ovidiu

08.08.2010 - Banat Mtb Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

lista cu cei inscrisi putem vedea?

Am pus banner si in partea de sus a site-ului. Banat Maraton este un eveniment care nu mai are nevoie de recomandari, este un eveniment la care TREBUIE sa veniti!

Daca se gaseste sa plece cineva cu masina si are loc si de mine+bicla dati un semn de viata :D .

Imi poate spune cineva daca drumul dintre Slatina Timis si Garana e ok pentru masina?

Din we trecut,drumul ce facea legatura dintre Brebu Nou si Slatina Timis (legatura cu varianta celor ce vin din sud),nu este accesibil!!

Este rupt in doua locuri,si este si o alunecare de teren.Deocamdata nu cunosc sa se fi reparat ceva,dar,dar avariile de la drum sunt grave.

Cum se prezinta traseele dupa ploile de saptamana trecuta?

Cum se prezinta traseele dupa ploile de saptamana trecuta?

Baietii de la BikeAttack pot confirma cel mai bine cum sunt traseele,ca ei sigur au fost pe ele.

Dar parerea mea este ca traseele nu au avut de suferit.Tot ce se poate ca prin partea noua a traseului in zona dealurilor de la Golet,acolo sa se fi facut vreun sant/ravena... nu e nimic sigur.Oricum solul pe traseul de maraton este mai nisipos si evident,ca nu sta apa de mult pe el.In zona de la peste 800 m tipul solului nu faciliteaza formarea argilei,si noroiul este de alt tip.

Baietii de la BikeAttack pot confirma cel mai bine cum sunt traseele,ca ei sigur au fost pe ele.

Dar parerea mea este ca traseele nu au avut de suferit.Tot ce se poate ca prin partea noua a traseului in zona dealurilor de la Golet,acolo sa se fi facut vreun sant/ravena... nu e nimic sigur.Oricum solul pe traseul de maraton este mai nisipos si evident,ca nu sta apa de mult pe el.In zona de la peste 800 m tipul solului nu faciliteaza formarea argilei,si noroiul este de alt tip.

Nu inteleg de ce ne mai punem probleme cu noroiul . E deja un lucru obisnuit anul asta. Iar consistenta lui chiar nu cred ca mai conteaza . S-a vazut si la Azuga . Noroiul e noroi si gata.

Pana la urma important e sa te bucuri de traseu si sa ajungi intreg ... eventual si cu bicla intreaga :)

Am vazut ca ar fi si o zona de campare . Puteti sa-mi spuneti daca e situata langa zona de start ?

LE :

M-am cam horarit sa merg.

Deci am 2 locuri disponibile in masina (vom fi 3).

Daca CristiC mai e interesat mai ramine unul ...

Bicicletele le vom duce in masina deci trebuie sa scoatem rotile din fata.

Astept doritori :)

DA DADA DA :D asa asa :D hai inca unu !

Mergi sigur , ma inscriu ?

DA DADA DA :D asa asa :D hai inca unu !

Mergi sigur , ma inscriu ?

M-am inscris. Da merg sigur . O sa si platesc luni seara.

Si eu sunt a 3-a persoana (m-am inscris).

CristiC, se pare ca facem din nou echipa.

Asa , super tare , baga-te la race ca sa fim toti 3 la aceiasi categorie :D

Din we trecut,drumul ce facea legatura dintre Brebu Nou si Slatina Timis (legatura cu varianta celor ce vin din sud),nu este accesibil!!

Este rupt in doua locuri,si este si o alunecare de teren.Deocamdata nu cunosc sa se fi reparat ceva,dar,dar avariile de la drum sunt grave.

Astazi am fost pe drumul acela si nu este deloc practicabil cu masina decat cu bicicleta. Este plin de gropi,unele adanci, si pe acolo a trecut si raul a sapat in drum si nu e ok:) desii am vazut astazi unul cu masina care se chinuia...a si reusit.(era masina firmei:)) ) Daca n-ai ce face cu masina sau e de teren te poti baga :)

Legat de trasee Catalin m-a rugat sa postez si sa va anunt ca traseele de 50 si 80 au suferit ceva modificari din cauza conditiilor meteorologice deoarece urcarea din golet si insusi satul Golet au fost lovite rau de viitura din weekend drept consecinta traseele s-au modificat,nu in totalitate..doar urcarea din Golet a fost inlocuita.

