Melchiades

Velodromul Dinamo

Recommended Posts

As vrea si eu sa folosesc velodromul pentru desfasurarea unor antrenamente. Trebuie sa platesc ceva? Pot cumva sa folosesc o bicicleta de acolo (eventual contra cost)? In caz contrar m-as folosi de a mea. Stie cineva cand sunt orele de "liber" adica fara antrenamente (ca ar fi urat sa intru peste cei care il folosesc organizat)? Orice informatie pe care o puteti da e binevenita.

De ce trebuie sa postezi in zeflemea? Hai sa nu incepem cu flame-urile. Daca aveai ceva interesant de zis era frumos sa zici. Daca stii ceva si totusi postezi "that"...

M-a pocnit ideea la 2 noaptea, ce am vazut pe youtube si ce am gasit pe google a fost insuficient, poate nu am timp sa ma duc in tp saptamanii pana la dracu cu carti pe stefan cel mare pt o "intrebare". D-aia s-a inventat internetul, bine, nu d-aia dar ma intelegi tu. Asa ca... ne mai auzim.

Nu cred ca o sa te lase.

Chiar daca reusesti sa patrunzi pe velodrom nu cred ca o sa iti placa ce o sa vezi acolo...beton spart, inclinatie foarte mare, pericol de accidentare.

Bicicletele de la clubul Dinamo au mai mult de 30 de ani de utilizare, sunt cele mai urate biciclete de pe planeta asta:). DIn punctul meu de vedere acel velodrom este imaginea clara a ciclismului din tara noastra.

• Upvote 1

Nu cred ca o sa te lase.

Chiar daca reusesti sa patrunzi pe velodrom nu cred ca o sa iti placa ce o sa vezi acolo...beton spart, inclinatie foarte mare, pericol de accidentare.

Bicicletele de la clubul Dinamo au mai mult de 30 de ani de utilizare, sunt cele mai urate biciclete de pe planeta asta:).

Asa e.Am avut ocazia sa vad acum 2 ani cum un ciclist s-a razuit bine.Bineinteles bicicleta era a clubului,i-a sarit baieul de pe roata fatza dupa care s-a dus frumos pe betonul ala.L-au luat de pe jos si l-au dus pe umeri, niste colegi de echipa.

@Mechiades:de unde stii tu ca am zis-o in zeflemea?De unde stii ca nu am zis-o amical?

Melchiades, daca vrei sa folosesti velodromul inscriete la un club de ciclism. Nu te urca pe velodrom cu bicicleta de sosea, in primul rand ca nu este destinata acestui circuit si in al 2-lea rand ca nu ai experienta . Velodromul a lasat urme serioase pe pielea ciclistilor si a rupt cateva clavicule, e mai periculos decat poti sa-ti inchipui. In alta ordine de idei, nu conteaza cat este de urata bicicleta, ceea ce conteaza e sa fie "bicicleta de pista".

Heinz sorry ca m-am repezit asa dar mie mi s-a parut ca are o forma usor caterincoasa postul tau si nu am chef de caterinca ci chef de mers pe velodrom. Fiind primul raspuns m-am ofticat :-J

Am un mtb road convert (bicla de incepator) si vreau sa fac niste antrenamente pentru care am nevoie de un loc unde sa nu opresc pt toate babele si stopurile din Bucuresti.

Riscurile mi le asum complet, stiu care imi sunt limitele si vreau sa le fortez nitel ca sa mai castig macar 1km/h din forta mea nu din bicicleta. Totusi, intre a merge pe MTB pe velodrim si a merge cu cu cea mai nasoala bicla de pista care este "the real thing", va inchipuiti ce as alege. Oricum fata de DHS-ul meu nu cred ca ar fi mari diferente.

Cat despre conditiile despre velodrom, faptul ca este singurul imi limiteaza alegerea.

Pana la urma Heinz castiga o sa ma duc sa intreb chiar acolo ca vad ca nimeni nu stie.

Cu inscrisul la club se rezolva usor: nu am timp. Raman amator de ultima speta.

Bicicletele de pista nu le inchiriaza nimeni si nu cred ca vei gasi pe cineva acolo. E f. probabil sa fie pustiu.

