informatia a mai ramas in graficul traseului?

Noul site este gata! Va asteptam sa va inscrieti si sa vedeti noile categorii de concurs si noul traseu! Site-ul este www.banatmaraton.ro ! Mai sunt doar 20 de zile pana la start! Spor la pedale!

Nu sunt eu foarte implicat in organizare.... dar stiu ca va fi cronometrare cu CIP!

Stii cumva se va premia la fel ca anul trecut doar primul loc sau primii trei cum ar trebuii sa se faca?

Stii cumva se va premia la fel ca anul trecut doar primul loc sau primii trei cum ar trebuii sa se faca?

Primi 3... , dar sa lasam deocamdata premiile pentru DUPA CONCURS!

Imi poate spune cineva daca drumul dintre Slatina Timis si Garana e ok pentru masina?

Atentie, nu este pentru o berlina! Am niste prieteni care au fost la Garana in WE si au facut acest drum cu o masina inaltuta "Tiguan" si mi-au spus ca este de cosmar. Dupa ce drumul iese din sat si incepe urcarea drumul se desfunda si ramane asa pana sus la Brebu Nou. Daca ocolesti si vii prin Resita vei merge mai mult dar ajungi cu masina intreaga.

Drumul celalalt, nu cel care vine din Resita l-am urcat acum ceva timp cu o Navarra 4x4, cam hartanita ea si tot a fost destul de horror... Nu vreau sa imi inchipui cum e cu o masina cu garda normala... Din Resita, dupa cum zicea si Boby, e mai lung, dar mai uman...

Salut tuturor!

Sunt nou pe forumul acesta.

Accesul spre Garana dinspre Slatina Timis este blocat datorita viiturilor care au rupt podul de peste raul Timis. Oricum drumul respectiv este drum forestier, nu este asfaltat.

Mai are lacul peste? Vreo masina sau modalitate de transport sugerata pentru doua persoane + biciclete din Bucuresti? Daca poate sa-mi faca cineva o oferta de nerefuzat, PM la mine va rog :). Multumesc.

Ma intereseaza si pe mine o oferta de nerefuzat (un om + bicla).

Merci !.

Are lacul peste.... numa pescarii sa fie!

Cu trenul cea mai convenabila solutie este : RAPIDUL de noapte ce pleaca la 22 45 diin Bucuresti si are vagoane de Resita ! Ajunge aproape de 8 dimineata! Si bineinteles ca exista si retur .... plecarea fiind la 22 38 din Resita ! (Nu sunt sigur de exactitatea orelor, dar au eroare mica)

Oricum .... zona este de vis , probabil raiul ciclistilor!

Sa ne vedem sanatosi pe 8 august!

Cu masina , cea mai convenabila solutie este prin Resita ..... RESTIA- VALIUG - PASUL PRISLOP - GARANA (35 de km , 2 ore pe bike )! Oricand puteti suna pentru detalii si informatii si ajutor la 0726187399 si 0751085092! SPOR LA PEDALE!

Pffa ... ce-as veni , da' 630km fata de bucuresti e nebunie , doar benzina iese undeva peste 5 milioane :blink: .

Daca se gaseste vreo varianta cu o dubita sa intram mai multi sa iasa mai ieftin ar fi un vis :rolleyes: .

LE:Iar cu trenul este destul de riscant daca are intarziere ai mers 10 ore degeaba si v-a trebui sa te si intorci sau sa vi cu o zi inainte cu cazare ... etc

Edited by CristiC

Mie mi-au iesit aprox 520 Km, iar cu un consum de 5.5 pt un diesel e cam 265 RON (dus intors).

Oricum daca am fi 3 ar fi ceva ...

Mai am o intrebare, eu voi ajunge acolo joia si vineri doresc sa fac traseul de 50km. Va fi marcat sau abia sambata va ocupati?

Salut Pufi, traseul va fi marcat de joi .... dar nu va fi finalizat decat sambata seara!

Sunt 520 de km , cat spune 7omca7, dar repet zona, atmosfera, seriozitatea si experienta organizatorilor merita pe deplin!

Cand ma gandesc la Maus , care strabate 800 de km, pentru cineva din bucuresti , brasov ... e un drum scurt:)!

PS: http://www.mbike.ro/cms/exponent0965/index.php?section=57&module=navigationmodule ! mbike vine cu un concurs alaturi de bikeattack pentru BANAT MARATON! SPOR LA INSCRIS ONLINE SI LA PEDALAT !