LucianTheOne

Genti si Portbagaje.

Recommended Posts

Am si eu husa poentru genti, de culoare verde deschis. Cam ineficienta insa. Am sa o tratez cu spray impermeabilizant, pana mai reusesc sa-mi mai cumpar un set de Ortlieb.

Imagine postată

Incuietoare / lacat / anti ...

Am cumparat recent un set Vaude Aqua Back de la magazinul online Mormota Cluj-Napoca. Pretul a fost 410 RON/set. Calitate 100% germana.

Imagine postată

De asemenea vreau sa achizitionez si un portbagaj spate usurel, pe care sa-l demontez din cand in cand (pt ture mai "sportive"). Nu trebuie sa tina mai mult de 20 de kg, nu o sa-mi iau prea multe la mine, sunt obisnuit cu un bagaj minimalist, din calatoriile la munte.

Se pare ca problema mea s-a rezolvat intr-un mod neasteptat.

Vroiam sa-mi iau un portbagaj si pentru un drum la mare pe care vreau sa-l fac la sf lui iunie, din Bucuresti in 2 Mai, unde sa campez, dar vroiam portbagaj si pentru a cumpara un scaunel pentru a-l plimba pe baietelul meu.

Nefiind insa convins in privinta portbagajului, am cumparat scaun pentru copil. Nu am gasit modelul pe care-l vroiam, ci unul un pic mai scump. Dar de ce a fost asta mai scump am observat, placut surpins, acasa:

Dispozitivul pe care instalezi scaunelul e foarte solid si se prinde de seat tube, o prindere foarte teapana. Treaba e ca se poate scoate numai scaunelul prin glisare si ramane, atasat de seat tube, un portbagaj foarte in regula, destul de lat si de lung. Scaunelul e facut pentru copii de pana in 25 de kg, deci presupun ca si portbagajul tot pana acolo suporta, mai mult decat convenabil. In plus, se poate scoate de tot si acel portbagaj, foarte usor.

Nu se compara cu un portbagaj clasic, dar este perfect pentru ce am eu nevoie vara asta. De la ideea ca vreau un potbagaj pentru a rezolva problema cu scaunelul de copil, am sfarsit prin a cumpara un scaunel de copil si a rezolva problema portbagajului :)

O sa pun si niste poze in curand.

Salut, as vrea sa imi transform vechea bicicleta intr-o chestie cu care sa pot pleca in turul Romaniei din august.

Va atasez un album de poze cu gaurile de pe cadru si va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa montez un portbagaj pe ea pentru ca nu m-am mai lovit pana acum de problema asta.

Am ceva gaurele de surub prin cadru, lucru care ma face sa cred ca e posibil.

Bicicleta e rezistenta, usurica (13 kile), confortabila si o cunosc perfect, lucruri care o fac ideala ca bicla de excursie beginner (pt mine cel putin).

Daca i s-ar potrivi si un portbagaj + coburi ar fi grozav pentru ca nu vreau sa car rucsac in spate vara.

http://picasaweb.google.ro/110990784563947454841/DHSTouringBike#

Trecand la partea a doua: portbagaje, credeti ca

http://www.bikexpert.ro/catalog/portbagaj-touring-2628-negru-p-805.html

ar merge? Sunt si portbagaje cu sarcina mai mare (30-35) sau nu e posibil pt ca preseaza prea tare pe bicicleta o greutate din asta.

Partea a 3a: coburi. Cea mai ieftina varianta ar fi

http://bicishop.ro/Coburi-M-Wave-600-1119.html

http://bicishop.ro/Coburi-Kellys-205-915.html

dar totusi parca sunt cam mici si scumpe :) Si impermeabilitatea aia imi inchipui ca nu e chiar asa.

As fi recunoscator pentru orice sfat ati avea.

Sunt si portbagaje cu sarcina mai mare (30-35) sau nu e posibil pt ca preseaza prea tare pe bicicleta o greutate din asta.

