rans

Solutia antipana - e ceva de ea ?

Recommended Posts

Salut,

Ma gandesc sa imi iau o solutie antipana pt ghimpi pt ca am facut multe pene asa.

E suficient sa torn 60ml (minim recomandat de producator) intr-o camera de 26x2.2 ?

Avand in vedere termenul de valabilitate al solutiei, greutatea si cine mai stie ce.. credeti ca merita sau mai bine folosesc petice ?

Camerele de la Joe no flat tratate cu solutie au si ele termen de valabilitate ?

La mine a funcţionat foarte bine joe's. Folosesc de un an şi ceva şi nu cred să fi avut vre-o pană.

As vrea sa iau o solutie de genul acesta, o experienta in care un prieten a facut 2 pene in aceasi tura scurta m-a pus pe ganduri :). Am vazut ca unele din ele au termen de "valabilitate", este o regula sau sunt unele care le torni si salut? Iti trebuie camera speciala sau scule ca sa torni lichidul in camera? Voi cum le folositi ?

Orice sfat este bine venit.

da ar fi interesant de aflat metoda de ''injectare'' a solutiei in camera de la cineva care chiar a folosit asa ceva, de preferat.

da ar fi interesant de aflat metoda de ''injectare'' a solutiei in camera de la cineva care chiar a folosit asa ceva, de preferat.

se desurubeaza valva si se introduce in camera.

Este mai mult decat important ca valva sa fie demontabila.

M-am mai documentat si am vazut ca unele au valabilitate 3 luni, altele ca Joe's tin 6-12 luni. Presupun ca dupa perioada asta trebuie schimbata camera? Cred ca pana la urma o sa le incerc si eu.

Ar fi interesant de vazut cum procedeaza cineva care foloseste varianta cu lichidul in camera.

Deci sa inteleg ca se face cam asa?

1. imi cumpar un flacon cu aplicator Solutie anti-pana Joe's NoFlats Super Sealant 125 ml-Intretinere , Preturi Solutie anti-pana Joe's NoFlats Super Sealant 125 ml , Magazin online Intretinere

2. scot ventilul de la camera, agit flaconul si torn prin gaura 60 -120 ml de solutie (asta daca vrea sa curga din flacon si nu e prea vascoasa...)

3. pun ventilul la loc, tin roata vertical, cu ventilul indreptat spre ora 4 sau 8 si o umflu la pompa Joe's, Tubeless conversion kits, tires, and The world's most effective antipuncture sealant in speranta ca nu curge solutia si imi blocheaza ventilul..

4. bicicleta se parcheaza cu ventilele in sus

Este mai mult decat important ca valva sa fie demontabila.

schwalbe are valve demontabile si pe presta si normala. de restu nu cunosc :)

Presupun ca dupa perioada asta trebuie schimbata camera? Cred ca pana la urma o sa le incerc si eu.

Ar fi interesant de vazut cum procedeaza cineva care foloseste varianta cu lichidul in camera.

nu folosesc, am vrut sa folosesc si m-am documentat. cei de la schwalbe spun ca nu e neaparat sa schimbi camera, ci este de ajuns ca dupa 3/6 luni sa torni alta cantitate de solutie. problema este ca lichidul ramas nu va fi la fel de eficient si automat va mari masa rotii (are o denumire masa rotii care se invarte, da' imi scapa acum).

Folosesc eu solutia de la Joe.

se poate utiliza in 2 moduri: tubeless / cu camera.

Ptr camera nu se poate introduce daca nu ai valva cu ventil demontabil (Schrader au toate, presta doar unele).

Fara injector (o seringa cu furtun si piulita), iar nu prea cred ca o sa reusiti, mai ales la Presta, ca e mai ingusta.

E mai simplu daca ai janta tubeless. Daca nu, exista tot de la Joes un kit de conversie.

Se poate turna lichidul direct in anvelopa si mota apoi pe janta sau se poate folosi tot injector (eu mi-am luat unul, cu vreo 9 E).

Nu are importanta cum parchezi bicla, nu e atat de multa solutie cat sa ajunga in valva.

