ovidiu

25.07.2010 - Maratonul Muscelului

Recommended Posts

Fiind si eu un organizator ( pt cei care nu ma stiu Alpin Sport MTB Marathon) tin sa spun ca la fata locului fiind am observat daruinta organizatorilor de a face totul perfect vroiau sa mute toate masinile pt a avea conditii excelente de start.

Stiu ca de multe ori treci pe langa lucruri care tie iti sunt cunoscute si normale (vezi marcajul din sat, le era probabil mai cunnoscut zona si credeau ca mai putini oameni vor reusi sa tina piept cu cocncurenti care vin) si dupa cum am auzit in padure era super bine marcat.Ei sau gandit ca in padure nu are cine sa-ti dea indicatii si sa nu te pierzi. La primele concursuri de genu am patit si noi asa.

O alta problema : problema ajutoarelor sau asa zisilor voluntari. Daca un om nu este motivat nu-l poti obliga sa te ajute 100% dupa ce i se termina motivatia nu are ce sal tina la treaba.

La anul incercati sa cautati nu prieteni ci oameni care isi sacrifica timpul pt binele comunitatii. Se gasesc!!

Nu este usor sa organizezi un concurs. Iti trebuie timp si daruinta sa faci un lucru ! Se mai intampla ca se ivesc greseli, neintentionat dar care pot fi corectate la urmatoarea editie.

Le urez succes si la anu organizatorilor de la Muscel! :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Idea mea cu topicul despre concursuri in general era ca sa evitam dificultatile de organizare si participare la cocncursuri.Rog pe cine are posibilitatea de a face un topic sa-l faca.

Acolo putem sa spunem dorintele si ideile noastre fara sa critizam pe cineva!

Haideti va rog sa nu mai batem apa in piua cu baietii care au incercat sa triseze. Au fost prinsi, descalificati, si sunt sigur ca si-au invatat lectia.

Deasemenea este inutila si discutia despre categorisirea "profesionistilor". Organizatorii de la Arges Winter Race au incercat acest lucru si li s-a urcat si mai multa lume in cap, inclusiv federatia.

Mai bine revenim la impresii despre eveniment si traseu, chiar daca unele vor fi negative la adresa noastra, a organizatorilor.

In alta ordine de idei tocmai am urcat pe youtube un filmulet extraordinar realizat de cei de la Muscel TV care chiar merita vazut ! Mii de multumiri lui Liviu Hagiesteanu care ne-a ajutat total dezinteresat in relatia cu media !

Incercam sa adunam toate imaginile, filmarile si articolele de blog pe pagina de "Imagini & Filmari" a maratonului. Va rugam dati mail la mihai@good-intentions.eu cu link-uri.

http://www.muscel-maraton.ro/Imagini-Si-Filmari.aspx

Buna ziua,

in general nu comentez pentru ca stiu ce greu este sa organizezi ceva mai ales in lipsa implicarii oamenilor insa asta nu mi se pare o scuza pentru ceea ce a iesit. Eu personal merg cu bicicleta pentru ca imi place si la aceste concursuri in masura in care timpul imi permite particip pentru ca poti invata multe si te poti si distra. Ideea este ca totusi fiind ceva organizat nu imi doresc sa mai trec inca o data experienta acestui concurs.

Pe scurt experienta mea la acest concurs a fost urmatoarea:

- am fost una dintre "fericitii" care desi erau inscrisi la traseul hobby au fost indrumati pe traseul maraton ceea ce m-a bulversat putin.

- am trecut peste asta si am ajuns la magnificul si inconfundabilul pod. am inceput urcarea si apoi nu mai stiu cum am ajuns din nou la magnificul pod unde cineva mi-a spus din nou fa stanga. mi s-a parut ciudat ca mai facusem o data asta si deja ciclocomputerul meu arata mult peste 22 de km dar am urcat inca o data. sus in deal nefiind nimeni si fara indicatii am facut dreapta dupa niste rataciti.

- am intrat intr-o zona de traseu care am inteles apoi ca fusese inchisa dar marcajele erau totusi. au fost cei mai oribili 4 km din ziua aceea pentru ca ploua si ramasesem singura si eram in noroi pana la genunchi si abia mai puteam impinge la bicicleta si tot ce imi doream era sa ajung la finish si intr-un final am iesit intr-un drum unde o doamna localnica ne-a spus ca mai avem 13 km in conditiile in care facusem 28 deja.

