LucianTheOne

Genti si Portbagaje.

Recommended Posts

Pentru domnul Lucian, cred ca cele doua gauri "date" in furca din spatele tandemului pot fi fatale in timp pentru rezistenta cadrului. O simpla parere.

De acord; eu as fi folosit coliere sau o "brida" fixata pe seatstay.

felicitari pt tandem, Luciane! ne poti incanta si cu pretul de achizitie cu tot cu transport al coburilor Ortlieb? multumesc!

Pretul gentilor Ortlieb a fost de 80 euro pe bike24.com.

Transpostul l-am impartit, ca am comandat mai multi. 350 lei am platit in total.

Prima data cand am vazut gentile astea, acum vreo 2 ani, mi s-au parut extraordinar de scumpe. Acum le-am luat, si zic ca am facut o afacere foarte buna.

La care gauri va referiti?

Nu am dat nici o gaura in cadru.

Omul a crezut ca nu ai avut gaurile alea filetate si le-ai facut tu cu bormasina ! :D

Aveti idee daca gentile Ortlieb varianta bike-components sunt diferite de cele varianta bike24?

Pe site-ul primilor scrie ca au "integrated inner pokets". Cele de pe bike24 nu au?

Ajuta cu ceva buzunarele astea interioare? Au si ceva accesorii care ar merita comandate impreuna?

Aveti idee daca gentile Ortlieb varianta bike-components sunt diferite de cele varianta bike24?

Pe site-ul primilor scrie ca au "integrated inner pokets". Cele de pe bike24 nu au?

Ajuta cu ceva buzunarele astea interioare? Au si ceva accesorii care ar merita comandate impreuna?

Multe din ofertele de Ortlieb Back Roller Classic in jur de 80 EUR sunt fara "inner pockets" din astea, care separat costa vreo 9-10 EUR bucata. La unele magazine e scris daca au sau nu si aceste buzunare, la altele nu e scris, deci trebuie intrebat. Buzunarele interioare ajuta la o mai buna organizare a lucrurilor, unele chestii le poti pune in ele si le gasesti mai repede in geanta. Ca accesorii au de exemplu niste buzunare exterioare, buzunare exterioare din plasa, buzunar interior pentru laptop, un sistem prin care transformi gentile in rucsac etc. Mi s-au parut cam scumpe accesoriile.

Eu am pe bicicleta mea cu cadru merida hfs (fara urechi de prindere sus) un tubus cargo cu back roller plus. In fiecare zi spre serviciu o geanta pe el, pentru diferite chestii. Doua genti pun doar in ture. Sunt foarte multumit de ele , am fost anul trecut prin Austria intr-o tura cu cortul foarte misto. Portbagajul e foarte stabil si gentile vin perfect pe el. A fost si foarte usor de montat, chiar si pe cadrul meu fara gauri pentru tijele de sus. Au cei de la tubus niste accesorii in acest scop.

Mai nasol a fost cu cei de la wiggle (sau curier, stiu exact), ca al doilea set comandat (tubus cargo + back roller plus) a ajuns la mine cu o intarziere uriasa, de o luna si ceva. Intre timp eu ma intorsesm deja din Austria, de unde am cumparat ce-i trebuia prietenei mele.

Gentile le-am dat (noi si nefolosite) unui user al acetui forum, un tip din Oradea. Sa se bucure de ele ! :D Portabagajul il mai am inca. Daca vreti, gasiti un anunt la sectiunea vanzari diverse.

salut. Mai ai portbagajul? 0740234790. Vreau sa ma apuc si eu de cateva excursii...Merci!

salut. Mai ai portbagajul? 0740234790. Vreau sa ma apuc si eu de cateva excursii...Merci!

Imi pare rau dar nu mai am portbagajul.

mi-am facut si eu un portbagaj ptr fata

este facut din sarma de 6 mm , jos am facut 2 gaurele in furca cu filet in interior iar prinderea de sus cu un colier de teava de gaz , intarit si el putin .

cam asa arata

Imagine postată

Imagine postată

Edited by blondul4ever

Nu vreau sa-ti iau curajul dar nu cred ca te va tine mult aceasta constructie la drum lung si incarcat. Stiu ca este mai complicat dar ti-as recomanda sa faci o incercare folosiindu-te de teava.

Spor la construit.

Nu vreau sa-ti iau curajul dar nu cred ca te va tine mult aceasta constructie la drum lung si incarcat. Stiu ca este mai complicat dar ti-as recomanda sa faci o incercare folosiindu-te de teava.

Spor la construit.

