ovidiu

17.04.2010 - Arges Spring Race - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

E groasa oameni buni. Ploua de rupe joi! Nu cred ca apuca sa se usuce pana sambata, dar voi fi prezent :)

Faţă de AWR va fi Sahara oricât plouă (acum, că am zis asta, poate vine potopu' :) ).

E groasa oameni buni. Ploua de rupe joi! Nu cred ca apuca sa se usuce pana sambata, dar voi fi prezent :D

M-ati disperat cu ploaia :)

Si ieri , si azi pe net scria ca ploua la Pitesti. E soare binemersi si 20 de grade.

Ca sa fiu eu sigur. Eu acum am 18 ani impliniti. Pe 1.01.2010 aveam 17, si dupa regulament particip la <18. Eu mai am nevie de declaratie? Cred ca acum e raspunderea mea, chiar daca (,) concurez la categoria <18.

Cine are 18 ani impliniti la data competitiei nu are nevoie de declaratia parintilor. Este deja major, indiferent daca a fost incadrat la categoria <18 .

am intrat in padure si este complet uscat traseul.. cu 2-3 baltoci.. fara de care nu ar avea farmec. Oricat ar ploua pana atunci traseul va fi unul de viteza, .. cu ceva picanterii. Spor la antrenamente ptr cei care ingrasa porcul in ajun. :))

D-le Viorel sunt Marius Buricea din Galati si m-am inscris online,pot plati taxa la fata locului nu este nici o problema da?taxa este de 300mii lei vechi=30lei noi ron?sper sa nu bat 400km degeaba de la Galati la Pitesti?cu stima!astept un raspuns.

D-le Viorel sunt Marius Buricea din Galati si m-am inscris online,pot plati taxa la fata locului nu este nici o problema da?taxa este de 300mii lei vechi=30lei noi ron?sper sa nu bat 400km degeaba de la Galati la Pitesti?cu stima!astept un raspuns.

Binenteles ca se poate plati la fata locului

banuiesc ca se mai fac inscrieri si la fata locului.....sau nu? Nu eram sigur pana acum ca pot sa ajung.

banuiesc ca se mai fac inscrieri si la fata locului.....sau nu? Nu eram sigur pana acum ca pot sa ajung.

Se fac inscrieri la fata locului fara probleme

mersi frumos de raspuns. Mi-as permite si o recomandare: Poate faceti cumva sa ajunga si la noi diplomele de participare. Poate ar fi util sa le inmanati chiar la inscriere, odata cu numerele.

mersi frumos de raspuns. Mi-as permite si o recomandare: Poate faceti cumva sa ajunga si la noi diplomele de participare. Poate ar fi util sa le inmanati chiar la inscriere, odata cu numerele.

Diplomele se vor oferi odata cu numerele, cine nu are unde sa tina diploma o poate ridica dupa concurs

Revenim cu cateva precizari inainte de competie :

1. Buletin Obligatoriu la inscriere

2. Penrtu cei sub 18 ani declaratia parintilor (conform posturilor de mai sus )

3. Parcare masini

Parcarea tuturor masinilor care vin la competitie se va realiza in fara locului de cazare stabilit ( Complexul Vanatorilor) .

Rarcarea respectiva se afla la 500 de metrii de locul de start si permite parcarea a minim 100 de masini. In ziua competitiei nu va fi permis accesul in parc pentru masini.

Pentru Argesenii care sunt obisnuiti sa parcheze la Ocolul Silvic dorim sa le comunicam ca zona respectiva este o zona riverana si politia nu le va permite parcarea in acel loc. Va rugam folositi parcarea de la Cornul Vanatorilor.

Am realizat o harta cu GPS-ul pentru cei care nu sunt din Arges.

Harta pleaca de la jumatatea centurii de autostrada a Pitestiului.

Pentru cei care vin dinspre Bucuresti se iese de de pe autostrada la jumatatea centurii ( nu la intrarea in oras ) si de ajunge la locul de plecare al hartii de mai jos.

Pentru cei care vin dispre Sibiu, Valcea la intrarea in Pitesti se trece prin pasajul de la Bascov, se intra pe centura de autostrada si se coboara la primul nod rutier si de ajunge la locul de plecare al hartii de mai jos.

Pentru cei care vin dinspre Brasov , la intrarea in Pitesti este intersectia cu autostrada edscrisa mai sus si locul de plecare al hartii de mai jos.

Pe traseul de mai jos vor exista comisari de traseu in fiecare intersectie, in intervalul orar 07.30 - 10 pentru a indruma masinile.

Parcare Masini - Driving - Everytrail

Pentru cei care nu detin un GPS va rugan sa intrebati de Complexul Cornul Vanatorilor.

