ovidiu

AMANAT! 26.06.2010 - Arges MTB Challenge - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

• 26.06.2010

• MTB Maraton

• Locul desfasurarii: Piatra Craiului, Cheile Dambovicioarei

Organizator: Warpsoft

Pagina concursului: www.mtb-maraton.ro

mai multe detalii in curand

Maratonul anuntat cu ocazia AWR este pregatit.

Site-ul MTB Maraton - Powered by WARP SOFT va sta deja la dispozitie cu regulamenul si partea de inscrieri (selectati in stanga competitia )

O sa revenim in curand si cu o harta GPS a celor 2 trasee.

Nici nu stiam ca jumatate din Piatra Craiului este in Arges, chiar ca e un loc bun de biciclit :). Sunt aproape sigur ca o sa scoata record de participare, e prea frumoasa zona...

* Reply to reply :) stiu ca e pana la tunelul spre Balea, Transfagarasanul e drumul meu preferat :), spre rusinea mea, niciodata facut cu bicicleta...

Edited by Kickem

Nici nu stiam ca jumatate din Piatra Craiului este in Arges, chiar ca e un loc bun de biciclit :). Sunt aproape sigur ca o sa scoata record de participare, e prea frumoasa zona...

* o mica scapare, la "FUN Masculin – 25 ture", km in loc de ture

Judetul Arges se intinde pana la Balea lac, mai exact partea de sud a tunelului :).

Cat despre Cheile Dambovicioarei, eu personal consider ca este cea mai frumoasa zona turistica din judet. Un peisaj superb !

De multe ori am facut comparatie cu cheile Bicazului !

Cred ca in curand toata lumea va merge pe bicla :)) numai maratoane frate ...bravo domnilor ... in judetul Arges anul acesta se vor desfasura cele mai multe competitii . SE PARE CA A LUAT SFARSIT CRIZA ECONOMICA :))))))))

Cred ca in curand toata lumea va merge pe bicla :)) numai maratoane frate ...bravo domnilor ... in judetul Arges anul acesta se vor desfasura cele mai multe competitii . SE PARE CA A LUAT SFARSIT CRIZA ECONOMICA :))))))))

... un lucru minunat, zic eu pentru argeseni in primul rand si pentru Romania in general. si asta pentru ca exista oameni printre noi care nu doar VORBEsc ci si FAC ceva, concret, de care ne bucuram cu totii (Vio si Remus in cazul nostru). Tineti-o tot asa!

Superba zona! Esta in apropiere de cabana Garofita? Ar putea fi un loc foarte bun de campare. Daca nu cunoasteti, va pot pune in legatura cu administratorii cabanei.

Primul lucru care sare in ochi este taxa de inscriere, din cate vad se sare binisor de bariera de 50 de lei , si daca nu cumva gresesc cred ca e primul maraton bike la care se percepe o astfel de suma, poate se doreste o limitare a participarii prin asta sau pur si simplu sunt costuri mari in realizarea traseului, nu vreau sa dau cu presupusul; oricum ma astept la o explicatie - si nu de genul "cat costa la un maraton in occident" ; sper sa nu fie cumva trendul de anul asta, cand ma gandeam sa particip la cat mai multe maratoane ...

Primul lucru care sare in ochi este taxa de inscriere, din cate vad se sare binisor de bariera de 50 de lei , si daca nu cumva gresesc cred ca e primul maraton bike la care se percepe o astfel de suma, poate se doreste o limitare a participarii prin asta sau pur si simplu sunt costuri mari in realizarea traseului, nu vreau sa dau cu presupusul; oricum ma astept la o explicatie - si nu de genul "cat costa la un maraton in occident" ; sper sa nu fie cumva trendul de anul asta, cand ma gandeam sa particip la cat mai multe maratoane ...

Taxa de inscriere este de 50 RON plata anticipata, daca nu ma insel majoritatea maratoanelor de anul trecut au avut o taxa similara.

Trebuie sa luati in vedere costurile de organizare al unui maraton, nu se compara cu un XC.

In plus de asta este o confirmare de participare, ca organizatori ne facem calcule, stim cati litrii de apa sau kg de banane urcam pe munte la CP-uri.

Tinand cont de experieta AWR si ASR , taxa de participare nu se va rezuma doar la acest aspect .

Mie mi se pare ok taxa de inscriere de 50 RON.

Cine e comod si vrea sa plateasca la fata locului achita mai mult. Organizatorul trebuie sa dea bani din buzunar pentru produsele oferite la start si sa faca o estimare a participantilor care platesc la fata locului. De obicei acest lucru duce la cresterea cheltuielilor (nimeni nu vrea sa ramana fara tricou).

La Geiger au fost anul trecut 200 de persoane care au achitat online. Anul asta sper sa fie mai multi pentru ca din 2011 nu vom mai permite achitarea taxei in ziua cursei.

Ce surpriza placuta! O zona foarte frumoasa! Bunicul meu se trage de acolo :)).

Sper ca federatia sa-si vada de treburile ei si sa ne scuteasca de neplacerile oferite cu prilejul AWR.

Abia astept ziua startului!