- am plecat dupa ceilalti si dupa 500 de metrii am ajuns din nou la pod!

- si cineva iar mi-a spus sa fac stanga.! A patra oara!

- Sincer in acel moment nu am mai putut imi venea sa plang de nervi si mai ales de oboseala si am ales sa iau varianta pe sosea spre campulung unde oamenii ziceau ca mai avem de mers 10 km...

- De sunat nu aveam pe cine sa sun de la organizatori sau salvamont ca sa ajung si eu intr-un fel la sfarsit. facusem deja mai multi km decat la tura mare si tocmai trebuia sa o iau pe sosea pana in oras pentru ca nimeni nu stia sa spuna nimic si sa ma ajute intr-un fel.

- am plecat pe sosea si norocul meu a fost cu un localnic cu masina care m-a tras la plasa pana in campulung si asa mi-a aratat si drumul pentru ca altfel nu cred ca mai ajungeam vreodata.

- la sfarsit apar pe site ca descalificata ceea ce pune un alt gust amar la aceasta competitie. nu am ajuns la finish dar nimeni nu si-a pus problema daca sunt ok sau nu. daca eram intr-o rapa cazuta si nu terminam traseul? organizatorii si-au pus ceva intrebari in momentul in care un participant nu a mai ajuns la finish?

Daca vroiam sa ma descurc singura si sa traiesc acest cosmar atunci nu ma mai inscriam la concurs. personal ma inscriu la concursuri pentru ca imi place si pentru ca sper sa ma pot baza pe ajutorul oamenilor de la organizare ca sa ma ajute atunci cand sunt in impas. Da traseul a fost frumos dar sunt foarte multe asemenea zone in Romania pe care le putem descoperi singuri. Macar atunci stim la ce sa ne asteptam.

Sincer aceasta experienta cred ca imi da dreptul sa nu felicit organizatorii pentru ceea ce au facut si sa ii rog ca daca mai au de gand sa organizeze astfel de concursuri mai bine sa nu o faca. Da ati afisat rezultatele in timp real si ati fost foarte buni la asta dar ce importanta are atunci cand va decimati singuri concurentii?

Stiu ce inseamna organizarea unui eveniment si cate lucruri implica aceasta si cate neprevazute pot aparea insa daca nu esti pregatit sa le rezolvi pe toate in timp util astfel incat toate sa fie bine mai bine nu mai organizezi nimic. Voi ca si organizatori intr-un fel sau altul aveati o responsabilitate fata de toti oamenii aia care au participat la concurs. Personal eu pentru asta platesc taxa de concurs. nu am comentat niciodata ca e mare sau e mica sau ca punctele nu sunt bine aprovizionate pentru ca nu in general imi iau singura ce imi trebuie insa platesc taxa pentru o siguranta cat de cat pe care la acest concurs nu am simtit-o deloc.

Experienta aceasta nu ma face sa spun ca nu voi mai participa la concursuri pentru ca imi place sau ca nu voi mai merge cu bicicleta ci doar ca ma voi gandi de doua ori inainte de a participa la un concurs la care afisarea rezultatelor pe un site sa fie mai importanta decat siguranta concurentilor pe traseu in conditiile in care a mai si plouat asa cum a plouat.

Am ramas doar cu un gust amar in urma unui eveniment care trebuia sa fie fun si interesant si mi se pare si mai trist faptul ca unii incearca sa gaseasca si scuze sau explicatii la aceste lucruri. Uneori mai bine nu o faci. iti asumi esecurile si mergi mai departe. Personal speram ca in urma a ceea ce ati auzit de la maratonul de la azuga sa fi invatat ceva si aici ma refer mai mult la siguranta participantilor decat la inscrierea mai rapida a lor...Personal consider ca e mult mai important acest aspect si imi cer scuze daca sunt persoane care nu cred la fel.

Ca sa concluzionez intr-un singur cuvant: Trist.

Numai bine

Nu are rost sa repet micile neajunsuri enumerate aici si de care unii s-au lovit iar altii mai norocosi ori poate un pic mai detasati, au reusit sa scape.

As vrea si cred ca sunt in asentimentul multora, ca acest traseu sa ramana in "circuitul" de MTB de pe la noi, intrucat este cu adevarat frumos, fiind imaginat de oameni cu pasiune si care evident se pricep la asa ceva.