Astazi am fost pe noua urcare si pot sa spun ca este o alegere mai buna fata de urcarea initiala din Golet :) Mai multe informatii veti gasi pe siteul competitiei http://www.banatmaraton.ro/ro/home.html

Legat de trasee Catalin m-a rugat sa postez si sa va anunt ca traseele de 50 si 80 au suferit ceva modificari din cauza conditiilor meteorologice deoarece urcarea din golet si insusi satul Golet au fost lovite rau de viitura din weekend drept consecinta traseele s-au modificat,nu in totalitate..doar urcarea din Golet a fost inlocuita.

Astazi am fost pe noua urcare si pot sa spun ca este o alegere mai buna fata de urcarea initiala din Golet :) Mai multe informatii veti gasi pe siteul competitiei http://www.banatmaraton.ro/ro/home.html

Informatiile sunt de un real ajutor.Azi mai sunt citeva trupe ce vor merge pe traseul de maraton,si am sa le zic ca exista o modificare de la traseul de maraton in zona Golet.Eventual daca nu se descurca ,am sa le dau si nr. lui Cata.

P.S. Nu incercati varianta Slatina Timis-Brebu....sfat,riscati sa va distrugeti masinili,si sa va expuneti altor genuri de riscuri.

Va rog, daca se poate, sa modificati si trackurile gps.

As dori ca totusi la concurs sa merg cu gps-ul dupa mine, chiar daca anul trecut nu am avut probleme de orientare.

multumesc

Salut, un baiat de-al nostru s-a grabit si s-a inscris la Hobby in loc de Race.

Cum se poate remedia aceasta greseala ?

Ce domne , merg la Hobby :)) ma opresc la primul punct de alimentare si mananc de 50lei dupa aia fac poze la toti participantii ... iar la final caut o balta mare cu noroi si ma trantesc in ea sa ating coarda sensibila a publicului cand trec linia de sosire (evident ultimul sa adun toate bidoanele , gps-urile , telefoanele , ochelarii si bicicletele pierdute pe traseu)

PS : Ne vedem acolo baieti/fete , 4 CCT-isti isi anunta prezenta .

Salut, vin de la ceva distanta si vreau sa ma bucur mai mult de zona. O sa ajung de miercuri sau cel tarziu joi.

Vreau sa fac traseul ,,Race,, 50km, (LEJER, de incalzire si recunoastere) joi sau vineri cel tarziu.

Am inteles ca traseul va fi complet marcat sambata.

Ma intereseaza daca mai exista participanti care vor sa se grupeze pentru acest lucru (minim unu-doi cunoscatori de traseu sau in posesie cu gps+ alti doritori)

Multumesc.

Salut, vin de la ceva distanta si vreau sa ma bucur mai mult de zona. O sa ajung de miercuri sau cel tarziu joi.

Vreau sa fac traseul ,,Race,, 50km, (LEJER, de incalzire si recunoastere) joi sau vineri cel tarziu.

Am inteles ca traseul va fi complet marcat sambata.

Ma intereseaza daca mai exista participanti care vor sa se grupeze pentru acest lucru (minim unu-doi cunoscatori de traseu sau in posesie cu gps+ alti doritori)

Multumesc.

Si eu vreau sa fac traseul de 50 vineri, insa nu am GPS

salut,

si pe mine ma bate gandul sa vin in zona mai repede, am si gps, dar ii rugam pe organizatori sa dea trackurile noi (dupa modificare). Eu am fost si anul trecut la traseul race.

O estimare de timp pentru traseul ?

E70 Bucuresti - Pitesti - Craiova - Caransebes - Resita - Văliug - Gărâna

Am inteles ca ar fi portiuni de drum pe care se lucreaza (dupa Craiova) ...

se poate vedea undeva lista de inscrisi ?

Se lucreaza intens intre Severin si Caransebes, mai ales pe portiunea Severin - Orsova. Foarte multe semafoare, faci aproximativ o ora pe 25km