Niji

09.05.2010 - Prima Evadare

Recommended Posts

:) :)) :)) Pai se aseaza praful in urma biclei lui Niji pana apari tu. Nici eu nu ma mai pot tine de ea. :))

Facem un pariu: daca reusesti s-o depasesti pe Niji la Prima Evadare, iti dau un suc. Daca nu reusesti, imi dai un suc.

Da unde si cum se pregateste Niji ?

Poate reusesc si altii sa se pregateasca mai intens, bineinteles dupa dezvaluiri.

Cea mai importanta este pregatirea mentala. De exemplu, acum nu mai plange cand cade cu bicicleta.

In curand intentioneaza sa treaca si la pregatirea fizica.

Niji se antreneaza in Japonia pe un teren special cu parapeti sa simuleze evadarea. Are o echipa de asiatici meticulosi care seteaza bicicleta in functie de teren, distanta si concurenta.

O data pe saptamana se antreneaza pe un traseu putin mai lung cu diferente de nivel pe ruta Bucurest Baneasa - Tokio - Snagov sat. Cam asta am auzit eu, de vazut nu se poate... se misca prea repede.:)

Bai...Niji e moderator Ciclism.ro. Va rog frumos sa nu mai faceti misto ca daca se supara fata va trimite urgent in cel mai intunecat colt al internetului:).

Lasă Ovidiu, lumea își exprimă ”dragostea” așa cum poate ;)

niji te iubim!!!

si pentru ca traim in romanica, azi aveam viteza destul de mare , cand hop, am luat un fier simpatic in roata , un fier iesit ca un ghiocel din beton. clavicula rupta, spital , radiografie, pansat si acasica pentru multa vreme. va zic sincer ca daca nu aveam casca nu cred ca mai traiam...in rest sunt bine si scriu cu o mana...ador romania!

cine o mai intrece pe niji acum?

Uffff... Lasa problema asta in grija noastra. Tu sa fii sanatos ! Adica, sa te faci bine !

Daca iti dai jos ghipsul pana atunci, vino la start, sa vezi cam ce ai pierdut.

Avem in grupul nostru de ciclisti o fata cu clavicula rupta. Ea, de bucurie ca a castigat locul 2 la concursul de la Tusnad, a luat mainile de pe ghidon exact dupa finish. Problema e ca linia de sosire era dupa o coborare destul de periculoasa si terenul era "semanat" cu gropi mici, acunse de iarba. Asa am aflat si eu despre clavicula ca este un os foarte subtire si foarte sensibil. Deci, ai grija de tine !

Si ma bucur sa aflu ca esti un om responsabil care poarta casca.

Si nu te lua de Romanica ! Este a noastra si este exact asa cum o facem. Daca luam in serios aceasta problema, putem schimba multe. :))

Dar daca totusi... nu reusesti sa ajungi la start... cu toate ca nu cred ca ai vrea sa ratezi poate cel mai mare eveniment ciclistic al anului (sper ca numarul concurentilor sa depaseasca 1000)... iata cam ce se pregateste:

Aha, deci clavicula este sus la mana, pai atat timp cat traseul e plat poti sa-l faci cu o mana sau fara maini :))

stau mobilizat 3 sapt, n-am ghips , ci un fel de ham care imi tine spatele drept. sper sa ma vindec pana la start totusi.

m-am uitat , casca e crapata deci buna de aruncat, cumpar alta.

abia astept sa pedalez iar :)) .cer scuze ca am deviat de la subiect.

Sper ca asta o sa fie primul meu concurs , daca nu-mi pica vreun examen in ziua aia. Cred ca ar fi util daca ar exista si cateva marcaje pentru distanta parcursa, macar din 10 in 10 km ca sa ne ajute sa dozam efortul.

Anul trecut am aflat de acest concurs pe la 11 seara si dimineata era startul, pana la ora 1 noaptea me-am pregatit bicicleta, si dimineata am plecat la start.

Bine inteles nu cunosteam nici regulamentul si nici nu m-am antrenat, cand sau publicat rezultatele m-am bucurat ca eram cam pe locul 160 dar descalificat din lipsa castii de protectie.

Anul acesta recuperez.

Cred ca cu siguranta se va depasi de 1000 de participanti, poate sa treca si de 1500

Numai din blocurile vechine unde locuiesc vor veni 4 ciclist care anul trecut nu au participat.

Referitor la "un fier iesit ca un ghiocel din beton"

Va recomand sa evitati asfaltul spalat cu shampon (am ajuns in UE si stazile trebuie sa lucheasca), numai ca pentru ciclisti asfaltul umed (spalat cu shampon) devine un patenuar.

Am simtit acest lucru pe propriile oase.

Numai bine

Referitor la "un fier iesit ca un ghiocel din beton"

Va recomand sa evitati asfaltul spalat cu shampon (am ajuns in UE si stazile trebuie sa lucheasca), numai ca pentru ciclisti asfaltul umed (spalat cu shampon) devine un patenuar.

Am simtit acest lucru pe propriile oase.

Numai bine

Muhahahahah!!! asa e! era s-o comit si eu rau de tot. pedalam sambata linistit pe trotuarul de langa Cismigiu unde spalau unii cu jet de apa cu shampon iar eu in politetea mea exacerbata am zis sa-i deranjez cat mai putin asa ca am dat sa accelerez fix peste zona proaspat spalata. In secunda urmatoare am avut senzatia ca notiuni cum ar fi aderenta, frecare, dispar cu totul din legile fizicii care guverna miscarea mea si a bicicletei pe care ma aflam. Printr-o minune am reusit sa nu cad, dar nici bine nu mi-a fost ca am pus un picior jos, pe care am inceput practic sa tzopai pana m-am oprit. Cam asta a fost experienta mea cu spalatorii de asfalt cu detergent. Scuze de offtopic ;)

Iert off-topic-urile atîta timp cît veniți întregi la Prima Evadare.

marcelius78, îmi pare rău. Sper să te faci bine cît mai repede.

stau mobilizat 3 sapt, n-am ghips , ci un fel de ham care imi tine spatele drept. sper sa ma vindec pana la start totusi.

m-am uitat , casca e crapata deci buna de aruncat, cumpar alta.

abia astept sa pedalez iar :)) .cer scuze ca am deviat de la subiect.

Am avut si eu clavicula rupta pentru a 2-a oara(din acelasi loc a 2-a oara..) si dupa 3 saptamani eram la maraton la Cluj, si din ce am inteles eu de la medici, clavicula cica ar fii osul care se rupe cel mai repede, dar se si prinde cel mai repede la loc.. Acum nu zic ca eu am procedat bine si sa te grabesti, dar avand in vedere tipul traseului nu cred ca o sa ai probleme..

Bafta cu organizarea, si sa speram ca o sa avem si noi in Romania un maraton cu peste 1000 de participanti.

Ai spus ca esti pus "in ham", presupun ca ai fractura inchisa si incompleta, spre norocul tau. Fractura de clavicula este binecunoscuta si ca "fractura biciclistului". Sper sa te refaci cat mai iute, ca est tinar :P !

>-) Apoi nu se va gasi un prost sa o fure?=))

Exact asta vroiam eu sa zic, daca nu dispare intr-o saptamana e ceva in neregula :). Oricum simpatica ideea, imi place =))