ovidiu

AMANAT! 26.06.2010 - Arges MTB Challenge - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Intr-adevar pica in aceasi zi, chiar ca nasol... Pai Metallica de-abia a fost, Slayer, Megadeath si Anthrax ii puneti voi pe player si pe ritmul ala castigati concursul ;)), si in plus ajungeti la timp pentru Rammstein a doua zi, asta in caz ca o sa cante majoritatea melodiilor clasice si nu albumul nou (care cam sux a little)

Intr-adevar pica in aceasi zi, chiar ca nasol... Pai Metallica de-abia a fost, Slayer, Megadeath si Anthrax ii puneti voi pe player si pe ritmul ala castigati concursul ;)), si in plus ajungeti la timp pentru Rammstein a doua zi, asta in caz ca o sa cante majoritatea melodiilor clasice si nu albumul nou (care cam sux a little)

Nu mai baga. Daca te uiti la headline-ul Sonisphere o sa vezi numele trupei Heaven and hell. Sa revenim totusi la topic.

@Viorel:plata online (50 lei)apare pe site ca fiind posibila pana pe 15 07 2010!? Concursul fiind pe 26 06 2010 cred ca e o incurcatura la mijloc. Mie mi-ar conveni sa platesc dupa...:)

@Viorel:plata online (50 lei)apare pe site ca fiind posibila pana pe 15 07 2010!? Concursul fiind pe 26 06 2010 cred ca e o incurcatura la mijloc. Mie mi-ar conveni sa platesc dupa...:)

Imi cer scuze, o sa corectez maine, eroarea a aparut de la schimbarea datei maratonului.

Maratonul se va termina in jur de ora 16, eu cred ca este timp suficient pentru a ajunge la Bucuresti ( 3 ore ) tinand cont ca drumul Campulung - Pitesti s-a mai "reparat".

Da! Vreau! :D

Cu parere de rau, pe 26 Iunie voi fi la concert: METALLICA, SLAYER, ANTHRAX, MEGADETH, HEAVEN & HELL. Mi-am luat abonament pentru 3 zile. Asa trupe le vezi o data in viata. Succes!!!

pe multi dintre astia ii cauta pe acasa doamna cu coasa , si ei umbla brambura prin romanica noastra

Vio.. vezi cum faci ca traseul sa ajunga si pe la o stana ... ca tare bun este casu pe acolo

Vio.. vezi cum faci ca traseul sa ajunga si pe la o stana ... ca tare bun este casu pe acolo

n-ar strica sa se imparta cas pe traseu, in punctele de alimentare :D

pe meleagurile noastre a venit vara

ce frumoasa e zona. domnu vali vad ca e o prezenta nelipsita de la ture

In sfarsit urcarea Dambovicioara - Ciocanu e inclusa intr-un concurs. Astept asta de ani de zile... :-?/ Nu stiu de ce dar mi-e cea mai draga catarare ever, are ea ceva special. Din pacate sunt planuri sa o asfalteze :(

In sfarsit urcarea Dambovicioara - Ciocanu e inclusa intr-un concurs. Astept asta de ani de zile... :-?/ Nu stiu de ce dar mi-e cea mai draga catarare ever, are ea ceva special. Din pacate sunt planuri sa o asfalteze :(

Pana la maraton nu se asfalteaza.

ce are special aceasta catarare? cat ii de lunga si ce inclinare are?

O urcare de aproximativ 10 km cu pante intre 7 si 15 grade cu o diferenta de nivel de aproximativ 550 de metrii . Si un pesisaj superb !

O urcare de aproximativ 10 km cu pante intre 7 si 15 grade cu o diferenta de nivel de aproximativ 550 de metrii . Si un pesisaj superb !

wow! asta suna al naibii de bine :)

Nu vreau sa par carcotas, dar cred ca din prea mult entuziasm ai cam exagerat.... o diferenta de 550m in ~10km => panta medie de ~5,5%. Deci nu pot fi pantele intre 7% si 15%, daca media e de "abia" ~5,5%. :)

Numa' bine! @-)

Nu vreau sa par carcotas, dar cred ca din prea mult entuziasm ai cam exagerat.... o diferenta de 550m in ~10km => panta medie de ~5,5%. Deci nu pot fi pantele intre 7% si 15%, daca media e de "abia" ~5,5%. :)

Numa' bine! @-)

Este o apreciere facuta din ochi, acum 2 saptamani am mers in recunoastere pe traseu si nu am dat drumul la GPS sa inregistreze.

La urmatoarea deplasare o sa fac si o harta cu GPS mult mai exacta.

Chiar nu conteaza panta medie ,maxima ... Va fi aceeasi pentru toti. Cine vrea sa termine trebuie sa treaca pe acolo.

In calcul n-ar trebui sa iei si coborarile sau este rampa peste tot? Daca sunt si coborari panta poate fi mai mare decat ce-ti da din aplicarea formulei pe un triunghi...

In calcul n-ar trebui sa iei si coborarile sau este rampa peste tot? Daca sunt si coborari panta poate fi mai mare decat ce-ti da din aplicarea formulei pe un triunghi...

Diferenta de 550 a fost calculata de mine pe altimetrul de la ciclocomputer, groso modo, binenteles ca nu tine cont de urcari / coborari, de aceea am si spus ca voi face o harta pe GPS a traseului, unde se va vedea real diferenta de nivel.

Rampa complet este in primii 4 km de urcare , unde cred ca sub 7 grade nu scade.

Ca tot eu am zis ca e deosebita, mie mi se pare ca e foarte de angajament cumva, o panta destul de constanta sa scoata untul din tine, terenul suficient de nisipos sa nu-ti permiti sa te gandesti la altceva, nici prea lunga sa te plictisesti, dar nici scurta. In plus, vreo 3 sezoane am revenit acolo dorind sa o urc "la un singur click de pedala", adica sa nu ma opresc si sa nu pun nici un picior jos de la intersectia din Dambovicioara pana la antena sus. Fara sa fie totusi un traseu iesit din comun, m-am bucurat teribil cand am reusit chestia asta. :)

O alta provocare de pe acelasi traseu, la care mai am foarte putin de lurcat: Prapastiile din Zarnesti pana la capatul drumului din Cheile Pisicii, fara foaia mica [-O<

Uite aici si povestea din we cand am reusit asta:

Anii cei mai frumosi in mijlocul naturii: Ciocanu cu un singur click de pedala: MTB in Bucegi si Crai

Una peste alta, asteptam de ani de zile un maraton in zona si ma asteptam sincer sa fie organizat de prin Brasov-Zarnesti. Este super ca se face si sunt convins ca Arges MTB Challenge va o reusita, unul din acele concursuri de MTB... pe munte.