Niji

09.05.2010 - Prima Evadare

Recommended Posts

Vrem concursuri diverse, zic să rămînă Prima Evadare un concurs de tip point-to-point.

Așadar rămîne varianta camion și autobus pentru provinciali :)

Imagine postată

Ar fi o idee sa se asigure un autobuz (chiar contra-cost, cu cerere anticipata) pentru cei din provincie. Se presupune ca vin cel putin 2 cu o masina. Daca pleaca soferul catre Baneasa iar celalalt are grija de bicicleta, ar castiga cateva ore.

Eu zic sa ramana asa cum e, e foarte bine gandit , sunt multe avantaje ca sa dau doar un exemplu - pe masura ce trece ultimul concurent comisarii de pe traseu se pot retrage treptat spre finish sau unde au treaba, tevatura cu taiatul centurii dureaza vreo juma' de ora maxim, finishul e intr-o zona frumoasa exact unde trebuie, pentru start e perfect ales locul !(anul asta daca se mediatizeaza cum trebuie-neaparat B24FUN, 7Seri plus bannere internet-s-ar putea ajunge la 1000 de participanti; eu anul trecut am aflat cu cateva zile inainte, nu intram pe forum prea des si oricum eram cu gandul la Ciuc si Medias, nici nu-mi trecea prin cap ca voi merge la primul maraton calare pe bike direct din casa si cu numarul pe ghidon ;-)) Si mai e o chestie tare: dupa cinzeci de km pe tarlale si padure vad la orizont niste dealuri ... si-mi zic ..iar ne-am ratacit, ajungem la Buzau..cand colo stanga-mprejur si hop finish!..dar parca ai asa o satisfactie dupa ce mergi atata pe camp si vezi in sfarsit dealuri..funny..

Cat despre intoarcere...eu unul am venit pe bike inapoi, e cam riscant la cum se circula pe DN, plus oboseala care s-a acumulat dar una peste alta se merge usor pe asfalt, nu-i graba, plus ca se facuse trenuletul cu altii ca si mine, mergeam chiar cu 35 la ora; altfel - treaba cu tirurile si autobuzele e beton, cea mai inspirata chestie, am ramas si eu masca cand am vazut - buna idee; n-as vrea o bucla - tocmai asta face maratonul asta diferit, in plus cum te departezi de bucuresti e totul mai curat, mai inedit, lacuri, conace..etc

Anul trecut m-am intors cu vreo 5-6 oameni tot pe biciclete, dupa vreo ora dupa ce am terminat si nu a murit nimeni.

Participantii mai comozi pot veni cu sotia si masina sa fie ridicati de la finish, cum a spus un coleg de forum, mai sus :)

Participantii mai comozi pot veni cu sotia si masina sa fie ridicati de la finish, cum a spus un coleg de forum, mai sus :)

Masina am. Trebuie sa fac rost de sotie. :))

foarte asteptat si de mine acest eveniment, probabil o sa fim 1000 de concurenti, la felul cum incepe sa ia amploare sportul acesta.

Cam ce distanta va fi pe sosea? De asemenea, presupun ca acele portiuni de sosea nu vor fi inchise circulatiei masinilor?

nu se merge pe sosea, doar se traverseaza centura in mai multe locuri, in rest drumuri de exploatare, forestiere, etc.

Centura parca o singura data se traverseaza, la iesire din padurea baneasa. Se opreste traficul cand trec concurentii.

Parca mai erau doua bucati de sosea de cateva sute de metri fiecare, unde la fel, se opreste traficul.

Masina am. Trebuie sa fac rost de sotie. :)

Offtopic: In aceeasi situatie sunt si eu :P

Ontopic: Anul trecut au venit participanti din toata tara la acest eveniment.

Chiar cred ca anul acesta e posibil sa se ajunga la 1000 de participanti, cu "propaganda" suficienta.

Situatia cu asfaltul la Prima Evadare sta in felul urmator: Se traverseaza centura Bucurestiului cind se iese din padurea Baneasa dupa care cimp, se intra pe soseaua Tunari - Dimieni (DJ200B) cam 450m, se trece o cale ferata, se intra in satul Caciulati din comuna Moara Vlasiei pe o strada asfaltata de 824m pina la primul punct de alimentare Palatul Ghica, urmaza a doua jumatate de traseu care este 80% padure unde se mai trece o data calea ferata dar acolo este si al 2-lea punct de alimentare, urmeaza traversarea unui drum comunal necirculat apoi a soselei Snagov, o ultima cale ferata dupa care se intra in linia de finish asfaltat 750m, cam asta este tot asfaltul. La intoarcere se poate pe un drum lejer si necirculat spre Est - Soseaua Snagov, Gruiu, Lipia, manastirea Caldarusani, Moara Vlasiei, satul Caciulati, soseaua Dimieni Tunari Pipera 42km pina la puntul de start, sau spre Vest soseaua Snagov Ghermanesti Vladiceasca si se iese in DN1 iar pina la punctul de start sunt doar 32km dar foarte circulati de gipane 4x4 care trec in viteza, fiecare isi asuma riscul si lungimea drumului. Simplu Nu? :)

Chiar cred ca anul acesta e posibil sa se ajunga la 1000 de participanti, cu "propaganda" suficienta.

Si eu zic ca or sa fie multi.. doar sa nu ploua :)

La iesirea din padurea Baneasa s-a ridicat un mare parapet intre calea ferata si centura... acolo sa va vad :)

Vor fi 1000 de participanti daca se va mediatiza la TV, ca anul trecut. O stire cu o zi-doua inainte pe toate canalele importante ar asigura o participare masiva.

La iesirea din padurea Baneasa s-a ridicat un mare parapet intre calea ferata si centura... acolo sa va vad :))

La alpinsport/argeș winter race aveam de traversat ”rîuri”, la prima evadare nu prea avem mari rîuri așa că ne mulțumim cu traversarea șoselelor, a căilor ferate și parapeți. Lasă că ne place diversitatea, nu?

Soluțiile sînt cele specificate mai sus. Mai multe detalii vor apărea cu o lună înainte de concurs. Răbdărică.

Deabia astept, PE de anul trecut a fost primul meu concurs de MTB, nici nu se putea un benchmark mai bun decat PE de anul acesta.

Va fi prima mea competiție de acest gen:D

Păcat că nu am cine știe ce bike...un amărât de LDR Axle :)) luat pe vremea când nu mă pricepeam la bitze...Adică anul trecut.;)

Sper să reziste. :D