Axe

Curand vom fi doar doua specii umane, culoarea nu va mai conta !!!

Recommended Posts

Cercetatorii spun ca foarte curand vom fi imapartiti in doua !!! Cum asa ?!

Simplu, inca de pe acum unii sunt preocupati de miscare, hrana bio, aspect fizic placut,

sanatate etc. Altii sunt oamenii Desktop, mereu in fata calculatorului cu berea si tigarile,

supraponderali, eventual nespalati, traiesc in lumea lor, obosesc doar cand merg la wc, de

aceea amana cat mai mult momentul, fumeaza tigare de la tigare, cu sanatatea sunt la pamant etc.

Cum vor arata cele doua specii ? Unii inalti de peste 2m, supli, sanatosi, caliti, longevivi, altii pitici, cam 1,50, burtosi, deformati, cocosati platfus, afectiuni ale coloanei si altele.

In mod evident cele doua tipuri de oameni nu se vor casatori intre ei, probabil nici prieteni nu vor fi si de aici prapastia se va adanci tot mai mult.

Niste poze cred ca ar completa tabloul....

L.E. orice asemanare cu personaje reale, este pur intamplatoare !

Chestia asta e de cand lumea.

Cei puternici si curajosi au plecat la razboaie iar cei mici schilozi si parsivi au inventat religia.

Ambii cu un scop comun...puterea.

Niciodata nu ai doar ALB si NEGRU. Totul e compus din nuante de gri si nu cred ca va exista o asemenea polarizare nici in viitor. Cati arata ca cei din pozele alea? :D

Cati arata ca cei din pozele alea? :D

Din ce in ce mai multi ! Asta vorbind de cei supraponderali, sportivii insa se pare ca sunt in scadere :D

sportivii insa se pare ca sunt in scadere

lucru demonstrat de numarul din ce in ce mai mic de sportivi la campionatele mondiale, olimpiade, etc.

oare, dimineata cand va treziti, ca uitati la lama si incercati sa scapati de lumea asta rea care se duce pe rapa?

oare, dimineata cand va treziti, ca uitati la lama si incercati sa scapati de lumea asta rea care se duce pe rapa?

Nu.Se trage din narghilea si gata.:D

uite un membru din specia sedentarilor.

Nu stiu ce sa zic! Se pot imbina amandoua spre exemplu eu am facut pt putin timp si sport de performanta dupa care am avut o perioada de sedentarism in fata pc-ului si toata ziua pe Moto si pe Masina dar acum vazand ca burtica a cam inceput sa ia proporti am revenit la vechiul sport din copilarie "pedalatul".

uite un membru din specia sedentarilor.

Ala este viitorul decedat la 30 ani, si toate babele din bloc vor spune : "mai mama si era un munte de om" !!!

... cei mici schilozi si parsivi au inventat religia....

Buna asta :D Chiar suuuuper buna. M-a uns la suflet. Mersi.

Apropo de titlu, exista o singura specie de oameni. Punct. Ar putea deveni 2 daca se separa complet cele 2 "tipuri", dar e putin probabil.

Buna ideea topicului. Chiar ma gandeam zilele astea sa fac un topic despre sanatate (in fond e cel mai important bun al nostru), doar ca nu m-am hotarat cum sa-i zic. Ma gandeam la "Bicicleta si sanatatea". Povestea mea legata de sanatate si miscare pt.care am vrut sa incep topicul e prea luuunga. E si asta un motiv pt.care am amanat. In rezumat, e legata de reactia mea de biciclist & om de munte (candva) fata de o boala nasoala, hepatita C si, mai nou, tratamentul cu interferon. Am sa revin poate candva, daca voi avea timp si/sau exista persoane interesate.

Două specii de oameni? Este un vis prea optimist şi prea frumos.

Cruda evolu... involu... nu ştiu cum săi zic.

Am mai fost pe aici, parcă, dar nu contează.

[ATTACH=CONFIG]16689[/ATTACH]

" Unii inalti de peste 2m, supli, sanatosi, caliti, longevivi,"

Caliti la ce? La aparatele din sala de fitnes? La mancarurile bio invelite in cinci ambalaje antiseptice?

Nu dati cu pietre, nu sunt studiile mele, sunt ale unor oameni care se ocupa de statistica. De ce nu s-a produs inca aceasta separatie ? Pentru ca inventarea calculatorului este de data recenta, se pare ca este principalul vinovat. Incepem sa preferam intalnirile online celor face to face, mergand in vizite la prieteni. Acum avem camera web, de ce sa mai mergi pana la ala, sa te imbraci frumos, sa te parfumezi, la intoarcere esti baut, normal chemi un taxi, cheltuieli etc. Si mie imi place calculatorul dar incerc sa le imbin, astfel reducem pagubele cred !

Ca o regula, iubitorii de miscare sunt si mai grijulii inclusiv cu ce baga pe sub nas, deci fac si o selectie a produselor alimentare. Calirea se realizeaza inclusiv prim miscare, aer, apa, soare, lumina naturala.

lucru demonstrat de numarul din ce in ce mai mic de sportivi la campionatele mondiale, olimpiade, etc.

Asa e, la Olimpiada de iarna din acest an au participat doar 2500 de sportivi fata de 2400 acum 4 ani. Scaderea numarului de sportivi este intr-adevar incredibila.:D

Somajul va arde intii portofelele si apoi grasimea . Si oamenii vor fi din nou slabi si uscati ca biscuitii . Copiii vor construi carucioare cu rulmenti si trotinete de lemn . Mallurile vor fi din nou ce-au fost dar nu mai mult decit atit . Si marea bariera de peturi se va topi din cauza incalzirii climei . Si toti vom fi fericiti !