Inca o precizare :

- pct 5 din regulament : Iinscrierile vor avea loc in ziua competitiei intre orele 08.00 si 10.30

Si rugamintea de a citi din nou regulamentul de organizare al competitiei si programul de desfasurare : MTB Maraton - Powered by WARP SOFT

Cum este vremea in Pitesti? ca asti zic ca o sa ploua/buniteze Vremea azi in Pitesti, starea vremii maine - prognoza Meteo.ro

va rugam sa ne tineti la curent pina vineri ca nu prea mai am incredere in prognoza.

:)

NU PLOUA

Scriu zi de zi acest lucru. Azi a fost prima zi din saptamana cu nori, dar, doar atat.

Prognoza pentru concurs este aceasta :

- cel mai rau : nori si 18 grade

- cel mai bine : soare si 22 de grade

Personal merg pe varianta de mijloc.

Inca o precizare :

- pct 5 din regulament : Iinscrierile vor avea loc in ziua competitiei intre orele 08.00 si 10.30

Si rugamintea de a citi din nou regulamentul de organizare al competitiei si programul de desfasurare : MTB Maraton - Powered by WARP SOFT

Multumim frumos pentr detalii, respect pentru detalii...as avea totusi rugamintea sa ne dati un nr pe Bd Libertatii, cat mai aproape de strada Trivale ca sa fie mai usor de setat GPSul...desi nu am verificat s-ar putea ca harta GPS (igo8) sa nu stie de strada aceasta.

Pentru iesirea de pe centura de autostrada ne puteti da un reper vizual ininte de iesire?

Am un amic care din motive personale nu mai participa, el a platit taxa - se poate cumva "transfera" taxa la alt participant si de ce este nevoie pentru a realiza acest lucru?

Pentru Pitesteni as avea rugamintea maine pe seara sa sa mai vorbeasca un pic de vreme, stare traseu eventual - nu as dori sa pun prea mult accent pe vreme insa la ce saptamana de 12-14h/zi de lucru am avut pana azi sincer nu vin daca nu e vremea frumoasa si fara noroi.

Multumim frumos pentr detalii, respect pentru detalii...as avea totusi rugamintea sa ne dati un nr pe Bd Libertatii, cat mai aproape de strada Trivale ca sa fie mai usor de setat GPSul...desi nu am verificat s-ar putea ca harta GPS (igo8) sa nu stie de strada aceasta.

Pentru iesirea de pe centura de autostrada ne puteti da un reper vizual ininte de iesire?

Am un amic care din motive personale nu mai participa, el a platit taxa - se poate cumva "transfera" taxa la alt participant si de ce este nevoie pentru a realiza acest lucru?

Pentru Pitesteni as avea rugamintea maine pe seara sa sa mai vorbeasca un pic de vreme, stare traseu eventual - nu as dori sa pun prea mult accent pe vreme insa la ce saptamana de 12-14h/zi de lucru am avut pana azi sincer nu vin daca nu e vremea frumoasa si fara noroi.

Centura de autostrada are 1 singura iesire, din ambele directii aproximativ 7 km ( mai precis prima iesire cand intrii pe centura din ambele sensuri) .

Pentru transfer taxa este nevoie de un mail la adresa mea cu datele celui inscris si cui va transfera taxa.

Nu cred ca este nevoie de setat GPS, in fiecare intersectie vor fi comisari de traseu prezenti ( pe traseul indicat pe harta), vor purta veste reflectorizante cu inscriptia ASR, va vor indruma spre concurs. La fel s-a procedat si la AWR si a fost ok.

Am fost azi pe traseu, 90 % este uscat, mai sunt 2-3 baltoace pe care le vom asana maine.

Nu cumva sa imi murdaresc bicicleta ori echipamentu de noroi in cursa ca e nasol , eu zic sa uscati tot traseu cu feonu si la fiecare tura sa fiu asteptat cu servetele umede sa ma sterg de praf pe fata (sa nu fac puncte negre) , si poate aspirati putin si frunzele alea din padure ca parca sunt cam multe .

PS : suntem la MTB ori FTV ? :)

astazi s-a incheiat contract cu federatia furnicilor din Trivale, ..acestea vor aduna toate frunzele de pe traseu, si toate pietricelele care pot deranja ciclistii, vor pune baraj pe eventualele paraiase care au apa, si vor indrazni sa curga in ziua competitiei, si au promis sa ii ajute pe cai care nu vor putea urca pe bicla pantele mai abrupte.

Asadar... sa lasam povestile cu daca, cu parca, si cu alte vrajitoare, si sa ne pregatim de un concurs de primavara, cu conditii de primavara, care se desfasoara in padure. Cu siguranta este altceva decat la AWR, dar este diferit si de o plimbare pe asfalt.

Este bine de stiut pentru cei care vin in Pitesti de maiine: se deschide Editia 33 a Simfoniei Lalelor, simfonialalelelor-pitesti.ro - Home este ceva care merita vazut, si care face onoare Orasului Nostru. In Programul Simfoniei este inscrisa si cursa ASR, dar si multe alte activitati organizate cu sprijinul Primariei Pitesti

Viorel a uitat sa povesteasca despre ideea organizarii acestei competitii a primaverii.