Niji

09.05.2010 - Prima Evadare

Recommended Posts

??? N-am inteles deloc unde zici... Te asigur ca drumul nu e blocat, exceptand bucata cu copacii doborati de pe ultimii 3 km. Cred ca ai luat-o undeva aiurea. Pe la ce km era, aproximativ?

Imagine postată

Este vorba de punctul nr 6 din imagine, vine pe la km7 din cate imi dau seama. Acolo se iese din padure, se trece prin niste spini si se intra in stanga iar in padure dupa 50-100m.

Imaginea din satelit de pe bikemap, chiar si de pe google earth, este mai veche ca apar copaci acolo, dar in realitate nu sunt deloc copaci acolo. Nici anul trecut n-au fost. Se vedea centura.

Later edit: Se pare ca eu am facut traseul din 2009 :P

Este vorba de zona marcata in poza de mai jos. In zona aia defrisata sunt salcamii aia mari de 3-4m de care ziceam.

Imagine postată

Prin unele intrări în pădure chiar și acum câteva luni se vedea că cineva a venit cu buldozerul și a făcut un mal de pământ ca să astupe intrarea pe potecă. Ne descurcăm la fața locului...

Îmi pare foarte bine că nămolul a dispărut aproape complet - încă mai am sechele de la prima abordare de câte ori văd bălți mari ;)

Mai vrea să vină cineva cu noi? Probabil sâmbăta asta, cu plecare destul de dimineață, să nu ne coacă soarele prin câmp.

Intrarile au fost astupate cu buldozerul pentru a impiedica, atat cat e posibil, furtul de lemne. Nu ne deranjeaza ca biciclisti.

Ziceam doar în ideea că poate unii se așteaptă să fie accesul degajat și descoperă că sunt și mici piedici de care trebuie să treci singur - șanțuri, tufe, maluri de pământ. Nu e nici o dificultate - doar mergem cu mountainbike-urile, nu? :)

Noi ne sculăm cu noaptea-n cap și o luăm din loc mâine dimineață la ora 7 de la stația de metrou Pipera. Dacă ora criminală nu te incomodează prea tare, hai și tu. Vrem să trecem repede de câmpul deschis cât încă nu ne prăjește soarele prea tare; se anunță o zi foarte călduroasă.

[Later Edit] Buuun, am făcut ieri traseul în 7 oameni. Noroaiele au fost înlocuite de pământ tare ce ne-a sensibilizat rapid posterioarele și a mărit riscul de cădere din cauza făgașelor uscate. Însă am putut păstra o viteză medie de vreo 17km/h, cu segmente în care treceam de 25km/h. Am mai dat de o singură baltă în curs de uscare și pe care am ocolit-o pe un drum făcut pentru asta, și poate încă 4-5 adâncituri încă puțin umede. Dar bicicletele au fost acoperite de praf, nu de noroi.

După frustrarea primei încercări nereușite, satisfacția de a fi terminat traseul nu se poate exprima în cuvinte. Imagine postată Imagine postată

Semne am văzut doar ocazional în prima jumătate a traseului; prin pădurea Băneasa și pădurea Tunari, până la șoseaua 23 august dintre Otopeni și Tunari, nu cred că am văzut semne în mai mult de 10 locuri. De fapt, semnele au dispărut cam prin toate locurile unde mâna omului a putut pune piciorul, ca să zic așa.

Pentru cine mai face traseul, atenție la următoarele:

1. În plin câmp, când am ajuns aproape de autostrada în construcție și am cotit spre nord paralel cu un canal (kilometrul 17 pe harta Bikemap), ne-am trezit că în două locuri lucrările agricole au deteriorat drumul pe câte o bucată de câteva sute de metri. Dacă în primul loc au lăsat totuși o cale de acces destul de accidentată, în al doilea loc era evident că au arat drumul de pământ ce împrejmuia lanul de porumb. Am luat bicicletele de coarne și ne-am apucat de sărit peste bucățile de pământ mari și colțuroase, de parcă ar fi fost din piatră.

Imagine postată

2. Pe marginea pădurii Snagov, între kilometrii 40 și 41, traseul urcă de lângă o baltă până peste calea ferată, și apoi se întoarce brusc spre pădure. La punctul de cotitură, semnele au dispărut complet; cine nu știe traseul sau n-are GPS o ia înainte pe lângă calea ferată și ajunge pe aiurea.

Imagine postată

3. La poiana de pe marginea pădurii Snagov, înainte de kilometrul 50, cineva a pus semne în copaci pe marginea pădurii, în stânga față de traseu. Asta ne-a indus în eroare și prima dată, încât am ocolit aiurea. Pe partea cealaltă a poienii, drumul de pe marginea pădurii e în continuare marcat, însă de la așa distanță nu se vede.

Imagine postată

4. Un pic mai încolo, apropiindu-ne de Gruiu, între kilometrii 52 și 53, o bucată din marginea pădurii Snagov a fost defrișată. Zona e foarte accidentată și reintrarea în pădure pe traseu e blocată de copaci căzuți; trebuie ocolit puțin și regăsit drumul prin pădure. Noroc cu GPS-ul, că semne n-au mai fost și e o mare încrucișare de drumuri și poteci pe-acolo. N-ar fi mare tragedie, fiindcă ești destul de aproape de Snagov și cam oricum ai coti-o tot acolo dai, dar dacă vrei să te ții de traseu... :)

Imagine postată

Pana la urma cam care a fost timpul efectiv in care am parcurs traseul?

Din câte-mi amintesc, ciclocomputerul arăta 4 ore jumate când am ajuns în Snagov, dar dup-aia mi-am amintit că asta include și tot drumul anterior până când am ajuns în spate la Academia de Poliție, cam vreo jumătate de oră. Deci, 4 ore, zic.

O selectie de cadre cu sosiri ale concurentilor.

Atentie, nu incurajez manifestarile de bucurie care pun in pericol integritatea fizica a concurentilos sau/si a spectatorilor. La sosirea de la Prima evadare, in spatele liniei de finish (si in spatele camerei) au avut loc multe accidente provocate de catre cei care franau busc pe iarba uda sau de catre cei care ridicau mainile in aer inainte de a pune piciorele pe sol.

Anul trecut ai debutat cu filmarea startului, anul ăsta finishul. Foarte fain filmu, mulțumim!!!!!!

O selectie de cadre cu sosiri ale concurentilor.

ce selectie ?

e o pledoarie excelenta pentru ce inseamna o cursa de mtb pentru partcicipanti .

bravo !

ce-ar merge o ultima evadare, cu pastrama si must in loc de paste :))