Ma bag si eu aici pentru ca mi-am pus multe intrebari si am ajuns sa fiu pasionat -printre altele- de genetica si evolutionism.

Cercetatorii care au scris asta ori s-au grabit putin cu publicarea rezultatelor, adica n-au avut rabdare pana pe 1.04, ori n-au trecut de genunchiul broastei, in cazul in care chiar au studiat serios.

Richard Dawkins e un tip controversat, insa aici abordarea e clar evolutionista, iar cine merge pe linia asta ar putea incepe cu "Ceasornicarul Orb" sau cu seria TV ce incepe cu

Asa ar putea realiza de ce e imposibila o astfel de separare pe criterii pe care mecanismul selectiei naturale nu le cunoaste.

"Sportivii" ca "specie" reprezinta cumva ocupatia de baza sau se ia in consideratie hobby-ul din timpul liber? Pentru ca nu vad din ce s-ar intretine in viitor rasa sportivilor daca spectatorii care presteaza ocupatii sedentare i-ar uri pe toti cu sporturile lor cu tot si nu ar mai exista finantatori, consumatori ...

Cand s-au facut studiile astea au fost luati in calcul si sportivii din/gen liga lui Mitica, recunoscuti prin viata de noapte, cheltuieli cu papacioance, prafuri pe care le trag pe nas (aka mutu) si care evolueaza mai mult in tot felul de blaturi decat in competitii cinstite? Dar sportivii care se ingrasa peste masura imediat ce isi termina activitatea unde intra? la "hibrizi?"

Presupun ca nu va fi un procent sa spunem de 60%sportivi si 40%sedentari pentru ca un anumit procent vor fi hibrizii sau cum vrei sa le spui, eu le-as spune "exceptiile". Oricum, chiar daca unii vor practica sportul in perioda de crestere si dezvoltare si apoi devin delasatori, tot au un castig, vor fi macar mai robusti, mai caliti, cu aptidudini diverse !

Celor doua rase le-am spus generic "sportivi" si "sedentari" insa nu defineste prea clar cele doua categorii de aceea voi risca o definitie asa cum vad eu lucrurile. Le-as spune mai repede "distructivi" si "costructivi" !!!

-Distructivii, primesc o educatie din care lipsesc dragostea pentru miscare, natura, calatorii, socializare, pentru ca si parintii lor sunt la fel. Apoi, toata viata si-o petrec la calculator precum gainile in crescatorie, eventual unii vor fi inteligenti cu mult peste medie insa nu le va folosi prea mult intrucat baza genetica, viciile si mediul ii vor rapune mult prea devreme :P

-Constructivii, vor fi oameni ce vor cauta sa-si imbunatateasca conditia fizica, a lor si a copiilor lor, atenti la alimentatie cantitativ si calitativ, majoritatea vor sti sa se fereasca de vicii.

Ma opresc aici pentru ca nu vreau sa plictisesc desi subiectul poate fi tratat din multe puncte de vedere, am vrut sa fac doar un rezumat al propriei perceptii. Voi ii puteti denumi cum doriti, oricum mai lasati calculatorul, aerisiti camera dimineata, spalati-va pe ochi, practicati o forma de miscare, nu infulecati orice si oricat pentru ca trebuie sa le mancam pensia astora multi ani ! :)):>

Ce bine era in timpul lui Ceausescu (,si ce bine le e la chinezi si etiopieni), nu gaseai nimic prin magazin, asa ca nu aveai probleme de obezitate. Cu cat e mai bogata o tara cu atat vor fi locuitorii mai grasi, ca vor manca ce le place cel mai mult, si daca mananci ce-ti place cel mai mult, mananci mai mult.

LE: Si daca lucrezi mai putin (cum era in timpul lui Ceausescu) si nu ai internet si 50 de programe la tv, ai mai mult chef sa "gatesti" de exemplu mamaliga cu lapte.

LLE: Cred ca peste vreo 20 de ani ne vom da seama (adica vom fi convinsi atat incat sa facem si mici sacrificii pentru asta; ca nici acum nu vrea nimeni sa fie gras, dar nu e destul de convins in subconstient sa mai si faca ceva pentru asta) ca nu e bine sa mancam ca porcu si e bine sa mai facem si ceva miscare.

Edited by csuporj

Off topic: Cred ca ai o imagine distorsionata despre China, daca o compari cu Etiopia.

In mod evident cele doua tipuri de oameni nu se vor casatori intre ei

Daca pot sa completez cu o exceptie ce intareste regula. Grasul cu bani, pitic si arogant din Touareg care poate alege cam aproape orice felina ce face parte din specia supla si sanatoasa. In final, peste ani rezultatul va fi evident: mai multi grasi aroganti.

False probleme si discutii.

"Au zis cercetatorii" Vrajeala cat incape, si domnul Axe pune lumea la computer in loc sa ii scoata la o pedala.

Depinde de conditiile de mediu si punct.

Daca ai depozite supravietuiesti daca nu, nu.

La fel daca mediul nu permite, depozitele sunt ucigase.

Intre atlet si obezul morbid exista o paleta larga de constitutii.

Topicul nu are rost decat pentru discutii despre nimic.

Se inchide temporar.

Guest
This topic is now closed to further replies.