De aceea, sper ca post-urile voastre sa nu-i aduca la o "lehamite" pe organizatori si sa renunte la ideea de a se inhama si la anul la o astfel de munca. Intr-adevar greselile trebuie semnalate dar sa nu cadem in cealalta extrema, fiindca oameni buni : nu uitati ca fara acesti oameni, care au pus suflet in incercarea lor de a face ceva pentru MTB, nu ati putea sa descoperiti aceste frumoase trasee de MTB si nu ati mai participa la concursuri... de care sa va puteti plange !!!

O curiozitate am : - cum si cat au reusit leaderii Juganaru, MAUS, Rosioru sa se rataceasca ?! Poate ne spune Maus - care vad ca e foarte tacut - povestea de pe plaiurile muscelene ...

Mai, noi nu ne-am ratacit sau cel putin eu nu..Doar am facut in plus o bucla care in mod normal era scoasa din concurs dar care a ramas marcata.O bucla de 10 km cu noroaie si pe care am intalnit o garmada de baieti si fete de la tura scurta .Asta din cauza ca in intersectia unde sa produs confuzia nu era nimeni(a fugit ,sa impuscat,sa maritat) ,iar singurele marcaje mergeau pe bucla cu pricina.Cum era sa merg pe drumul bun daca semnele indicau altceva,iar de GPS nu putea fi vorba ca stiam clar ca traseul a fost modificat.Dupa 45 de minute cand am ajuns din nou in intersectia aia ,surprizaaa.Era directionat cu sageti format A4.Asa ca cei care au venit din urma mai incetulas au beneficiat de semnalizare.

Mai e o poveste: eu stiam ca la maxim 35 de km de la start am sa beau o bere la halba pe nerasuflate.Sa spulberat visul meu,la km 41 am baut apa din fantana cu Razvan.

Asaaa.Eu stiu doar teoretic cat de greu e sa organizezi asa ceva.Poate ca practic e si mai greu.De aceea ma abtin de la a zice ce trebuia facut .Traseul chiar daca e scurt e bestial ,iar in conditii de uscat ar iesi o petrecere pe cinste.Ptr ca eu unul cred ca ca daca e si soare(sau ma rog sa nu ploua) sunt deja sanse 70% sa creasca moralul la cetateni. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Am rugamintea sa incetati cu dezbaterile despre teoria chibritului.

Pe acest topic nu se fac chestionare si nici scoala de organizatori de nici un fel.

Se discuta efectiv si exclusiv despre cum s-a desfasurat Maraton Muscel 2010.

Fiecare isii exprima opinia civilizat, expune experienta personala si calitatea aceste experiente, buna, placuta, impresionanta sau dimpotriva.

Personal am vazut pe inregistarile video si pe traseu cum oamenii coboara de pe bicicleta unde nu prea ai de ce, decat daca ti-e teama pentru siguranta ta. Aceste concursuri sunt pentru aceasta categorie de MTBisti si de ei trebuie tinut cont.

Ce ar vrea participantii, sa facem un topic, sa facem un cenaclu literar?

Am facut anul trecut pe topicul dedicat maratonului de la Sibiu.

Fiecare organizator face ce vrea, ce poate, ce stie.

La sfarsit culege deoptriva aprecieri si dezaprobari sau oprobiu, dupa caz.

Daca nu tine seama de ele, se va intampla ca dupa a doua sansa irosita nu o va mai avea pe a treia.

Cine doreste topic despre pui de cuc si leganatul pe liana este liber sa o faca in alta arie.

Se discuta despre MARATON MUSCEL 2010. Exclusiv!

Experienta Muscel se vrea repetata :) pe un traseu uscat cu sau fara concurs m-as invarti pe acolo de 3 ori pana reusesc sa fac toate coborarile pe bicla si sa invat zona.

La inceputul concursului ar fi bine sa existe o mini sedinta tehnica, ceva.. pe care oricum o pierdeam ca m-am pus la start cu 5-10 min inainte :D Marcajele m-au dezorientat, dar se pare ca am avut noroc si am nimerit drumul mai cu o indicatie doua de la spectatori/arbitrii/concurenti. La chestia cu bucla ma gandeam ca era bun un indicator de genul:

Traseu lung, km 14 ->

Traseu lung, km 23 <- si cu alta culoare pt tura scurta, dar trebuiau si pazite sa nu zboare/rasuceasca. Poate nu e buna solutia dar asa imi veni in minte in timp ce trageam cu foaia mica pe urcare.

