ovidiu

Prima urcare pe Transfagarasan!

Recommended Posts

Ieri am urcat pe tura de la Balea Cascada la Balea Lac si in timp ce traversam drumul mi-a traznit ideea:)

In fiecare an facem ultima urcare dar nu am facut niciodata prima urcare impreuna. Nu stim data dar putem decide ca in primul weekend dupa ce se deschide drumul sa bagam o urcare organizata. Pana atunci se mai poate discuta si o varianta cu urcare pe zapada (daca nu se deschide drumul).

Anul acesta, daca nu mai ninge, cred ca se va putea urca la sfarsit de mai!

De multe ori m-am gindit la actiunea asta, e f.bine daca cineva din zona ne tine la curent cu starea (evolutia) lucrurilor.

Eu ma abonez!

Starea asfaltului e buna. Problema este zapada care il acopera:)

O sa va tin la curent cu starea drumului si poate ne vedem la un 1 Mai muncitoresc pe Transfagarasan!

tentant acest 1MAI muncitoresc. imi caut salopeta si basca de ceremonie, daca tot se defileaza..... scolarii care vin sa isi caute costumele de pionieri s-au soimii patriei.

[ATTACH=CONFIG]16799[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16800[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16801[/ATTACH]Asa arata ieri drumul...din telecabina.

Imi cam lipseste zapada in ultima vreme :)

Chiar daca am avut o perioada deosebit de rece (15 ian.-15 feb.), de fapt, zapada a fost destul de putina.

Cum zice si Ovidiu, daca nu mai ninge, drumul s-ar putea curata destul de rapit; DACA.

Dar cum a nins pina acum destul de putin, este f.posibil sa ninga mai mult de acum inainte (la munte, desigur).

Deci, de baza ramine freza de zapada pt eliberarea drumului la sfirsitul lui mai/inceputul lui iunie.

Anul acesta cand e turul ala de 2 lei pentru care se curata Transul? :)

Turul nu trece pe Trans anul asta.

Situatia "oficiala" astazi 5 aprilie :

Imagine postată

salut

Am o intrebare.

Ce panta medie / maxima are transfagarasanul?

Cite ore trebuie sa calculez pt. urcare . Cartisoara - Balea Lac cu MTB ?

Antrenament .... ( bun :) )

care este cel mai bun timp de urcare? cind este traficul de masini mai mic?

Eu am colegi de serviciu din Campulung care imi confirma ca e adevarat ! Trebuie sa constatam chestia asta cat mai curand, la fata locului ;) !

Eu propun sa facem treaba asta pe 22 mai, sa se mai topeasca si zapada din zona Balea. Asteptam poze de la argeseni!