Exista portbagaje care suporta 40-50kg. Sunt din otel si mult mai scumpe (de pe la 50 EUR).

Desigur ca nu poti duce chiar pe orice bicicleta 40 kg, fara consecinte.

Mie-mi trebuie unul de vreo 30-35, mai mult e overkill. Oricum tot echipamentul meu nu cred ca atarna mai mult de 20 de kile, marja de +10/15 kile e de "siguranta" si pentru situatii neprevazute.

NU ai sa poti folosi portbagajul ala. Iti trebuie unul care sa aiba o singura tija centrala de prindere, in partea de deasupra. Portbagajul se poate prinde doar in gaura aia dintre V-brakes.

Ceva de genul asta

Imagine postată

Gentile sunt bune, destul de mari, dar NU impermeabile. Cele de la M-Wave par mai bune.

Multumesc pentru raspunsuri, o sa imi iau gentile alea M-Wave, acum am dat un mail in care le cer detalii celor de la magazin. Ramane problema portbagajului. O sa iau la picior magazinele de biciclete pentru ca pe net gasesc doar modele cu doua tije de prindere in partea de sus. Faptul ca e doar o singura tija nu ii scade din start capacitatea de a cara o greutate mai mare?

Ar mai fi existat solutia trailer dar e prea scump pt mine si imi pare usor incomod.

LE 1 :partea aia unde trebuie sa fixez eu portbagajul se cheama "brake bridge"... tare complicat

http://www.cyclestore.co.uk/productDetails.asp?productID=8168&categoryID=84 - out of my price range si capacitate scazuta de incarcare

LE 2: http://www.jandd.com/detail.asp?PRODUCT_ID=FCLAMP ma pot folosi de jucariile astea sa adaptez un portbagaj cu 2 "struts" pe bicicleta mea?

LE 3 (deja exagerez): Am dat de Axiom si am gasit urmatoarele chestii:

http://www.axiomgear.com/products/gear/racks/rear-racks/streamliner-road-dlx/ - pacat ca e de Road - capacitate mare

http://www.axiomgear.com/products/gear/racks/rear-racks/streamliner-road/ - iar Road - capacitate mare

http://www.axiomgear.com/products/gear/racks/rear-racks/odysee-rear-suspension/ - pentru FS :)

http://www.axiomgear.com/products/gear/racks/rear-racks/transit/ - asta ar fi pt mine dar n-am unde sa montez gentile :) - 60 de kile pt 27$

Mai caut :(

Edited by Melchiades

Pai astea de la point de 25 de kile nu mi se potrivesc si costa la fel de mult. Restul nu mi se potrivesc si costa mult, asta e cel mai tare "deal" posibil momentan...

Totusi cred ca nu se potrivesc gentile http://bicishop.ro/Coburi-M-Wave-600-1119.html

In rest ma gandesc ca poate gasesc ceva interesant pe drum si trebuie sa il iau cu mine. Oricum 60kg e o plasa de siguranta foarte confortabila.

LE: mda nici Transit nu mi se potriveste, e tot cu 2 struts.

Ma ingrozeste gandul ca as putea ajunge vreodata sa pedalez cu 50 de kg in plus pe bicla... Eu dau jos si stopul daca e zi, sa nu atarne inutil...

Ziceam ca pun poza cu portbagajul care ramane prin scoaterea scaunului de bebe.

Imagine postată

Posibila rezolvare a problemei: sub brake bridge mai am 2 gauri, cum se vede in poza 3 din album. Pot sa deformez cele 2 struts ale portbagajului (jur ca 90% din portbagajele de pe net au 2 tije d-alea pt prins pe seatstay) si sa le prind acolo? E din topor dar, hei... m-am chinuit azi toata ziua sa gasesc.

LE: prin deformarea aia sigur o sa scad integritatea constructiei asa ca... sudez inca una si o prind acolo pe brake bridge ca sa fiu sigur.