Vom vedea pana la ora startului sub ce forma se vor valorifica respectivele sume; oricum mai e cale lunga pana atunci, insa eu unul nu am platit la nici o inscriere de maraton mai mult de 45 de lei pana acum, chiar maratoane de peste 80 km cu trei variante de trasee si chiar platite in ziua sau preziua cursei; sigur ca e un lucru benefic plata online, avantajul e ca poti plati rapid si de oriunde din lumea asta larga , plus scurtarea formalitatilor de inscriere; cat despre "comoditate" - nu e vorba numai de asta , poate unii nu pot confirma participarea decat cu o zi, doua inainte din varii motive..zile libere, evenimente diverse...etc;.... in alta ordine de idei astept si un traseu la maratonul acesta.. poate trece pe sub "Zaplaz" :-)

Pare superb.Felicitari si succes in organizare!

Salutam initiativa.

In ceea ce priveste taxa de participare majoritatea maratoanelor mari de anul trecut au avut o taxa de aprox 50 lei (intre 40 si 60), ceva mai mare daca inscrierea se facea la fata locului. Trebuie avut in vedere ca de acesti bani organizatorii trebuie sa asigure multe (nu fac parte din organizatori, dar am evaluat): arbitrii, oameni pe traseu, motociclete, atvuri, marcare traseu, puncte de alimentare cu tot ce se pregateste, interventie in caz de accident, material promo (tricou, placheta, sapca, cana, etc), masa la finish, premii, etc. Daca sponsorii nu sunt prea numerosi sa stii ca banii sunt putini. Eu unul am calculat ca ceea ce am primit la maratoane depasea suma platita (diferenta este de la sponsori).

Ah ... mai este un aspect, organizatorii de obicei sunt ong-uri, asociatii sau cluburi deci este clar ca nu face nimeni profit pe seama organizarii unui astfel de eveniment. Daca s-ar face profit iti zic eu ca s-ar bate multi sa organizeze maratoane.

Parerea mea este ca aceste concursuri sunt posibile datorita unor oameni inimosi si dornici de miscare. Bravo lor !!!

Vom vedea pana la ora startului sub ce forma se vor valorifica respectivele sume; oricum mai e cale lunga pana atunci, insa eu unul nu am platit la nici o inscriere de maraton mai mult de 45 de lei pana acum, chiar maratoane de peste 80 km cu trei variante de trasee si chiar platite in ziua sau preziua cursei; sigur ca e un lucru benefic plata online, avantajul e ca poti plati rapid si de oriunde din lumea asta larga , plus scurtarea formalitatilor de inscriere; cat despre "comoditate" - nu e vorba numai de asta , poate unii nu pot confirma participarea decat cu o zi, doua inainte din varii motive..zile libere, evenimente diverse...etc;.... in alta ordine de idei astept si un traseu la maratonul acesta.. poate trece pe sub "Zaplaz" :-)

Daca stii sigur ca poti sa ajungi la maraton platesti online, dar ce se intampla daca nu stii sigur pana in ultima zi? Asa am fost si eu cam la toate concursurile anul trecut, sper sa se schimbe lucrurirle anul acesta :)

Eventual s-ar putea restitui banii celor care nu pot sa ajunga la concurs, poate nu in totalitate dar macar 80%

Daca stii sigur ca poti sa ajungi la maraton platesti online, dar ce se intampla daca nu stii sigur pana in ultima zi? Asa am fost si eu cam la toate concursurile anul trecut, sper sa se schimbe lucrurirle anul acesta :)

Eventual s-ar putea restitui banii celor care nu pot sa ajunga la concurs, poate nu in totalitate dar macar 80%

Luam in calcul si aceasta opinie.

Tinand cont ca se va mai organiza un Maraton in judetul Arges, pe data de 18.07 , pentru a nu suprapune aceste evenimente, s-a decis ca maratonul organizat in Piatra Craiului - Cheile Dambovicioarei de catre Warpsoft sa se desfasoare in data de 26.06.2010

Apreciez schimbarea denumirii maratonului. Felicitari Viorel. Dovedesti intelepciune.

Si mai bine :) Voi participa cu siguranta:)>-

Apreciez schimbarea denumirii maratonului. Felicitari Viorel. Dovedesti intelepciune.

Imi cer si aici scuze , am discutat azi cu organizatorii Maratonului Piatra Craiului, nu am stiu de brand, fiind in domeniul atletismului, sper ca nu am deranjat foarte mult.

Salutam initiativa.

In ceea ce priveste taxa de participare majoritatea maratoanelor mari de anul trecut au avut o taxa de aprox 50 lei (intre 40 si 60), ceva mai mare daca inscrierea se facea la fata locului........ Daca s-ar face profit iti zic eu ca s-ar bate multi sa organizeze maratoane.

Parerea mea este ca aceste concursuri sunt posibile datorita unor oameni inimosi si dornici de miscare. Bravo lor !!!

Si parerea mea e aceeasi si asa sper sa ramana lucrurile in continuare !

In alta ordine de idei.. iacata ca anul acesta vedem primele maratoane afiliate UCI , lucru imbucurator dealtfel, moment in care vom vedea probabil un nivel si mai ridicat de profesionalism in organizare/conditii etc; poate vom asista si la o concurenta intre maratoane si calitatea acestora candva in viitorul apropiat; sunt curios care va fi atitudinea federatiei in legatura cu acestea, HA !..