ovidiu

08.08.2010 - Banat Mtb Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Vad ca s-a lasat si cu accidentati...Accidentati dar binedispusi :)

Sper ca e ok fata respectiva...

Apropo : ce-ar fi sa avem categorii separate amatori si profesionisti ?

Si vor fi,in momentul in care Romania va avea ciclisti profesionisti,iar BMM va fi un concurs adresat profesionistilor. In cel mai rau caz ar fi niste categorii hobby/hero,in conditiile in care tipul cu burta pe genunchi merge la hobby si unul care participa frecvent la concursuri e hero.

Si eu zic ca a fost cel mai tare concurs de pana acum. Zona in care are loc cu siguranta e cea mai frumoasa.

Intradevar traseul de la maraton este unul greu ,si asta din cauza terenului, dar si frumos .Daca anul trecut am plecat bodoganind ca nu am primit nici macar o diploma ,anul acesta organizatorii sau intrecut pe sine si au premiat tot :categorii ,general ,copii ,fetite ,baieti...Iar premiile dolofane...

Nestiind pe unde sunt punctele de alimentare mi-am furat-o pe urcarea de 700 de m dif de nivel si m-am uscat ca o stafida.Inafara unor balti cu mormoloci care incepusara sa-mi faca cu ochiul ,pe toata urcarea aia nici un izvoras nu am vazut.Asa incat cazatura de la km 20 si arsita de pe urcare m-au avariat grav.La km 40 cand am trecut de barajul de la 3 ape eram in corzi :setea nu-mi trecea ,crampele ma chinuiau.Asa imi venea sa ma duc la o bere rece ...Eu nu o sa zic ca este cel mai greu maraton , insa este maratonul la care am strans din dinti cel mai mult .Seara cu picorul drept plin de ''cutite'' ma gandeam : cum plec eu din capatul asta de tara daca nu pot sa apas acceleratia si frana.Asa incat si pe drumul spre casa am mai strans din dinti cand trebuia sa apas frana.Pe cine sa fiu suparat?Pe mine ,ca nu ma impins nimeni ca sa cad... :P

Cele cateva zile petrecute la Garana au fost o mica vacanta la racoare ptr mine si familia mea.Acum ca m-am intors la 37 de grade deja visez la racoarea de la Garana.

Grav avariat dar nu iremediabil va saluta ''Sica fara frica si merele de aur''. ;)

• Upvote 1

Maus inainte sa ajungi la baraj era o terasa mica , aveau bere rece , servire rapida (loc testat sambata). Next time , poate faci si un karaoke daca tot urci pe scena :)

Cel mai bine organizat concurs la care am fost pana acum , si la tura scurta (hobby)la care am participat am avut parte de 2 puncte de alimentare . Marcarea traseului si traseul ireprosabil , bine ca au rezolvat si problema cainilor ... sambata ne-au fugarit niste pudeli de 90kg si chiar imi era teama pentru ziua concursului . Singurul lucru mai ciudat a fost sosirea printre masini , nu este un minus ca m am obisnuit ... dar se pot intampla lucruri neplacute .

Constanta a fost la inaltime (chiar daca a parcurs 750km/dus si cam tot atat la intoarcere) si sa ne vedem cu bine in 2011 .

Si uite ca atunci cand se dau atentie la "detalii" se poate spune am intalnit un ciclist fericit sau am gasit un concurs reusit.

Bravo celor de la Bike Attack pentru cum au reusit sa organizeze concursul.

Raman cu parerea de rau ca anul asta fiind "ciomagit" nu am putut participa, insa de anul trecut am amintiri frumoase.

Ne vedem cu siguranta la anul.

Super maratonul dar as avea o sugestie... coborarile periculoase sa fie marcate cu trei sageti in jos (asa am vazut in alte parti) sa ne incordam si noi mai tare pe coborare. In rest a fost un weekend excelent.

Hai ca l-am citit ,si m-ai facut sa rad cu pofta . :blink: Pun pareu ca cine trebuie sa citeasca nu va citi niciodata. ;)

@ LiveForCycling -bere gaseam sigur,dar cine ma mai ridica de la masa... :P

Hai ca l-am citit ,si m-ai facut sa rad cu pofta . :blink: Pun pareu ca cine trebuie sa citeasca nu va citi niciodata. ;)

@ LiveForCycling -bere gaseam sigur,dar cine ma mai ridica de la masa... :P

Eee , ... Maus de asta iti faceai probleme? Gaseam noi un carucior de butelie undeva, sa te aducem inapoi la Garana, pe asfalt sunt numai cativa km.

GREU :)

Foarte greu pentru mine. Cand ma uit in buletin la mine scrie 38 de ani :).

Initial me-am inscris la 30 de km (sfatul lui MBZ- o sa tin cont toata viata de parerile tale :)) ), ma bate Ioana la cap ca ce-i aia, va faceti de ras, mutati-va 60 ! :D Si ne mutam toti cu 3 zile inainte de concurs la 60 :(

A fost greu, prietenii din echipa zic ca la 3 munti a fost mai usor, eu inclin sa cred ca nu e chiar asa, dar oricum greu.

Dupa 8 ore de condus sambata, 6.30 concursul si inca 8 ore de condus inapoi consider ca a fost greu.

Nu ne asteptam. Am fost luati pe nepregatite de dificultatea traseului.

