ovidiu

25.07.2010 - Maratonul Muscelului

Recommended Posts

Un nou maraton a fost anuntat astazi. "Maratonul Muscelului" va avea loc in data de 25 Iulie 2010, pe dealurile din jurul Campulungului Muscel, de aici si denumirea maratonului.

Putina lume stie ca aceste dealuri se numesc "Muscele" si ca acest loc este incarcat de istorie si traditie in acelasi timp, Campulungul fiind prima capitala a Tarii Romanesti.

Rock Bike Mountain si TimeXPANDER, impreuna cu Primaria Orasului Campulung intentioneaza sa creeze o traditie cu acest maraton.

Maratonul Muscelului va inchide "Zilele Orasului Campulung Muscel", sarbatoare care se desfasoara pe durata a 7 zile, incepand cu data de 18 Iulie pana in data de 25 Iulie.

Toate detaliile legate de competitie vor fi publicate pe site-ul competitiei www.muscel-maraton.ro care va fi gata pana la sfarsitul lunii Martie.

Iata ca un vechi proiect la care muncim de 2 ani si care este asteptat de toata comunitatea ciclistililor din Arges se va concretiza in Maratonul Muscelului.

Concursul se va desfasura intr-o zona plina de legenda si de o rara frumusete.

Daca pana anul acesta nu exista nici o competitie de gen in zona, ne bucuram ca in acest an vom avea chiar doua maratoane organizate fiecare de catre cei care au colaborat la AWR, iar aceasta concurenta va ridica nivelul si calitatea competitiilor lucru benefic pentru concurentii pe care ii asteptam sa participe in numar cat mai mare la aceste evenimente.

Toate detaliile referitoare la Maratonul Muscelului vor putea fi vizionate in scurt timp pe site-ul oficial al competitiei www.muscel-maraton.ro .

Apreciem interesul manifestat pentru acest maraton ce se doreste a fi un eveniment la care sa primeze aspectul competitional-sportiv si dar si atmosfera de voie buna, distractie si relaxare.

Echipa organizatoare!

ROCK BIKE MOUNTAIN & timeXPANDER

Edited by alin.remo

SUPER TARE !! Zona Campulungului este una propice acestui gen de concurs . Felicitari organizatorilor care promoveaza si incurajeaza acest sport frumos CICLISMUL . Abea astept detalii amanuntite despre traseu .

Este binevenit concursul mai ales ca este o zona in care nu am ajuns pana acum desi este relativ aproape de mine.

Este binevenit concursul mai ales ca este o zona in care nu am ajuns pana acum desi este relativ aproape de mine.

Stai sa vezi ce SUPER MARATON VA FI !!!!! ESTE O ZONA SUPERBAAAAAAA!!!

offf...cam nasoala data aia de 18 iulie pt ca tot atunci va fi si "Bucegi 7500", cel mai greu maraton de alergare montana din Romania...

dar ma decid eu pana atunci la care sa-mi omor picioarele.

Catalin, dupa ce iti vei schimba placutele de frana :) cu siguranta vei dori sa le incerci la Maratonul Muscelului:) Pana atunci ...antreneaza-te ...nici nu banuiesti ce provocare va fi maratonul acesta ....

Am fost si eu in zona in care se desfasoara concursul,

de cateva ori si este superba zona .....abia astept........si cred ca o sa fie un SUPER MARATON.....

Va felicit baieti pentru initiativa si cu siguranta voi participa la maraton.Chiar era timpul sa se organizeze ceva in zona pentru ca are foarte mult potential neexploatat. Peisajul si zona sunt extraordinar de frumoase, iar traseul pe care eu personal il cunosc cred ca va fi cam unul dintre cele mai reusite trasee de maraton din tara.Iar la cum ii cunosc pe baieti cred ca organizarea va fi super. Ramane sa ne vedem pe traseu.

