Melchiades

Velodromul Dinamo

Recommended Posts

Maine este ultima zi de concurs. Se vor disputa probele: 500m start de pe loc-cadeti si aditiune de puncte cadeti, juniori si seniori incepand cu ora 10:00.

Zilele(joi-vineri-sambata)acestea se disputa campionatele nationale de ciclism pe velodrom.

inteleg ca velodromul de la Dinamo a fost reconditionat de curand ?

nu am fost dar cf. ultimelor relatari avea ceva probleme de "estetica" (gropi, etc)

Reconditionat e mult spus. Faptul ca au pus mana de la mana cativa oameni cu voie buna (tot respectul!) si au astupat (cum au putut) majoritatea gropilor nu inseamna ca e reconditionat.

Adica acum se prezinta in cea mai buna stare din ultimii 10 ani, poate. Dar e departe de ceea ce se vrea a fi cuvantul reconditionare.

Am fost si eu prima data in viata mea pe un velodrom. Am fost uimit sa vad in realitate cum arata un velodrom, in turnanta e un adevarat zid, nici nu zici ca ai putea sa treci pe acolo.

ideea e alta, desi merg pe drumurile din bucuresti, pe drumurile de tara, pe drumurile de dupa razboi, in care trebuie doar sa gasesti doar groapa cea mai favorabila, ca sa zic asa, tot pe sosea esti mai in siguranta decat pe velodromul de la Dinamo.

Reconditionat, este un cuvant maret, mult prea indraznet, faptul ca niste oameni cu mult suflet au "arunca"t niste ciment peste pista nu inseamna ca pe acolo se poate intr-adevar practica acest sport intr-o siguranta decat precara.

E mare pacat ca nimeni nu face nimic, dar banuiesc ca nici interesul nu e mare. Banuiesc ca in afara de CN nu se mai desfasoara nimic acolo, asa ca nici nu vad cum ar merita bagati banii in ceva care nu scoate niciun profit. Din nou zic: MARE PACAT.

eu, ca amator as plati pentru a ma putea antrena acolo o ora zilnic, sa scap de basarabiei, industriilor, pallady si alte destinatii de senzatii din est-bucuresti. Marii importatori de biciclete ar putea organiza acolo, la sf de saptamana, testdrive-uri cu noile lor modele. Ma rog, pe langa un velodrom practicabil, ar trebui si ei, vanzatorii, sa ne respecte pe noi, clientii.

pacat.

• Upvote 2

Nu prea esti in siguranta cu o bicicleta cu frane, cu freewheel si cu brate de 175mm pe velodromul Dinamo nici daca acesta ar fi perfect reconditionat. Virajele sunt foarte inclinate. E un velodrom de moda veche.

Ma intreb ce s-a mai intamplat cu velodromul din Craiova......

OK, nici o problema daca le desfaci/slabesti a.i. sabotii sa nu mai atinga janta/discul cu maneta trasa la maxim. Sau cu uleiul golit din hidraulice.....(in caz ca ii vine cuiva ideea sa se dea cu MTB-ul pe velodrom :D )

Daca ati intrat pe blogul lui Alex Ciocan veti vedea ca ar dori sa organizeze un Track Grand Prix pe velodromul Dinamo. Deci cei care sunt doritori pot face adeziuni pe blog ca aceasta idee sa se puna in practica. La cosmetizarea velodromului am participat si eu ca sa il putem face practicabil si sa se dispute toate probele.Anul trecut nu a fost posibila efectuarea a catorva probe din cele mai spectaculoase(viteza- 200m lansat si semifondul- aditiunea de puncte) De reconditionat nici nu s-a pus problema, dar am pus umarul ca acesti copii sa poata participa la o competitie care le formeaza in mare masura si mersul pe bicicleta. Si cu aceasta ocazie cei care au cosmetizat velodromul si nu numai au fost rasplati cu doua curse de amatori- 500m start de pe loc si 200m lansat. In premiera au fost prezente si cateva fete care au infrumusetat aceasta competitie. Sa speram ca anul viitor se vor tine mai multe concursuri pe acest velodrom si cine stie poate cineva sa in reconditioneze si in acest fel sa fie mai atractiv pt. copii care vin din urma.

Ma intreb ce s-a mai intamplat cu velodromul din Craiova......

Din pacate din anul in care s-a dat in folosinta nu s-a mai facut nimic la el, balciurile si concertele fostului primar Solomon, punandu-si amprenta pe suprafata de rulare, undeva la jumatate avand o denivelare transversala destul de serioasa de aproximativ 1 m lungime, suficienta cat sa-ti taie elanul si ritmul... Noi il mai folosim primavara si toamna seara, pt rulaj, intrucat are nocturna, dar pentru ciclismul de velodrom.. nu se poate folosi...

Daca intrati pe blogul lui Alex Ciocan veti vedea ca ar dori sa organizeze un Track Grand Prix pe velodromul Dinamo. Deci cei care sunt doritori pot face adeziuni pe blog ca aceasta idee sa se puna in practica. La cosmetizarea velodromului am participat si eu ca sa il putem face practicabil ca sa se poata disputa toate probele.Anul trecut nu a fost posibila efectuarea a catorva probe din cele mai spectaculoase(viteza- 200m lansat si semifondul- aditiunea de puncte) De reconditionat nici nu s-a pus problema, dar am pus umarul ca acesti copii sa poata participa la o competitie care le formeaza in mare masura si mersul pe bicicleta. Si cu aceasta ocazie cei care au cosmetizat velodromul si nu numai au fost rasplatiti cu doua curse de amatori- 500m start de pe loc si 200m lansat. In premiera au fost prezente si cateva fete care au infrumusetat aceasta competitie. Sa speram ca anul viitor se vor tine mai multe concursuri pe acest velodrom si cine stie poate cineva sa in reconditioneze si in acest fel sa fie mai atractiv pt. copiii care vin din urma.

Edited by chris 93