Pareri? :D As vrea neaparat rear rack de la axiom. Eftine si bune.

Ma ingrozeste gandul ca as putea ajunge vreodata sa pedalez cu 50 de kg in plus pe bicla... Eu dau jos si stopul daca e zi, sa nu atarne inutil...

Daca ai bulan nu-i problema / Cind nu trebuie sa rozi poti da jos so plombele din gura.

Ziceam ca pun poza cu portbagajul care ramane prin scoaterea scaunului de bebe.

Unii ar numi acest “portbagaj” un accident de constructie & design dar dupa cum se stie, gusturile difera; portbagajele la fel.

• Upvote 1

Nu se compara cu un portbagaj clasic, dar este perfect pentru ce am eu nevoie vara asta. De la ideea ca vreau un potbagaj pentru a rezolva problema cu scaunelul de copil, am sfarsit prin a cumpara un scaunel de copil si a rezolva problema portbagajului :P

Nu stiu daca ai citit fraza asta.

Portbagaj sau nu, ideea e ca imi pot pune pe el un rucsac de cateva sute de grame in care pun tot ce am nevoie pentru 2-3 zile de excursie. Si il invelesc intr-o husa de ploaie daca e cazul.

Nu am pretentia sa fiu cicloturistul anului, ci doar sa nu-mi lipseasca nimic in tura de peste 3 saptamani.

In timp o sa-mi fac si o bicla de cicloturism, cu portbagaj "ca la carte", daca o sa simt nevoia de mai mult.

Nu stiu daca ai citit fraza asta.

Cred ca da ...

Portbagaj sau nu, ideea e ca imi pot pune pe el un rucsac de cateva sute de grame in care pun tot ce am nevoie pentru 2-3 zile de excursie.

… sa nu-mi lipseasca nimic in tura de peste 3 saptamani.

Care acum? 2 -3 zile sau peste 3 saptamini? Cu copil sau fara copil?

P.S. Pentru scaune de copil exista portbagaje combi de la firma elvetiana Pletscher (cu adaptor) care indeplinesc toate cerintele unui portbagaj normal de cicloturism.

Citeva exemple (pina la 25 kg si prindere scaun copil / primele 7 modele):

http://www.pletscher.ch/wDeutsch/pages/Produkte/index.php?IdTreeGroup=4&navid=10

Tura va avea loc peste 3 saptamani (25-27 iunie) si va dura 3 zile. "Portbagajul" meu va trebui sa suporte un cort de pana in 2 kg si alte cateva lucruri utile (pana in 10kg total).

Pe 25 iun: Bucuresti-Mangalia (2 Mai), pe 26, eu si cei 2 prieteni care mai vin cu biclele la mare participam la Triatlonul fara asfalt (stafeta, unul va innota, unul va alerga (eu) si cel care vine cu MTB-ul va fi la proba de bike). Pe 27 intoarcerea, tot pe biciclete.

Copilul sta acasa :P

Mi-am gasit portbagaj pentru tandem! Culmea, il aveam de anul trecut si era montat pe alta bicicleta. Nu stiam ca se potriveste, dar avand o banuiala, l-am probat si... voila!

Imagine postată

Imi obtureaza suruburile etrierului, dar oricum nu prea am ce cauta pe acolo. De asemenea am improvizat putin si la montarea cricului, dupa cum observati in poza.

Imagine postată

Am montat si aripile plus stopurile aferente.

Imagine postată

Go West

Imagine postată

Si cireasa de pe tort, pardon... geanta de pe portbagaj:D Visam de mult la ele, parca nu-mi vine sa cred ca am genti Ortlieb.

Imagine postată

Le am de trei zile si am petrecut cateva ore bune cu ele. Le-am umplut si golit, motat si demontat, reglat si dereglat de atatea ori, ca am facut bataturi.

Maine facem o tura de proba, pana la oras la cumparaturi.

