ovidiu

17.04.2010 - Arges Spring Race - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Din pacate fotograful isi reclama drepturile de autor.

cam ciudat. poate totusi le pune undeva din nou pentru ca e pacat, erau multe si faine si pana una alta, ciclisti sau fotografi, suntem cu toti o comunitate.

au fost multe poze facute si de comisarii de pe traseu, banuiesc ca pentru acelea nu trebuie "drept de autor", nu ? ;) vreo sansa sa apara?

si la mine merge la fel de sacadat. Cred ca filmuletul e HD si n-avem noi codecul potrivit...

Arges Winter Race video: ... alex serban - fotografii si nu numai ... sau in HD: Arges Spring Race HD on Vimeo (play si apoi pauza pana face streaming si apoi play linistit - filmul e in HD, pe calculatoare mai slabe se poate sa se miste mai slab); l-am urcat si pe youtube dar compresia e mai proasta: YouTube - Broadcast Yourself. enjoy si felicitari participantilor!

Am aşteptat să se facă streamingul, degeaba. Mulţumim pentru varianta de pe Youtube. Merge :)

Arges Winter Race video: ... alex serban - fotografii si nu numai ... sau in HD: Arges Spring Race HD on Vimeo (play si apoi pauza pana face streaming si apoi play linistit - filmul e in HD, pe calculatoare mai slabe se poate sa se miste mai slab); l-am urcat si pe youtube dar compresia e mai proasta: YouTube - Broadcast Yourself. enjoy si felicitari participantilor!

Foarte frumos ! Se pare ca a fost o cursa lejera (fara inghesuiala) ? Nici noroiul nu mi s-a parut asa de mult, cum se plangeau unii. Probabil pentru ca fac comparatia cu AWR.

Nu a fost chiar asa lejera cursa (au fost 60 de oameni in plus daca comparam cu AWR). daca te uiti la film ti se pare ca au fost 5 oameni pe traseu, nu 190:)

Felicitari pentru filmulet. Foarte frumos

A fost inghesuiala primele 3 ture , dupa aia au inceput sa mareasca diferentele si presupun ca mai erau trasi pe dreapta din concurenti (incepand cu cei de la fun) . Dar oricum nu am fost deranjat de inghesuiala , astea sunt conditiile cu astea trebuie sa ne descurcam :) ... poate doar pe ultima portiune de coborare (cea care da in sosea) se putea face putin mai lat (ori era si nu stiam eu pe unde sa o iau :) )

PS : imi pare rau ca am speriat baiatu cu trepiedu pe coborarea aia dar imi strica scurtatura

Toti cei 10 arbitrii de pe traseu au avut aparate foto profesionale .

Speram ca maine seara sa reusim sa strangem pozele si sa le postam.

foarte profesionist facut filmuletul!Respect!

Foarte tare concursul. Organizat excelent. Pentru mine asta a fost primul concurs si, cu siguranta, voi mai participa si la altele. A fost un bun inceput.

Foarte buni suporterii situati pe zona de asfalt. Mi-am auzit numele "Hai Flipper!!!"strigat de necunoscuti.

Multumesc mult pentru incurajari.

Din pacate fotograful isi reclama drepturile de autor.

Dacă voiam drept de autor nu aş fi postat pozele până nu aş fi cerut un contract scris sau ceva de genul asta. Din moment ce am pus pozele, înseamnă că am fost de acord ca participanţii să aibă pozele, e dreptul lor. Tot ce am cerut a fost ca sub poza din articolul cu Spring Race (care a fost şters ulterior), să fie trecut numele meu, adică Tutankhamon, dar se pare că am cerut un preţ prea mare, mai ales că acum e criză. Deci, cu ocazia asta îmi cer public scuze, în primul rând faţă de Viorel, pentru că l-am pus într-o situaţie proastă, pozele fiind urcate pe userul lui, dar cu titlul „by Tutankhamon”, dar autorul articolului de pe ciclism.ro nu a citit asta, iar în al doilea rând faţă de autor, că am fost foarte nesimţit punându-l în situaţia de a face febră musculară şi de a-şi strica tastatura „bătând” cele 11 litere (Tutankhamon).

Toti cei 10 arbitrii de pe traseu au avut aparate foto profesionale.