Ms de parere

o sa-i fac proba adevarata pe teren zilele viitoare adica sa incarc gentile si pe pe urma plec la drum . dupa parerea mea ar cam tine , e mai solid decat pare , l-am indoit destul de greu , are si 3 punte de sprijin pe fiecare parte . e primul portbagaj care il fac ptr fata , poate al doilea il voi face mai bun si tot asa ... :)

problema portbagaj Tubus Cargo

Salut,

Sunt un nou posesor de portbagaj Tubus Cargo. Am o problema la montarea lui pe bicicleta (Trek 7100).

Cele doua bucati de tub care leaga portbagajul de cadru sub sa interfereaza cu frana din spate.

Poza atasata "Frana_libera.jpg" arata spatiul care exista intre frana si cele doua bucati.

Poza "Frana_stransa.jpg" arata cum frama loveste in bucatile de metal.

Stie cineva cum pot rezolva problema ?

Multumesc.

post-7402-013584500 1278348740_thumb.jpg

post-7402-080300400 1278348744_thumb.jpg

De obicei cele doua bare sunt curbate, in cazul tau vad ca sunt drepte. Solutia ar fi sa-ti pui pe spate mini v-uri ! ;)

O solutie foarte simpla, este sa pui mai multe distantiere in interiorul franei, pe tija sabotului.

Astfel franele vor sta mai crananate si nu vor mai atinge.

Sau poţi încerca să îndoi tijele din aluminiu, cum ţi se sugerează în instrucţiunile de montaj. Te sfătuiesc să nu le îndoi din ochi, ci după un "mulaj" creat anterior, având curbura exact unde trebuie şi cât trebuie. De îndoit se îndoaie şi cu mâinile goale, dar cel mai bine foloseşti o menghină, învelind tijele ca să le protejezi.

post-4130-053291100 1278357852_thumb.png

Am fost astazi la un magazin de biciclete din Bucuresti unde le-am indoit sa vina pe deasupra franei.

Nenea de la magazin nu le-a indoit simetric, si a facut-o din doua-trei incercari, si acum arata un pic ca niste 'rame'.

Sfatul lui zgoby a fost unul de bun simt, dar nu am fost inspirat si rapid sa-i sugerez "mesterului" sa foloseasca un mulaj/o sarma inainte sa vada cum ar trebui indoite.

As fi facut-o singur daca aveam o menghina sau un cleste puternic in casa.

In fine, problem solved.

Multumesc pentru idei.

Intentionez sa achizitionez o pereche de gentute. Oscilez intre Vaude Aqua Back si Ortlieb Back-Roller Classic. Pretul ar fi cam acelasi dar inclin spre Vaude pentru ca le pot lua de la din cluj (ortlieb ar trebui comandate de pe bike24 sau ceva similar).

Pe care dintre cele 2 modele il recomandati (nu prea vad diferente majore intre ele)?

Vaude i-au copiat pe Ortlieb. Si i-au copiat asa de bine, incat gentile lor sunt mai scumpe.

Ortlieb Back Roller Clasic e 350 lei cu tot cu transport. Vaude e 410 lei aici in Romania.

Vaude sunt si un pic mai grele.

Vaude i-au copiat pe Ortlieb. Si i-au copiat asa de bine, incat gentile lor sunt mai scumpe.

Ortlieb Back Roller Clasic e 350 lei cu tot cu transport. Vaude e 410 lei aici in Romania.

Vaude sunt si un pic mai grele.

salut lucian,

am o rugaminte : unde pot gasi aceste genti, in ro. ? daca ai idee de un magazin sau macar un link, daca nu te deranjez, prea tare.

se potrivesc pe un cadru tubus cargus ? cred ca da insa, vreau sa cunosc si parerea ta.

in alta ordine de idei, ma bucur ca ati facut sa mearga forumul asta, mai bine, inclusiv rubrica de bazar, se misca totul mai repede, ati simplificat mult, pot pune chiar poze, acum e mult mai usor de navigat. sper sa nu-l stricati.

Genti Vaude sunt aici.

Ceva mai scumpe decat Ortlieb Roller dar si ceva mai mari 48 litri fata de 40 la o pereche.

Se pot monta pe orice portbagaj.

Imagine postată

Eu am astfel de genti Vaude. Am parcurs circa 1300 km cu ele fara probleme. Sunt usor de montat, impermeabile pe orice ploaie, nu fac condens si sunt foarte rezistente. Sistemul de prindere este in totalitate reglabil. Ale mele au fost aruncate prin trenuri, pe peroane, au frecat masini si borduri din beton zgrunturos, am lasat bicicleta rezemata de crengi si gramezi de pietre fara nicio paguba. Odata cu gentile am primit si curelele cu care se pot purta pe umar. Nu am ce sa le reprosez producatorilor, daca au copiat Ortlieb, au facut-o bine.

Nu pot spune ca am fost la fel de multumit de geanta de ghidon M-Wave.

din pacate, in singurul loc unde se gaseau, in ro, nu sint in stoc si nici macar, in stocul de unde se aprovizionau, cei de la mormotaland.