ovidiu

Prima urcare pe Transfagarasan!

Recommended Posts

Hmmmm.. sună bine ;) . . .

PAUL eu sper sa ne putem intalni adica sa pot sa vin pe trans. iti faci botezul pe Trans si la Fuji???

eu cred ca iau mtb dar sa vad daca mai vrea careva sa mearga incol.

Am mai incercat o data sa urc cu Fuji-ul, prin aprilie, dar m-a prins ploaia la cativa km mai sus de Cartisoara si am fost nevoit sa ma intorc.

Cu MTB-ul nu ma bag pe urcare pentru ca e full-suspension si stiu cat de greu am tras de el la Last Climb 2009.

Si eu sper sa ne putem intalni.

In rest, se mai anunta doritori pentru week-endul acesta? Daca da, dati un semn pe forum.

Se anunta o gasca destul de mare si din Bucuresti, vremea sa tina cu noi si ne vedem acolo.

eu deja am bagat pana la cascada acum 2 sapt. pe drum erau caderi de pietre si drumul mai sus de cascada era inchis pentru masini. era o bariera sa zicem asa dintr-un bloc de beton dar se poate trece de el .am bagat cateva curbe si sa stiti ca pe traseu sunt multe caderi de petre.adica urmele lor nu in timp ce urci .

sa va luati haine ca nu-i cald .

Merg pe mina lui Tase, asa ca simbata, pe la 10-11 voi fi, impreuna cu un coleg, in Cirtisoara.

Deocamdata nu ne-am propus sa trecem prin tunel, ne multumim cu o catarare pina la Lac.

Si eu voi fi sambata pe Trans, daca nu intervine ceva.

Daca mai sunt doritori sa urce sambata din partea nordica, sa posteze pe forum. Ar fi bine daca am putea stabili o ora la care sa ne intalnim in Cartisoara.

Eu voi pleca din Talmaciu pe bicla, deci va trebui sa plec cu aproximativ 1.5 ore inainte de acasa.

... ieri s-a deszapezit pana la tunel pe partea de N , iar pe S pana la 5 m de gura tunelului si o sa ramana asa pana la deschiderea oficiala ( sa nu intre toti licuricii cu masinile ). sunt cazute stanci inainte de cascada si pe la copertine inainte de platou unde se circula pe un fir , dar fara alte probleme ...zic ca duminica o sa fie vremea cea mai ok .

@giginic - respect !

Cum ramane cu urcarea? Sambata, asa cum ati spus intr-un post anterior?

Daca da, pe la ce ora sa fiu in Cartisoara?

Nu se mai anunta niciun doritor?

Deseară vă anunț dacă imi fac și eu apariția mâine ( sau dacă stabiliți pe duminică, cum vreți voi, să fim mai mulți :)) )

Maine dimineata o sa fiu in Cartisoara cu soferu iouman si inca un prieten :))

asteptam ceva poze baiati, asa sa ne facem pofta si astia care nu putem sa va acompaniem.........pedale usoare.......gigi ma bazez pe tine cu pozele

Si totusi, nimeni nu a spus o ora la care sa ne intalnim in Cartisoara.:)

Asadar, ne vom vedea pe drum.

Eu cred ca voi pleca in jur de 9 de acasa, deci pe la 10:30 voi fi in Cartisoara.

Am urcat prin ceata si am coborat mancand nisip cu apa de pe drum :)

Niste poze:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Gasiti toate pozele aici si o scurta descriere aici.

Edited by Cika

Prea frumos........norocosilor il aveti aproape!O sa il vizitez si eu in August,pana atunci toate cele bune!

A fost superb ieri tot drumul, soare, caldura chiar si la lac, vant doar pe coborare :-bd am urcat pana sus de tot, insa n-am trecut tunelul, astept pozele facute de GIGINIC cu care m-am intalnit pe ultima parte, era cu inca un tip :) m-au pozat si pe mine (aveau aparat profi,oricum mai profi ca telul meu) am mai stat si la o poveste inainte sa-i las sa-si continue plimbarea si in jud. Arges.

O sa incerc sa pun cateva video, slabe calitativ insa si ele . . .

Edited by doddo
Adaugat video

Voi ati prins vreme mai buna, noi am urcat in ceata @};-

sa vedeti duminica asta ce vine , se anunta 18 grade, poate se iese iar la balea asa in popor mai mare de ciclisti, nu de alta dar daca turul romaniei nu merge pe acolo, sa le facem in ciuda noi la participanti

Bravo baieti!

Imaginile cu zidurile de zapada au fost fantastice, peste ce am vazut in turul Italiei. Incredibile!

Am incercat [hahaha] acum 2 saptamani sa urc spre Transfagarasan, plecand din Curtea de Arges, dar o ploaie sacaitoare m-a oprit la km 40. Mia aveam doar 45 km pana la Balea Lac!. Glumesc, as fi vrut sa ajung macar pana la Capra sau maca Piscul Negru, sa vad care este starea drumului. Saptamana asta nu am cum sa ajung, dar sper sa fiu acolo cat de curand. Doar ca voi pleca dinspre Curtea de Arges, vad ca toata lumea prefera Cartisoara. Ce sa fac daca acolo am salasul?

Voi ati prins vreme mai buna, noi am urcat in ceata :))

Da faina vremea, au fost peste 10 grade, iar cand am ajuns la ultimii 5 km s-au ridicat de tot norii.

App. cred ca l-am vazut si pe FaithRaven cand urca (dupa poza de la avatar parca tu erai) undeva imd.dupa Balea Cascada. Eu coboram :)

Si a fost destula miscare, cred ca au mai fost baieti de aici de pe forum, da-ti un semn cei care stiti ca ati fost :)

Salut, am fost si noi pe Transfagarasan duminica 6 iunie la o tura mai scurta: Piscul Negru - Balea Lac.

A fost vreme buna, am intalnit si doi englezi care urcasera pe fata nordica.

Venisera sa vada daca Jeremy Clarkson de la Topgear a avut dreptate cand a spus ca Transfagarasanul e mai frumos ca Stelvio. Erau incantati de drum si de peisaj. Am filmat toata coborarea.

O sa bag filmuletele si pozele in cateva zile.

Bogdan@Bogdan