Alergatura in concurs a fost interesanta, panta de la inceput a filtrat plutonul destul de bine, pe coborarea prin rapa m-a ajutat sa-l urmaresc pe Horatiu si am mai prins curaj, pe ultima coborare am evitat nu stiu cum o coliziune cu marinika, lantul se bloca des, mancam glucoza la greu ..

Pan la urma sunt fericit ca nu am facut tumbe sau pene. Poate vin si la anu, dar organizatorii mai au de invatat.

merci de poze @giglia30 ,monikutz ;) poate mai apar pe parcurs

Categorisirea cocncurentilor este o treaba destul de dificila.

Exista o lista la federatie cu toti cei care sunt legitimati la cluburi care se poate accesa, dar cum ramane cu cei care sau inscris in cluburi eventual pt a mari numarul membrilor dar ca cunostinte este intre amatori?

e greu!

As avea ceva de adaugat aici privind categorisirea concurentilor : Vad din ce in ce mai multi concurenti peste 45 sau chiar peste 50, 55 ani; bravo lor ca participa la concursuri, si as propune pentru organizatori sa-i dati o sansa si lor daca nu inseamna un efort in plus. Acesti oameni concureaza la randul lor cu concurenti de 36-37 ani, neavand nici o sansa sa fie remarcati.

Majoritatea lor sunt relizati material, nu au nevoie de premii sau bani; dar cred ca ati putea sa-i dati o satisfactie lor, folosind categorii ca master1; master2 si master3.

PS. Am vazut un italian foarte entuziast la aproape toate concursurile organizate in 2010, avand in jur de 55 ani, si neavand sansa sa fie aplaudat, si sa duca acasa o foaie pe care scrie " diploma" .

Sa avem grija de ei; sa respectam ... Daca avem noroc in viata toti ajungem acolo.. :)

Personal am vazut pe inregistarile video si pe traseu cum oamenii coboara de pe bicicleta unde nu prea ai de ce, decat daca ti-e teama pentru siguranta ta.

Sunt de acord cu mesajul lui MBZ dar nu pot sa ma abtin sa nu remarc logica frazei de mai sus. Imparabila!

sa vedeti voi daca la anul, Maratonul Muscelului nu va fi unul dintre cele mai tari din tara!

traseul va ramane la fel de extraordinar si incitant, iar organizatorii vor sufla si in iaurt ca sa nu mai aiba ghinioanele de anu' asta. sper sa nu patesc nimic interesant pana la anu', ca abia astept sa ma intorc pe traseu in cadrul competitiei.

Rata fiilor ratacitori a fost suficienta pentru ca la revederea de dupa cursa lumea sa salute si sa socializeze nu prin "cum a fost" ci prin " Tu cat ai ratacit?" Si nu este poanta

la fel de frumos puteau oamenii sa intrebe "Tu cat ai facut push bike?" sau "Tu cat ai coborat pe langa bicicleta?" ori "Cate mufe ai luat?", ca sa folosesc o expresie locala :P

voi cei care ati facut poze pe traseu ori la premiere, va rog nu fiti zgarciti si lasa-ti-ne si pe noi sa le vedem. tare as vrea sa vad cum am tinut bicicleta pe gat :)

Am reusit sa pun si restul pozelor aici :http://picasaweb.goo...0/MTBMUSCEL2010 Sa va bucurati de ele !

Toti am vrut sa iasa bine. Undeva, ceva s-a rupt, ca si lantul meu, de doua ori. De cele sase pene, cu cea de la final, nici nu va mai povestesc. Pompa m-a lasat si de fiecare data intrebam 5-6 concurenti daca au pompa, pana unul mai milostiv mi-o imprumuta (sau poate chiar nu aveau cei pe care i-am intrebat). La toate astea m-a mai si plouat. Nu am gresit traseul pentru ca-l stiam, dar ce mai conta ca pierdusem o ora si jumatate (si tot am iesit pe 11 la peste 35 ani, tura scurta). In tot acest timp umflam de zor sau buchiseam la nastrusnicul lant, cu niste draci cat diferentele de nivel cumulate de la cele doua trasee, dar nu mi-am pierdut umorul si-i incurajam pe cei care treceau pe langa mine, fie pe bicla, fie pe jos. "Hai ca poti", "Hai pe bicla", "Nu te lasa", "Dai pedale", "Fara frana", "Asta-i ultima urcare, apoi incepe panta", "Go, go, go..." Ba chiar am facut si poze. Multi ma intebau daca am nevoie de ceva si le multumesc. Normal ca le-am spus, fara sa-i mint, ca am de toate, dar nu am NOROC. La fel ca si organizatorii, de altfel.