Din pacate este foarte neinspirata data maratonului. Pe 17 iulie este Salzkammergut Trophy la care romanii participa in numar din ce in ce mai mare. De asemenea, la aceeasi data ciclistii legitimati se duc la campionatele nationale de XCO.

Si Maratonul 7500 din Bucegi..

Trebuie dat cu banul inainte ca as participa la amandoua. :))

Maratonul este legat de Zilele Campulung Muscel deci data este fixa.

La Salzkammergut Trophy nu cred ca merg mai mult de 10 persoane iar legat de nationale eu cred ca nu este o problema. Oricum federatia le va interzice sportivilor sa participe la competitiile organizate sub egida "Sportul pentru toti".

intradevar o zona extraordinara, astept de anul trecut acest maraton, zona este extraordinara cu foarte mult potential, se promite ceva de calitate

să-l bifăm și pe acesta :)

suntem incantati draga Niji ca vrei sa ne onorezi cu prezenta la concursul nostru..pana atunci insa te invitam cu mare placere la o tura de recunoastere a traseului..promitem c-o sa fi incantata de el..

si eu va trebui sa dau cu banul intre Maratonul Muscelului si Bucegi 7500, dar poate voi fi atat de bun si termin in 24 de ore cu bucegi 7500, dorm 24 de ore, si duminica vin fresh la maratonul Muscelului.

glumesc bineinteles.

alin.remo, mulțumesc. o să vin cu mare plăcere la o recunoaștere. oricît de frumos ar fi necunoscutul, dar parcă prefer să fie olecuță cunoscut :))

cît despre traseu am auzit numai de bine :)

Stai sa vezi ce SUPER MARATON VA FI !!!!! ESTE O ZONA SUPERBAAAAAAA!!!

:) Voi fi şi eu acolo. Unul din motive este că o să te văd pe tine în extaaaaaz cînd te fugăresc cu tancu' :)) :)), hi hi !

:) Voi fi şi eu acolo. Unul din motive este că o să te văd pe tine în extaaaaaz cînd te fugăresc cu tancu' :)) :)), hi hi !

Panzi, iti dai seama ca tu nu ai cum sa lipsesti de la un asa eveniment !! Sincer , esti in crestere de forma asa ca ..bagam un ciocanu cat de curand . Stai sa se mai domoleasca vremea asta capricioasa !!

Mi se umple inima de bucurie sa vad ca a inceput Argesul sa fie o atractie din ce in ce mai mare pentru concursurile de ciclism. Bravo baieti!

Mi se umple inima de bucurie sa vad ca a inceput Argesul sa fie o atractie din ce in ce mai mare pentru concursurile de ciclism. Bravo baieti![/

Ma bucur ca fenomenul asta a luat amploare de la an la an. Daca pana acum de Arges nu s-a prea auzit organizand aceste genuri de concursuri ,iata ca de anul acesta maratoanele si concursurile de xc vor face traditie prin imprejurimile judetului .

alin.remo, mulțumesc. o să vin cu mare plăcere la o recunoaștere. oricît de frumos ar fi necunoscutul, dar parcă prefer să fie olecuță cunoscut ;))

cît despre traseu am auzit numai de bine :)

cu mare placere..va astept cu drag la o tura si de ce nu cu un gratar asa ca sa imbinam utilul cu placutul..:)

ma bucur ca ai auzit de bine de traseu dar abia astept sa vad si impresiile la cald..:D/:D/

am mai vb si cu alti amici de la buc si poate facem o gasca sa avem ce dezbate dupa..:-bd

Mi se umple inima de bucurie sa vad ca a inceput Argesul sa fie o atractie din ce in ce mai mare pentru concursurile de ciclism. Bravo baieti!

pai de ce nu si Argesul sa arate ca are zone fff frumoase si care merita descoperite..

Si eu de abia astept sa mai dam o tura pe traseu ca anul asta nu prea ne-a permis vremea dar sper ca weekend-ul viitor putem organiza ceva..

Guest
This topic is now closed to further replies.