ovidiu

08.08.2010 - Banat Mtb Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Pana la urma , alea sunt conditiile de concurs pe alea trebuie sa concuram (nu ne obliga nimeni sa venim acolo)... daca nu se plange nimeni inseamna ca nu a fost un traseu adevarat . Fiecare concurs are specificul lui .

Asta e culmea, daca s-au descurcat copii de 7 ani pe acolo, sa nu fie oameni care sa se planga pe forum :).

Cand eram pe acolo ma tot gandeam ca sparg norocul si fac prima mea pana, dar n-a fost sa fie, chiar am mers mai repede decat pe alte portiuni din traseu si nu s-a intamplat nimic.

poze ceva?ca am mai vazut fotografi in afara de Ioana

Sunt multe de zis, dar nimic nou aşa că încerc să comprim.

Zonă faină, traseu specific pentru MTB, oameni de nota 10 în punctele de alimentare (m-au făcut să mă simt maşină de formula 1 în pitstop), puncte de alimentare de nota 10, vreme bună (primul concurs de anul ăsta după care nu mi-am scos noroi din locurile cele mai ascunse).

Urcarea de la Slatina m-a cam dat pe spate, după o vreme nu mai speram să se mai termine vreodată. Am ajuns în punctul de alimentare pe sec.

De la 3 Ape îmi imaginam că mai urcăm pe Semenic, coborâm şi gata. Am trecut de zona de pushbike şi după o vreme am remarcat că - totuşi - vitezometrul zice că mai sunt măcar 20km până la sosire aşa că nu poate fi chiar atât de simplu. Ocolirea drumurilor pline de noroi prin frunze moarte condimentate cu crengi uscate mi-a distras atenţia de la oboseală, în schimb la ieşirea pe platou mi-am dat seama, cu surprindere, că nu lipseşte mult să ies din timpul maxim admis. Coborârea de pe Semenic - pe care o parcursesem şi cu o zi înainte - a fost cireaşa de pe tort, după sosire mi-a înflorit un rânjet pe faţă greu de dat jos. (Dar, vai, nu imposibil. Vestea câtorva accidente a liniştit forţat spiritele :( ).

Doresc să menţionez în mod special startul diferenţiat, a fost o reală plăcere. Diferenţa putea fi mai mare de 5 minute, o să avem ocazia - sper - să vedem la Geiger cum e cu 15 minute.

În ceea ce priveşte duritatea traselui lung, după Geiger 2008 şi 2009 n-aş fi fost în stare să conduc 5 ore. Oi fi eu mai bine pregătit? Că mai bătrân sigur sunt.

Cert e că limitele de timp au fost însă mai strâmte, n-a fost deloc uşor de încadrat în cele 6 ore la traseul de 50 (în realitate pe la 60km). În ceea ce mă priveşte, traseul lung nu l-aş fi terminat sub 8 ore dacă vremea ar fi fost (mai) nasoală. Nu că aş fi eu vreun etalon :)

... subscriu si eu spuselor lui @egox :oamenii din punctele de alimentare au fost foarte serviabili si amabili , promptitudine de nota 10 ... ( cel putin in cele unde am oprit eu ). BRAVO pt. toti cei implicati in organizare ... stacheta ridicata de voi este undeva sus si greu de atins !!!

Bogdane...oi fi io dus cu capu' !? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif , dar esti constient ca am dreptate ... ;) , adevarul e ca ma dispera cei care se ingesuie la start in prima linie si dupa doua pedale sunt obositi si formeaza un dop unde pierzi timp ca sa treci , iesi din ritm , ...plus nervi . Dar asta se rezolva ...cu timpul ... :)

Ovi, ma refeream strict la patania cu schimbatorul si cu ajutorul.

Faza cu startul ai 110% dreptate si ar intra in obligatia organizatorulu pana la urma, daca simtul masurii nu lucreaza la unii si vor sa fie mot in fata ca apoi sa stea ca paltinu in drum, falnic si cu radacini :)

La toate concursurile unde nu s-a tinut cont de asta a fost printre primele lucruri reprosate organizatorilor.

Pierdut vitezometru Sigma BC 2006 MHR;

Mai multe detalii aici: http://www.sigmasport.com/en/produkte/bikecomputer/topline_wireless/bc2006_mhr/?punkt=features

Zona in care l-am pierdut e cu 2 km inainte de primul punct de alimentare de la tura medie/lunga , probabil in zona de

coborare dinainte; e posibil sa fi scapat din suport chiar la punctul de alimentare, dar nu am dat de el pe-acolo...

Gasitorului ii ofer toate accesoriile originale "la cutiuta" si sa-l stapaneasca sanatos !

Bafta!

Mi-o zis un prieten din sibiu ca era pe traseu(el isi pierduse cipul) si o venit cineva cu un computer gasit. Deci cineva il are:P. Spor

Poze nu mai sunt?

..a mai fost gasit un computer, dar nu era al meu, mi-a fost aratat de niste colegi de traseu...

poze mai gasesti cateva pe site-ul maratonului la galerie, in rest astept si eu cu interes imagini de pe traseu...

parca am vazut un anunt de obiecte pierdute pe pagina de facebook a concursului. Acum nu am access pe FB sa verific sigur ....

De pe Facebook:

PIERDUTE SI GASITE

GASITE:

cine isi revendica

1. lentila de ochelari portocalie

2. ciclocomputer gasit in primii 10km

3. pompa

PIERDUTE:

Ochelari Casco - daca i-ati gasit, va rugam contactati-ne

De pe Facebook:

Cyclocomputerul e al unui om cu o bicicleta saracen galbena cu cadru de 19" , nu mai stiu cum il cheama daca stiti despre cine e vorba luati legatura cu el si datii linku de FB

boys and girls,poze?

Foarte saraca galeria de poze de pe site-ul oficial (www.banatmaraton.ro) aferenta editiei 2010. E un simplu link catre http://www.bikeattack.ro/index.php/component/option,com_zoom/Itemid,55/catid,145/ unde nu sunt mai mult de 110 poze si care pot fi vizualizate destul de greoi. Desi pe traseu au fost destui fotografi (numai eu am vazut cel putin 3), pozele intarzie sa apara.

Iata un link cu ceva mai multe poze: http://picasaweb.google.com/cstibiscus/BanatMountainbikeMaraton2010#

Ar fi trebuit ca oganizatorii sa fi luat legatura cu toti fotografii si sa fi centralizat toate link-urile pe site-ul oficial asa cum s-a procedat la maratonul de la Muscel.