Stiu, am simtit, este frustant, dar trebuie sa fim realisti ca si la alte maratoane ploaia a dat batai de cap si concurentilor, dar mai ales organizatorilor. Unii au avut noroc sa iasa uscati, desi au fost plouati. Atunci la cald eram si eu un car de nervi, ca nu mai stiam nici numarul de concurs. Asa am ratat si tombola. Traiam cu impresia ca am 254, in loc de 252. Asa ca atunci cand Remus a strigat de trei ori numarul meu, mi-am zis: "Bai frate, nici la tombola nu am NOROC". Acum la rece, ma gandesc ca numai la ultimele patru maratoane au fost multe stangacii. Uneori mi-am exprimat dezamagirea, dar in final nu am ezitat sa felicit pe toti, organizatori si concurenti. Nu trebuie sa uitam ca aceste concursuri cu plusurile si minusurile lor, ne-au adus prieteni, ca toti ne aruncam un zambet sau chiar ne dam mana de fiecare data la oricare maraton, ca abia asteptam sa luam startul in batalia cu noroiul, ploaia, marcajele... si de fiecare data povestim spunand: AM FOST ACOLO!!!

La cat de frumos este traseul, din toate punctele de vedere, cat si zona, MARATONUL MUSCELULUI 2011, cu siguanta va fi cel mai bine organizat concurs.

Cu stima, Sorin cu CUBE-ul.  :P

http://picasaweb.google.com/109901181994006678534/MaratonulMuscelului2010#

Mie unuia mi-a placut foarte tare concursul, desi se pare ca am subapreciat traseul lung :). A fost destul de greu, namol cat cuprinde, dar e normal dupa ce ploaie a fost si mai ales dupa ce inaintea ta au mai trecut 80 de biciclete prin locul respectiv.

Organizarea mi s-a parut buna desi m-am ratacit si la pod, si la intrarea pe drumul pietruit, iar faptul ca oamenii care trebuia sa stea in locurile respective si-au luat talpasita nu a depins de organizatori.

A fost ceva confuzie la final, dar ploua cu galeata si se mai intamplau si alte chestii pe acolo. Dupa ce am mancat si ne-am aciuat sub o umbrela, a venit la noi o fata care a luat parte la organizare si ne-a recunoscut ca facand parte dintre fiii rataciti pe traseu, si-a cerut scuze ca n-a ajuns la noi vestea cum ca "ostilitatile" se desfasoara la hotel si ne-a spus sa mergem acolo sa mancam, "mai ales ca am facut niste kilometri in plus".

Atentia data organizarii s-a vazut si in faptul ca pe traseu au coborat cu un ATV un tip si o tipa care au adus apa si banane, iar punctul de alimentare a fost extrem de bine aprovizionat.

Desi stiam avantajele inscrierii online, acestea s-au vazut clar in momentul in care am ajuns la inscriere la 10 (trenul ajungand la 9.55) si de la "buna ziua" pana la numar prins si gata de start au trecut 3 minute.

Concluzie: Singurul meu regret este ca n-am putut ajunge mai devreme si pleca mai tarziu. Ultimul tren decent a fost la ora 18.

Sa ne vedem cu bine la anul cand vom fi capatat mai multa experienta, atat noi, cat si organizatorii. Vreme buna sa fie ! ;)

L.E. In drum spre gara ne-a prins o ploaie torentiala si ne-am oprit la un magazin sa bem un ceai cald, si am asteptat sa se mai opreasca ploaia. Nu mi-a venit sa cred cand una dintre vanzatoare a venit la noi cu cate un pulover pentru mine si prietenul cu care am fost la concurs, si ne-a rugat zambind sa le primim, fara nicio obligatie pentru ca nu ar vrea sa plecam raciti de acolo.

Edited by Catalin_81

sorin cred ca tu de fapt, ai facut un sondaj al fair-play-ului din Romania. lantul de doua ori, 5-6 pene si pompa care s-a defectat, plus bonus la tombola unde nu ai tinut minte numarul.... e cam mult. Este clar ca acum si cei care au prestat 78 km in plus se simt foarte norocosi.