Din cei 10 arbitri, unul ştiu sigur că nu a avut aparat foto deloc, poţi să-l întrebi pe Dan Stoe, poate îşi mai aminteşte.

PS: Mi-am făcut propriul meu cont pe picasa şi am urcat TOATE pozele făcute de mine. Le găsiţi aici: Picasa Web Albums - Tutankhamon - ArgeÅŸ Spring ... .

Edited by Tutankhamon

Eu cînd am citit articolul parcă scria că e poza făcută de Tutankhamon ... și era poza care mi-a plăcut mie cel mai mult, cu roata lui Ulisse plină de noroi și focusul pe pietrele din față.

Pana la urma ce atata zarva, fotografiile noastre au fost puse pe site-ul oficial al competitiei si nu am comentat ca nu scrie macar by zonconel, chiar ne-a facut placere ca au fost apreciate

pentru ca daca tie ti se rupe, asta nu inseamna ca toti trebuie sa faca asta. Este un lucru de bun simt sa bagi numele autorului. In fond a muncit pentru poza aia.

Pe de alta parte oricine are dreptul de a-si schimba poza articolului fara a fi acuzat ca nu a avut bunavointa de a tasta numele autorului. Dar deja devenim offtopic

Eu cînd am citit articolul parcă scria că e poza făcută de Tutankhamon ... și era poza care mi-a plăcut mie cel mai mult, cu roata lui Ulisse plină de noroi și focusul pe pietrele din față.

După ce am lăsat eu comentariu au pus numele, apoi s-au râzgândit şi au şters tot articolul, din cauza orgoliului anumitor persoane probabil.

S-a facut dreptate mai repede decat speram ! Ovidiu si compania: aveti toata consideratia noastra !

@ Domnule Alexandrescu, la prima intalnire de concurs aveti sa da-ti o ... sampanie !

Cand preiei o fotografie este frumos si corect sa treci numele autorului. Daca vrei s-o si folosesti in alt scop decat cel personal, trebuie sa ceri acordul scris al autorului. Sa invatam sa respectam pe cei care au muncit pentru realizarea acelor fotografii. La acelasi capitol intra muzica, filmele, etc... :(

va rog, se discuta cam mult off topic, ar fi ok sa faceti un thread special pentru subiectul asta cu drepturile de autor. Parca de concursul Arges Spring Race era vorba..

Data viitoare pune semnatura pe poze, daca iti place ce a iesit si vrei ca tu sa fi recunoscut drept autor. In felul acesta, de cate ori una dintre poze apare pe undeva, apare si cu numele tau. Daca apare taiata astfel incat semnatura ta a fost eliminata, sau editata in vreun fel incat sa mascheze semnatura, atunci e rost de scandal. Daca, la un moment dat, ti se pare tie ca pozele chiar sunt bune, si le poti folosi in scop comercial, atunci baga watermark pe ele cand le faci publice. Si zgarceste-te la rezolutie si calitate.

Nu ma nimic cu id-ul tau, dar daca vrei sa iei treaba cu pozatul in serios, nu te semna Tutankhamon.

După ce am lăsat eu comentariu au pus numele, apoi s-au râzgândit şi au şters tot articolul, din cauza orgoliului anumitor persoane probabil.

sa continui si eu putin offtopicul ... nu prea inteleg io, dar unde e sters articolul? ... eu vad acelasi articol care era si ieri doar ca e alta imagine, si cum treaba asta cu drepturile de autor mi se pare destul de complicata, in sensul ca iti trebuie acordul scris al autorului pentru a-i publica materialele, acord ce poate fi contestat in orice moment atat timp cat nu exista ceva scris negru pe alb cu semnatura si eventual, parafa unui notar, e alegerea autorului articolului de a schimba imaginea, pentru a elimina orice conflicte ulterioare (chiar daca acum ne putem bate cu pumnul in piept ca nu vor fi, lucrurile evolueaza destul de repede in viata asta, asa ca nimic nu e sigur). eu asa vad situatia in momentul de fata, e parerea mea (poate si a altora), pe care am binevoit a mi-o exprima fara sa am intentia de a jigni in vreun fel partile implicate!

Eu aseară nu am mai dat de el şi am crezut că a fost şters, acum l-am găsit şi, într-adevăr, nu a fost şters, doar a fost schimbată poza.