ovidiu

AMANAT! 26.06.2010 - Arges MTB Challenge - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Din câte-mi amintesc, de la intersecţie până la antenă se urcă 300m diferenţă de nivel în 3km. Adică pantă medie de 10%. Cum zice şi Horaţiu mai sus, prima dată când l-am urcat (pe „Ciocanu” - noi aşa îi zicem) „dintr-una” m-am simţit taaaare bine.

Cam asa stiam si eu... se urca de la vreo 900 m pana pe la vreo 1200 m si nu sunt mai mult de 4 km. De abia astept Pastele sa ma plimb iarasi prin zona.

Traseul este demential, cel putin partea dinspre Fundata si Simon am facut-o de mai multe ori si are de toate, ca sa nu mai vorbim de urcarea spre Magura si traseul spre Pestera si Ciocanu. Poate fac cumva si impac si capra si varza (concertul cu maratonul). Sensul de plecare cum va fi ?

Traseul este demential, cel putin partea dinspre Fundata si Simon am facut-o de mai multe ori si are de toate, ca sa nu mai vorbim de urcarea spre Magura si traseul spre Pestera si Ciocanu. Poate fac cumva si impac si capra si varza (concertul cu maratonul). Sensul de plecare cum va fi ?

Nu acesta este traseul competitiei. Este doar partial reprezentat in graficul de mai sus.

Start / Finish va fi la Brusturet.

Plecarea se va face de la Brusturet prin cheile Brusturetului cu masina de politie in fata si apoi se va urca din Dambovicioara prin Ciocanu si Sirnea (pastea din stanga a traseului de mai sus ) apoi se va urca in sus in Piatra Craiului si de acolo se desparte traseul ( tura lunga va merge spre Zarnesti si va urca apoi prin Prapastiile Zarnestilor, Cheile Pisicii, Poiana Grind - tura scurta va face mai devreme stanga spre Poiana Grind ) si apoi coborare spre Brusturet .

Pe site-ul competitiei exista de 1 luna o varianta "draft" a traseului, care va fi definivata in curand, cand vremea ne va permite parcurgerea din nou a traseului. ( http://www.mtb-maraton.ro/traseu.aspx - selectati in stanga competitia)

Aceasta este varianta de lucru pentru traseul competitiei :

Imagine postată

Pai sa se duca toata zapada.Cred ca zona e bestiala.

E o greseala in regulament: Concursul este pe 26.06.2010 iar plata este de 50 ron pana pe 15.07.2010!!?

Din câte-mi amintesc, de la intersecţie până la antenă se urcă 300m diferenţă de nivel în 3km. Adică pantă medie de 10%. Cum zice şi Horaţiu mai sus, prima dată când l-am urcat (pe „Ciocanu” - noi aşa îi zicem) „dintr-una” m-am simţit taaaare bine.

din cate stiu eu, nu asa se calculeaza panta medie. ar fi 10% daca am avea 300 m diferenta de nivel la 3 km facuti pe orizontala... cum cei 3 km se fac practic pe ipotenuza unui triunghi, panta e ceva mai mare (desi s-ar putea sa ma insel :)) )

din cate stiu eu, nu asa se calculeaza panta medie. ar fi 10% daca am avea 300 m diferenta de nivel la 3 km facuti pe orizontala... cum cei 3 km se fac practic pe ipotenuza unui triunghi, panta e ceva mai mare (desi s-ar putea sa ma insel :) )

Teoretic ai dreptate. Practic însă... La o pantă de 10% unghiul e de înclinare e 5.7 grade. cos(5.7) e 0.995, adică la 100m deplasare (pe ipotenuză) deplasarea pe orizontală (cateta mare) e 99.5m. Panta corectă e, într-adevăr, mai mare, adică 10.05% (eroare de 0.5%). La unghiuri aşa mici poţi aproxima cateta prin ipotenuză (care se măsoară mai uşor), simplificând astfel calculele fără teama de a greşi semnificativ.

Pe de altă parte atât cei 300m urcaţi cât şi cei 3km străbătuţi sunt aproximaţi cu eroare mult mai mare decât cei 0.5% pe care-i remarci tu. Ştii... e ca-n vorba aia: măsoară cu micrometru, trasează cu creta, taie cu toporu'.