BTW cred ca am fost unul din cei milostivi, care si-au tras sufletul cateva minute pe coborarea mare, ca sa iti umfli un cauciuc.

Una din povestile de aici mi se pare mai dramatica. Cred ca din punct de vedere siguranta ar trebui anuntat daca exista semna GSM pe traseu si la ce retele. Si un numar unde sa poti obtine informatii sau solicita ajutor. Plus obligatia participantilor care nu ajung in timpul limita sa anunte ca au abandonat si ca sunt OK.

Imi dau seama ca nimeni nu are certitudinea ca toti participantii au ajuns (undeva) bine sanatosi.

Eu am avut mai mult noroc decat de obicei asadar maratonul a fost o experienta placuta pentru mine. NU m-am ratacit insa a contat mult ca au fost atenti cei din fata mea. Traseul superb, se vede ca in zona sunt pasionati (vb de amenajarile de pe traseu, am folosit 2 saritori). Unele cobarari erau mai dificile avand unele zone tip Azuga last descent insa fiind scurte era ok. Totusi ultima coborare a fost destul de solicitanta fiind tehnica - configuratie insa in plus noroiul in exces in unele zone facea totul mai complicat. Insa uite asa am mai invatat cate ceva, aici fiind coborarea in sant...

Colegul meu a fost la tura scurta si s-a ratacit luand-o pe bucla inchisa. Acolo trebuiau stranse marcajele pe zona vizibila si barat drumul cu benzi. Sageti pe jos cu vopsea puteau inlocui voluntarii plictisiti.

Zona are mare potential si voi reveni clar. Jos palaria pentru rezultatele flash!

Ce nu mi-a placut totusi a fost premierea, s-a facut ping pong cu premii si o categorie era "discutabila". Dar daca primarul/Xulescu trebuie sa primeasca ceva sau ca sa mearga bine treaba...de, RO=mania. Acelasi primar poate mai aducea toalete ca cele 2 erau curate ca naiba! Oricum am castigat la tombola deci e ok. M-am clasat binisor pentru cineva care de 3 saptamani lucreaza 10h/zi+.

Giglia30 si Faithraven, multam de imagini!

Multumim de fotografii.

Daca mai aveti mai postati ca fiecare vrea sa se vada pe undeva pe traseu :)

Toti am vrut sa iasa bine. Undeva, ceva s-a rupt, ca si lantul meu, de doua ori. De cele sase pene, cu cea de la final, nici nu va mai povestesc. Pompa m-a lasat si de fiecare data intrebam 5-6 concurenti daca au pompa, pana unul mai milostiv mi-o imprumuta (sau poate chiar nu aveau cei pe care i-am intrebat). La toate astea m-a mai si plouat. Nu am gresit traseul pentru ca-l stiam, dar ce mai conta ca pierdusem o ora si jumatate (si tot am iesit pe 11 la peste 35 ani, tura scurta). In tot acest timp umflam de zor sau buchiseam la nastrusnicul lant, cu niste draci cat diferentele de nivel cumulate de la cele doua trasee, dar nu mi-am pierdut umorul si-i incurajam pe cei care treceau pe langa mine, fie pe bicla, fie pe jos. "Hai ca poti", "Hai pe bicla", "Nu te lasa", "Dai pedale", "Fara frana", "Asta-i ultima urcare, apoi incepe panta", "Go, go, go..." Ba chiar am facut si poze. Multi ma intebau daca am nevoie de ceva si le multumesc. Normal ca le-am spus, fara sa-i mint, ca am de toate, dar nu am NOROC. La fel ca si organizatorii, de altfel.

Stiu, am simtit, este frustant, dar trebuie sa fim realisti ca si la alte maratoane ploaia a dat batai de cap si concurentilor, dar mai ales organizatorilor. Unii au avut noroc sa iasa uscati, desi au fost plouati. Atunci la cald eram si eu un car de nervi, ca nu mai stiam nici numarul de concurs. Asa am ratat si tombola. Traiam cu impresia ca am 254, in loc de 252. Asa ca atunci cand Remus a strigat de trei ori numarul meu, mi-am zis: "Bai frate, nici la tombola nu am NOROC". Acum la rece, ma gandesc ca numai la ultimele patru maratoane au fost multe stangacii. Uneori mi-am exprimat dezamagirea, dar in final nu am ezitat sa felicit pe toti, organizatori si concurenti. