ovidiu

19.09.2010 - Neuzer Bike Party - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

19 Septembrie este ziua in care TG Mures se va transforma in orasul ciclistilor. Neutzer Bike Maraton se va desfasura si in acest an si organizatorii sunt hotarati sa va puna la dispozitie un traseu spectaculos.

Detalii in curand!

Edited by Rubyca

19 Septembrie este ziua in care TG Mures se va transforma in orasul ciclistilor. Neutzer Bike Maraton se va desfasura si in acest an si organizatorii sunt hotarati sa va puna la dispozitie un traseu spectaculos.

Detalii in curand!

Edited by Rubyca

poate in acest an trec si eu linia de sosire cu bicla intreaga:D

Pai si la maratonul asta ai avut probleme ?? Parca la Maros ai ramas fara foi sau ma insel ?

la asta mi-am reparat foile dar se desuruba pedala:D si nu am avut un imbus suficient de puternic

ce intelegi tu prin : imbus suficient de puternic.? sa ii reziste surubului sau mainii ? sa vii acum o trusa specializata de imbusuri. iti aduc si eu. nu le mai cara din bucuresti atata amar de drum .

@organizatori:

Cum de ati decalat maratonul? S-a decalat si festivalul acela de la cetate? Sau v-ati speriat si voi de ultimul octombrie? Sper sa nu se suprapuna cu cel de la Tusnad(care in 2009 s-a tinut pe 20 septembrie). Ar fi pacat. Merita ambii organizatori atentia tuturor amatorilor de concursuri.

@organizatori:

Cum de ati decalat maratonul? S-a decalat si festivalul acela de la cetate? Sau v-ati speriat si voi de ultimul octombrie? Sper sa nu se suprapuna cu cel de la Tusnad(care in 2009 s-a tinut pe 20 septembrie). Ar fi pacat. Merita ambii organizatori atentia tuturor amatorilor de concursuri.

Tusnadul e cu o saptamana mai devreme. Vezi calendarul de pe site.

Cred ca in luna iunie in calendar erau trecute niste competitii din iulie. Poate modificati sa nu existe incurcaturi.( Vad ca o competitie a fost deja mutata in luna corecta)

Am o maaareeee rugaminte la voi! Mai are cineva pe undeva track-ul de la traseul de anul trecut? Topicul din 2009 e inchis, asa ca intreb aici. Ma duc pentru cateva zile la Mures si as vrea sa pot sa mai dau si eu o pedala pe acolo. Site-ul concursului momentan nu exista si nu vad nimic in zona nici pe bikemap. Mersi mult tuturor!!! Mail-ul meu e hcampian@yahoo.com

Am o maaareeee rugaminte la voi! Mai are cineva pe undeva track-ul de la traseul de anul trecut? Topicul din 2009 e inchis, asa ca intreb aici. Ma duc pentru cateva zile la Mures si as vrea sa pot sa mai dau si eu o pedala pe acolo. Site-ul concursului momentan nu exista si nu vad nimic in zona nici pe bikemap. Mersi mult tuturor!!! Mail-ul meu e hcampian@yahoo.com

Nu prea are importanta track-ul de anul trecut. Traseul a fost schimbat radical de la an la an. Ultimii 4-5km te-ar nauci. Organizatorii (altfel de nota 10) vrind sa scoata neaparat 50km au imbirligat ultimii km de ar claca si satelitii Pentagonului... Pleaca de la Gradina Zoologica, fa 40-50km si poti spune ca ai facut traseul.

---------- Post added at 23:36 ---------- Previous post was at 23:29 ----------

Si totusi uite: http://www.cet-ctm.ro/

Mersi, stie naiba de ce ieri nu mergea site-ul lor. Nu ma interesa oricum track-ul exact, ci o sugestie pe unde sa dau o pedala in zona. Si nici pe Bikemap nu le-am gasit, or fi private.

Nu e exacta dar te descurci cu ea.L-am facut inainte de concurs ptr (dez)orientare.

PS Zii bre un mail ca nu merge sa-l atasez aici.:D

Sper sa ajung si anul asta la Neuzer . A fost primul meu concurs la traseul de 50 km. Anul asta sper sa nu mai fac pana si sa scot un timp mult mai bun, fata de cel de anul trecut ca sa pot prinde iarasi podiumul.

prima sapt din August sunt la mures - aveti cumva traseul sa ma plimb putin pe el ?

prima sapt din August sunt la mures - aveti cumva traseul sa ma plimb putin pe el ?