Pai nu se schimba camera.Doar se completeaza cu lichid.Daca prima data ai pus 125 de ml ,completezi apoi cu cate 60 ml.

Ideea e ca la fiecare tep mai adanc o parte de lichid iese din camera pana se astupa gaura.Asa ca in timp solutia dispare.Idee e sa nu ramai in drum mai mereu ,si ce compromisuri esti dispus sa faci ptr acest lucru♠

Cea de la schwalbe in timp se coaguleaza si devine ca un cauciuc crud aderent la camera.

Cu televizorul se pacaleste poporul,:-SS eu cred ca adevarul este undeva la mijloc, totusi filmul este impresionant. Dupa ce am vazut sambata la tura "PE" ma bate gandul sa incerc aceasta solutie.

Filmuletul comercial al lui Joe:

Joe's, Tubeless conversion kits, tires, and The world's most effective antipuncture sealant

Ce nu am aflat eu, care sunt dezavantajele?

Dezavantaje reale pentru un amator care are un singur set de gume, nu ca ingreunezi bitza cu x grame, sau nu mai poti schimba guma de la o tura / cursa la alta.

Am dat peste un thread mai vechi care discuta cam acelasi lucru asa ca o sa-l link-uiesc aici: http://www.ciclism.ro/forums/f17/joes-no-flats-6645.html

Acum trebuie sa vad daca camerele mele (parca maxxis) cu ventil de masina sunt demontabile.

Tubul de 500ml are si el motz pt turnat in valva sau trebuie sa iau si unul de 125 pe care il reumplu ?

Din cate imi dau seama cel mai bine e sa pui in ambele cauciucuri solutie si mai iei cu tine o camera si un tub de 125 in caz ca se rupe prea tare camera sau ramai fara lichid in vreuna din roti.

Nu poti pune direct din tub in valva pentru ca nu stii cat. Poate doar daca vrei sa pui tot ce ai in tub. Ai nevoie de injector. Altfel pui in anvelopa demontata, cu masura furnizata de ei.

Cea de la schwalbe in timp se coaguleaza si devine ca un cauciuc crud aderent la camera.

e de bine sau de rau? :)

Da Lulu intra mai usor ,dar particulele alea mari nu trec.De aceea am zis ca trebuie bine agitat flaconul ,si camera sa fie fara ventil.

Daca intra doar lichidul ,e fasss ca nu tine decat la tepi mici.Eu am avut taietura de 5 mm si am ajuns acasa cu ea, unde i-am pus un dop mai adevarat.

Ar trebui sa va arat cum arata o valva Presta infundata cu ceasta "solutie miracol" ! Recunosc ca este eficienta (pentru o singura utilizare) la mici intepaturi dar cu pretul defectarii iremediabile a valvei !

Daca folosesti valva cu miez nedemontabil e normal sa se faca varza. :D

La Joe spune clar ca ai nevoie de valva cu miez demontabil si ca nu se poate folosi una obisnuita.

Clar scurt si cuprinzator.Nu e obligat nimeni sa foloseasca daca nu-i place.Totul e un compromis.E greu de bagat,se infunda ventilul,costa bani ,aduce greutate in plus bicicletei.Iata 4 motive intemeiate sa nu folositi asa ceva...<:-PPentru cei care doresc pauze lungi si dese -nu ,repet nu folositi nimic .Lasati natura sa-si faca treaba .

Insa ce bine e cand dai putina atentie prepararii bicicletei inainte de o tura ,si tu iti vezi linistit de ce ti-ai planificat ,respecti orarul ,nu enervezi pe nimeni cu statul pe marginea drumului la pus petice si ajungi la timp acasa.

respecti orarul ,nu enervezi pe nimeni cu statul pe marginea drumului la pus petice

Si io cuplez la asta! ;)

Pai daca mereu te opresti ,se duce de rapa toata incalzirea .Si sincer incalzirea e partea cea mai nasoala.Nu-mi place sa repet la nesfarsit numai partea nasoala.De aceea sunt dispus la compromisuri .Si nu prea bag in seama cele 4 motive intemeiate ptr simplu fapt ca sunt la misto.Cine are urechi de auzit ,aude .Cine nu , nu.