Da, arata a improvizatie facuta de mantuiala, dar e rezistent, am pus o tabla de inox acolo. Am stricat o panza de bomfaier pana am taiat-o. Altceva nu am ce face. Dar vreau sa-i pun si un cric pe fata, dupa ce imi fac portbagaj pentru furca.

Imagine postată

Ai dreptate, abia acum pot pleca linistit oriunde, fara frica ploii. A plouat in fiecare tura mai lunga de doua zile. Am scapat de sacii de celofan.

Luciane, nu e vorba de improvizatie si mintuiala, acest model de cric e din nastere o catastrofa si nici un meserias ca tine nu-l mai poate imbunatati. Eu mi-am facut ginduri cum as putea monta un cric ca cel din link-ul de mai sus fara a suda ceva la bicicleta si fara a ajunge in situatia sa trebuiasca sa demontez cricul ca sa pot scoate roata din spate. O sa-ti arat dupa concediu despre ce este vorba.

Cateva intrebari despre gentile Ortlieb.

- Ce greutate maxima suporta? Am carat 12kg intr-una, si am stat cam ingrijorat pana la destinatie.

- Cat de rezistent e materialul? Eu umblu cu ele de parca ar fi din sticla, nici pe jos nu prea imi vine sa le pun.

- Tevile portbagajului trebuie sa fie perfect rotunde? Eu am portbagaje din teava/bara ovala. Ma gandesc sa-i pun niste adaosuri sa le fac rotunde.

- Am primit o carticica odata cu gentile pe care ar trebui sa-mi completez datele personale si sa o trimit la mama ei in Germania. Asa as obtine 5 ani de garantie. Voi ati facut asta?

- Daca le insemnez cu spray cu vopsea o sa se intample ceva nasol? Poate vopseaua ataca materialul, sau poate pierd garantia.

- Se pot cara ca niste sacose, de manerul ala legat de carlige?

• Sper sa primesc cit mai repede un raspuns referitor la greutatea maxima. La 12 kg intr-o geanta nu trebuie sa-ti faci griji. Cind nu merg cu trailer-ul dupa apa bag in fiecare geanta 12 sticle a 1 litru (o data pe saptamina).
  • Materialul este foarte rezistent. Eu am aceste genti de 8 ani si inca nu s-a stricat nimic cu toate ca le folosesc foarte intensiv. Incearca sa-ti inchipui cum le arunc incoace si incolo cind trebuie sa urc sau sa cobor la repezeala intr-un / dintr-un vagon de tren; timp de umblata “de parca ar fi din sticla” nu-mi ramine. Urme de uzura se vad dar astea nu dauneaza functionalitatii. Pentru a proteja gentile cind le pui jos este gindit acel “edge protector”. (pentru orice eventualitate exista un Reparaturkit / eu inca n-am avut nevoie de el)
  • Nu cred ca teava / bara ovala afecteaza sistemul de prindere
  • Nu strica sa trimiti acea carticica cu toate ca nu-mi pot inchipui sa ai nevoie de el in primii 5 ani. Am dat anul trecut un exemplu cu geanta pentru ghidon: fara carticica si chitanta am trimis-o la Ortlieb la reparat. Ei mi-au trimis o geanta noua inclusiv sistemul de fixare “sholder strip” (nu m-a costat nimic).
  • De ce vrei sa le insemnezi ?
  • Din link-ul de mai jos reiese ca acel miner este gindit ca “release handle”. Eu pina la ora actuala am carat gentile numai de acel miner fiindca n-am “sholder strap” iar “strapul” gindit pentru carat parca nu-mi sade asa bine in mina.
http://www.ortlieb.de/_pdf_en/backrollerclassic.pdf

L.E.

Raspunsul de la Ortlieb (prompt ca intotdeauna) referitor la greutatea maxima: gentile se pot incarca cu cite 10 kg.

Edited by Frank