ionutznic

Ciclocomputer BBB

Recommended Posts

salutare,

mi-am cumparat saptamana trecuta un ciclocomputer BBB cu 9 functii si astazi am avut ocazia sa ies cu bicicleta la o plimbare si sa montez ciclocomputerul dar mi-am cam prins urechile :) de montat l-am montat dar nu reusesc de niciun fel sa-l fac sa mearga, sunt sigur ca imi scapa mie ceva dar nu stiu ce.imi arata pe display toate functiile, i-am setat ceasul dar cand invart roata nu se intampla nimic, viteza, distanta etc. ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa fac?

va multumesc!

Problema e clara, dar totusi ar putea fi mai multe cauze!

1 distante prea mare dintre magnetul de pe spita si receptorul de pe furca

2 ciclocomputerul nu face contact bine cu suportul in care sta

3 daca e wirelles , distanta prea mare (ceea ce nu prea cred).

4 daca toate variantele de mai sus sunt false, e probabil sa fie defect, atunci du-te la magazinul de unde l-ai luat!

5. cauta-l pe MAUS:))

Spor!

Vezi sa treaca magnetul de pe spita la o distanta destul de mica pe langa senzor (vreo 5mm , chiar mai mica daca este posibil) , Daca tot nu merge , desfa senzoru de pe furca si trece magnetul cu mana peste sensor si vezi daca citeste ceva , verifica si suportul daca face legatura contactele cu ciclocompu. ... daca nici asa nu da semn de viata inseamna ca e stricat senzoru ori e slab magnetu .

Later Edit : Mi-a luat fata colegu g.popovici , :)

Aceasi problema o am si eu :)..... Pana acum am facut cu el 3000 km. Ieri mergea foarte bine si cand am iesit astazi la o tura nu mai mergea deloc:|... Din cauza la magnet nu este pentru ca am pus alt magnet si tot la fel. ON TOPIC: Dute la magazinul de unde lai luat poate stiu cei de acolo sa til monteze si sa til faca sa functioneze corect......... Succes!

maine voi icerca sa verific ceea ce mi-ati spus, daca magnetul e prea departe de senzor nu stiu cum il pot apropia, din ce imi aduc aminte distanta e destul de mare cred ca de doua degete.

multumesc pentru raspunsuri.

e cam greu sa ma duc la magazin, este luat de pe net, daca as sti sigur ca e defect il trimit la firma de la care l-am cumparat, e inca in garantie.ma mai chinui maine cu el si sper sa-i dau de cap

Aceasi problema o am si eu :)..... Pana acum am facut cu el 3000 km. Ieri mergea foarte bine si cand am iesit astazi la o tura nu mai mergea deloc:|... Din cauza la magnet nu este pentru ca am pus alt magnet si tot la fel. ON TOPIC: Dute la magazinul de unde lai luat poate stiu cei de acolo sa til monteze si sa til faca sa functioneze corect......... Succes!

e cam greu sa ma duc la magazin, este luat de pe net, daca as sti sigur ca e defect il trimit la firma de la care l-am cumparat, e inca in garantie.ma mai chinui maine cu el si sper sa-i dau de cap

Sau daca ai un service/magazin de bike-uri prin apropriere, te-ai putea duce cu el si ai ruga frumos un baiat de acolo sa te ajute cu el sa ii gasesti "defectul" care nu il lasa sa functioneze.Sper sa ii dai de cap.

Incearca cum ti-am spus eu , da jos senzoru de pe furca si magnetu de pe spita , trece magnetu la distanta mica prin fata senzorului (cum ar merge cand este montat) . Daca asa merge inseamna ca e la distanta prea mare cand e montat , presupun ca ai MTB ca altfel nu era distanta de 2 degete , incearca sa ii pui ceva gros sub senzor sa il "arunci" mai spre spite .

... din ce imi aduc aminte distanta e destul de mare cred ca de doua degete. ...

Asa cum ti-au mai spus si altii, incearca mai putin de 5mm.

am dat senzorul jos de pe furca, am scos magnetul de pe spita l-am plimbat pe langa senzor si a mers, deci distanta era prea mare, sa vad acum ce solutie gasesc sa apropii magnetul de senzor.

multumesc mult pt ajutor

Salut ! Daca vrei sami spui si mie te rog ce marime "nr" ai pus acolo cand setezi marimea la roata. Pentru roata de 26"-2080 sau ce nr ai pus ? ! Multumesc!

salut, am pus 2099, in manualul ciclocomputerului era un tabel iar pt roata care o am eu de 26x1,90 era trecut 2099.

ma voi documenta sa vad daca e corecta valoare.din cate imi aduc aminte (am citit pe forum cred) se poate masura diametrul rotii si se obtine valoarea respectiva.

Salut ! Daca vrei sami spui si mie te rog ce marime "nr" ai pus acolo cand setezi marimea la roata. Pentru roata de 26"-2080 sau ce nr ai pus ? ! Multumesc!

salut, am pus 2099, in manualul ciclocomputerului era un tabel iar pt roata care o am eu de 26x1,90 era trecut 2099.

ma voi documenta sa vad daca e corecta valoare.din cate imi aduc aminte (am citit pe forum cred) se poate masura diametrul rotii si se obtine valoarea respectiva.

Multumesc de raspuns!

conteaza pozitia in care se monteaza magnetul pe spita? mai aproape de janta sau mai aproape de butuc?

chiar azi ma gandeam sa-mi cumpar un ciclocomputer de la dechatlon, marca bTwin. aveti vreunu habar de modele astea? erau ieftinache, 40 ron parca...

eu l-am lasat cat mai sus langa nipluri, sa am loc si de senzor... sezor mare si lung pe furca de cursiera.. not good, si mai sta si inclinat ca altfel lovente in spite (senzorul, lasand la o parte ca si magnetul ala are o grosime), deci depinde de furca.. mai ingusta, mai lata