Domnilor va invit pe traseu sa calculam impreuna fiecare cu ce mijloace dispune diferitele grade de inclinare, va stau la dispozitie si mi-ar face placere sa dam o tura impreuna prin aceste frumoase locuri! Eu prefer sa masor inclinarea cu bicicleta " la un clic" daca se poate , cum bine spunea mai devreme un prieten pe forum! Ce spuneti , haideti sa stabilim o data in care sa ne adunam cit mai multi?! Va astept cu propuneri! Multumesc

Urcarea de la Ciocanu am „măsurat-o” cu pedala şi apoi cu clicu' aproape în fiecare an de prin 2002 încoace. Mă bucur că întră în circuitul competiţional. :D

O idee care se pare ca nu va prinde aripi in acest an.

Un proiect enorm, o organizare complexa. Dupa insuccesul Arges Spring Race am decis sa retrag momentan acest proiect.

WarpSoft va face anul acesta ceea ce a invatat sa faca, competitii de XC. Speram sa reluam proiectul cat de curand.

insucces la ASR?

wtf!?

Si ptr mine.Daca tot sa renuntat la idee ,macar poate cursa din trivale sa se tina pe aceasta data,daca tot era planificat in calendar.

O idee care se pare ca nu va prinde aripi in acest an.

Un proiect enorm, o organizare complexa. Dupa insuccesul Arges Spring Race am decis sa retrag momentan acest proiect.

WarpSoft va face anul acesta ceea ce a invatat sa faca, competitii de XC. Speram sa reluam proiectul cat de curand.

ha? eu cred ca am fost la alta cursa ... wtf? m-am si vazut in poze!

Proiectul este suspendat, nu anulat.

Vom reanaliza dupa Arges Summer Race acest proiect.

Daca este suspendat deocamdata nimic nu ne impiedica sa ne intilnim intr-o pauza competitionala si sa parcurgem traseul asa cum a fost el gindit pt inceput impreuna cu Viorel si toata echipa! Am fost de curind prin aceste frumoase locuri si pot sa spun ca s-a topit si zapada si toate poienile sunt pline de viorele si ghiocei iar pe fundal Piatra Craiului atit de frumoasa si impunatoare. Eu am parcurs traseul de la Zarnesti- Poiana Grind- Cheile Brusturetului- Dimbovicioara si inca se mai vedeau urmele de la bicicletele voastre Vio! Consider ca este un traseu accesibil oricui are o bicicleta pusa la punct si multa dragoste de frumos si natura! Ofer toata disponibilitatea mea pt parcurgerea de trasee in zona! Mi-ar face mare placere sa ne putem aduna cit mai multi!

inca se mai vedeau urmele de la bicicletele voastre Vio!

Dupa noi a mai fost si xemax pe acolo, deci nu erau ale noastre. :D

Ca sa am autosesizez si eu ca parchetul, uite aici traseul parcurs de catre un amic (octavian67) impreuna cu mine pe 17 aprilie anul curent:

Route: 2010.04.17 Piatra Craiului | Bikemap.net

Si cateva poze aici:

Picasa Web Albums - Em' - 2010.04.17-18...

Dar si nou am vazut urme destul de clare in poiana Grindului, La Table

Daca este suspendat deocamdata nimic nu ne impiedica sa ne intilnim intr-o pauza competitionala si sa parcurgem traseul asa cum a fost el gindit pt inceput impreuna cu Viorel si toata echipa! Am fost de curind prin aceste frumoase locuri si pot sa spun ca s-a topit si zapada si toate poienile sunt pline de viorele si ghiocei iar pe fundal Piatra Craiului atit de frumoasa si impunatoare. Eu am parcurs traseul de la Zarnesti- Poiana Grind- Cheile Brusturetului- Dimbovicioara si inca se mai vedeau urmele de la bicicletele voastre Vio! Consider ca este un traseu accesibil oricui are o bicicleta pusa la punct si multa dragoste de frumos si natura! Ofer toata disponibilitatea mea pt parcurgerea de trasee in zona! Mi-ar face mare placere sa ne putem aduna cit mai multi!

Sunt de acord si de abia astept.Daca ne hotaram pt aceeasi perioada ar fi si mai bine...pentru mine :).Propun sa folosim tot acest thread pt organizarea 'ieselii'.

@valiopri:cam cat a durat tura si cati km au fost?