Trackul pe GPS inca nu-l avem. Dar poti sa-mi dai un PM si vin eu si-ti arat traseul.

PS: Acum lucram pe site. Sper sa terminam pana saptamana viitoare.

Astazi am lansat siteul. Traseele inca nu sunt incarcate, dar indata ce le-am facut va anuntam.

http://www.cet-ctm.ro

Navigara placuta :)

Fain site-ul. Dar n-am vazut (observat?) categoriile de virsta. Ramin cele consacrate anii trecuti?

Fain site-ul. Dar n-am vazut (observat?) categoriile de virsta. Ramin cele consacrate anii trecuti?

Da încercăm să le ținem, dar depinde și de sponsori. La Mureș avem multe probleme cu primăria... la alte concursuri primăria ajută la organizare iar la noi fiecare în ne împiedică... Aprobări, taxe, etc... absurd. Dar oricum prim planul este le ținem. Le vom posta cel târziu pâna la 1 septembrie.

Dar oricum prim planul este sa le ținem. Le vom posta cel târziu pâna la 1 septembrie.

1 septembrie nu prea se impaca cu 31 august (primul termen de plata al taxei de participare). Oricum "suna" incurajator faptul ca vreti sa mentineti categoriile.

1 septembrie nu prea se impaca cu 31 august (primul termen de plata al taxei de participare). Oricum "suna" incurajator faptul ca vreti sa mentineti categoriile.

Încercăm să le postăm cât mai repede. :) 1 septembrie am zis ca "last resort" adică chiar un ultimatum. Sper că găsim și anul acesta sponsorii necesari în timp.

(Problema este că mulți sponsori din anii precedenți au renunțat din cauza situației financiare prezente http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif )

Am încărcat detaliile de plată și am început înscrierile. :)

(Totadată am încărcat și descrierea scurtă a traseelor.)

Buna,

Sunt un Bucurestean prin “adoptie” de aprox 7 ani, dar muresean la origini si va invit si eu cu drag la acest marathon. Pe langa cursa de duminica, in Tg Mures va asteapta o gama de lucruri interesante de vazut. Deci puteti sa veniti fara probleme cu jumatatea, care poate nu este interesata in pedalat.

Puteti petrece clipe de relaxare in Complexul Muresul ( localnicii il numesc “Vikend” de la Weekend - http://www.tirgumures.ro/casm/ - terenuri de sport, bazine, terase, plimbari cu barca ). La locul startului pe Platoul Cornesti, va puteti bucura de un parc superb si puteti vizita Gradina Zoologica.

De asemenea nu uitati sa vizitati Central Orasului, cetatea medieval si parcul Universitatii de medicina si farmacie.

Clipe de relaxare si recuperare puteti petrece si la SPA ( se pare un mod de viata in Tg Mures ):

Club Apollo – 5 km de Tg Mures in loclitatea Sangeorgiu de Mures - http://www.clubapollo.ro/ro/index.php - piscine cu apa sarata si dulce, masaj, jacuzii, sauna, etc. intrare separata la piscinele exterioare si SPA ( si la Spa exista piscine interioare cu apa dulce si sarata )

Alte doua SPA-uri foarte bine echipate va atepta la un masaj inainte de cursa  http://www.hotel-business.ro/, http://www.presidenthotel.ro/

La doar 55 km de Tg Mures catre Bucuresti se poate vizita Sighisoara. Sovata, Praid – salina si bazin cu apa sarata, Corund – arta popular - olarit si Campul Cetatii – aici patravul este punctual forte (http://www.historypension.ro/?page=pension〈=ro - aici mi-am facut si nunta –va recomand cu drag sa luati un pranz acolo si chiar sa va cazati  ), se afla toate la o distanta de aprox 1o km intre ele, la aprox. 60 km de Tg Mures.

Va astept cu drag si pot sa va fiu fara probleme ghid prin oras,

Marius – yahoo ID – mariuspadurean , mob - 0747119875

Guest
This topic is now closed to further replies.