Un traseu de MTB in adevaratul sens al cuvantului, in opinia mea anul acesta dupa 3 munti al 2-lea ca dificultate.

DAR A MERITAT !

Felicitati organizatorilor. Nota 10 cu + .

Spectacolul de sambata a fost superb !

O organizare de exceptie, un traseu marcat impecabil, puncte de control aprovizionate cum trebuie, oameni inimosi, premii pe masura .

Felicitari !

Salut,

Mai jos este povestea maratonului BMM 2010 vazuta prin ochii Hoinarilor

http://hoinarii.blogspot.com/2010/08/bmm-2010.html

Inca odata felicitari echipei BikeAttack: ireprosabil!

Alex

Wow... Ce surpriza sa ma regasesc citat acolo :)

Data viitoare mai bine faci pana sau iti iei un compresor cu tine :)

Una peste alta, din impresii, acest maraton se pare ca a fost pe placul majoritatii... Felicitari.

Uvertura - la Muntele Lupului (Wolfsberg).

Din ce in ce mai bine! Cand esti mai pregatit, vezi lumea in culori mai vesele. S-au mai plans oameni de portiunile de noroi de la Garana, dar cred ca n-au fost la Medias. Poate le-au pus organizatorii intentionat chiar spre sfarsit, cand oricum nu-ti mai pasa.

Am fost foarte bucuros ca am reusit sa ajung inca de vineri noapte la destinatie, impreuna cu intreaga familie...

Daca aveti un pic de timp liber, este un link mai jos.

http://vezentan.blogspot.com/2010/08/banat-mountainbike-maraton-2010-garana.html

Felicitari concurentilor si organizatorilor!

Laurentiu

@ hoinarii : pfui...tare mai esti mah Alex !... citind am trait doua stari total diferite , una comica iar cealalta de lehamite . din pacate putini din cei care participa stiu cat de mult conteaza o mana de ajutor ...pai cum frate , nasu' in ghidon , placa mare , apasa in pedale de au ochii ca melcii , da' sunt la kilometru 20 dupa trei ore de la start ! ; pai de ce sa ma opresc sa-l ajut pe celalalt ? ca doar sunt la concurs ... da bah , esti la cupa mondiala ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Ma Tase si ma Alex!

Sunteti cu capul mai mult decat ma asteptam.

In primul rand cred ca cei mai multi nu ar fi stiut sa o ajute pe Elena cu manualul de schimbator in fata.

Asta una.

Si pe de alta parte decat sa stai sa futi pe un blog toti disperatii, hoiturile miscatoare si trecatorii care intreaba de complezenta, mai bine ia un schimbator in firea lui si fa revizie inainte de un concurs Greu.

Cand am aflat ca Elena a abandonat m-am temut sa nu fie probleme tehnice la ea nu la bicla, si mai da-l si dracu de maraton ca este si la anul! De acord ca te oftici, dar e surmontabil.

Daca bicicleta e reglata ceas si merge nu mai exista altceva decat neputinta sau maxim ghinionul Eu la Geiger anul trecut cand mi s-a blocat lantul intre butuc si pinioane din cauza urechii de schimbator indoite ce era sa fac? Sa-l strangulez pe Costel si sa stau 20 de ani in puscarie? Au oprit multi sa ma ajute, inclusiv de la tura lunga. Si? Se uitau si ei ca si mine precum zebra la dungi si ziceau ca "aasaaaiii modeluuuu!"

Majoritatea te ajuta, cu o camera, pompa, o trusa de scule, nitica apa, hai si niscai pricepere dar mai rar. Nu vine omu la concurs ca Maica Treza la binecuvantare sa atinga pe frunte toti ologii si sa-i faca bine. Zau asa!

S-a chinuit saracul basso sa indrepte urechea prin tragere sa o aduca la o cota rezonabila. Frumoasa povestea hoinarule dar sa arunci cu mucii penisului pe niste neofiti nu mai mi se pare un act literar.

Sa ne vedem cu bine.

Ma bucur sa vad ca a mai aparut un concurs adevarat, si se pare ca asa a fost, dupa opiniile unora dupa care poti sa te iei. Anul trecut traseul, imi pare rau sa o spun, n-a fost nu stiu ce piesa, in nici un caz ceva pentru care sa bati atata drum: niste forestiere prin padure cu multe santuri de roti si cu caini - muuuult sub nivelul vechiului traseu de la Resita. Se pare ca lucrul asta s-a remediat pe deplin, asa ca, regretand profund ca n-am venit, promit sa o fac la anul viitor. Este deosebit de imbucurator ca unii organizatori evolueaza in aceasta privinta, in timp ce o gramada involueaza.

Un concurs cu o organizare excelenta ! A meritat deplasarea record(1500Km).

Si pt.ca am vazut ca org.sunt receptivi la parerile critice ale concurentilor(vezi premierea din 2009), sa nu uite pt.la anul sa treaca pe harti si punctele de alimentare.

Felicitari !

Vad ca uni se plang de traversele de cale ferata dar nu a fost greu sa treci peste ele eu am trecut cu usurinta si fara probleme si am avut credca cea mai slaba bicicleta si obosita ,cei ce nu au oconditie fizica buna dau vina pe ceva si nu pe ei si pregatirea lor .