Iti recomanda sa intri pe partea laterala (unde e bariera) pt ca acolo e doar un singur paznic cu care poti vorbi sa te lase, inventezi o scuza, "o bere", nu stiu... E bine sa zici ca ai mai fost si stii unde-i ca sa nu-i dai impresia ca nu stii pe unde sa calci, uita-te pe Google Earth inainte. Complexul Dinamo este f. mare si velodromul e destul de ascuns.

Mai citeste aici :

As vrea sa ma duc pe velodrom la Dinamo... - Forum Ciclism.ro

http://www.ciclism.ro/forums/f10/se-mai-organizeaza-ceva-competitii-de-velodrom-13.html

Pt "calitatea" pistei vezi

in urma cu mai mult timp am deschis si eu un topic asemanator cu al lui Melchiades.

am ajuns la velodrom atunci dar am ramas dezamagit si nu am mai calcat pe acolo.

Exista totusi in jurul Bucurestiului drumuri putin umblate de masini pe care te poti antrena mai in liniste.

Iti recomanda sa intri pe partea laterala (unde e bariera) pt ca acolo e doar un singur paznic cu care poti vorbi sa te lase, inventezi o scuza, "o bere", nu stiu... E bine sa zici ca ai mai fost si stii unde-i ca sa nu-i dai impresia ca nu stii pe unde sa calci, uita-te pe Google Earth inainte. Complexul Dinamo este f. mare si velodromul e destul de ascuns.

Eu de cate ori am fost pe la Dinamo,nu m-a intrebat nimeni scopul si durata vizitei.Nu ar trebui sa aiba probleme cu jandarmii.

poti merge pe velodrom oricand cu orice bicicleta.iti recomand ca la inceput,pana o sa te acomodezi, sa nu te urci pe turnanta cu bicicleta ta pt ca o sa atingi cu pedala si cred ca iti poti imagina consecintele.

poti intra cand vrei pe orice intrare,in timpul zilei accesul fiind permis.

cat despre un program cand ar fi ocupat velodromul,pot doar sa iti spun ca de sportivii de aici este folosit doar in luna august.

• Upvote 1

multumesc pt raspunsuri, pana la urma am aflat tot ce doream. cand prind prima zi uscata/cu soare incep antrenamentul pe velodrom. pe turnanta oricum nu am curaj inca (nici n-am pus piciorul pe pista).

multumesc pt raspunsuri, pana la urma am aflat tot ce doream. cand prind prima zi uscata/cu soare incep antrenamentul pe velodrom. pe turnanta oricum nu am curaj inca (nici n-am pus piciorul pe pista).

iar velodromuldin Dinamo? nu ai aflat nimic! ai venit langa mine acum cateva zile de la Mihailesti la intoarcere ! nu e chiar cum crezi tu!!..

Nu va recomand sa va urcati pe turnanta cu MTB. Mergeti doar pe partea orizontala de la baza.

Daca are cineva poze cu acest velodrom vestit pentru betonul si pentru gropile sale ar fi interesant sa il vedem.

Multumesc

am eu cateva poze,insa nu se intelege foarte bine care e treaba cu velodromul

[ATTACH=CONFIG]16989[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16990[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16991[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16992[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16993[/ATTACH]Imagine postată

am eu cateva poze,insa nu se intelege foarte bine care e treaba cu velodromul

[ATTACH=CONFIG]16989[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16990[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16991[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16992[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16993[/ATTACH]Imagine postată

nu mai stiu exact,dar cred ca mai degraba din 2007

Edited by Edi

nu mai stiu exact,dar cred ca mai degraba din 2007

Edited by Edi

cu o zi inainte de campionate se venea cu galeti de mortar si se acopereau gaurile, santurile de pe velodrom :)) se incarca pista in cursa de pietricele de la materialul ala care bineinteles crapa a 2-a zi :)

au fost nationalele de velodrom, nu? am vazut niste fotografii, nu a postat nimeni nimic? poate mi-a scapat...

l-am vazut si pe 'basso' pe velodrom :)... era bicla ta, coane? :) uite o foto ce-o sa-ti placa, e acelasi brand precum CX-ul tau ;)

Imagine postată

• Upvote 1

@mircea,nu era bicla mea,mi-au facut-o cu o zi Inainte de Nationale,ba chiar am avut si ceva probleme tehnice,sa

nu mai spun de adaptare

Am de gand sa-mi fac un fixie,daca prinzi vre-un cadru de 53-54 da-mi de stire

Misto Pelizzoli !

Multam pt poza @moromete,faina ! ;)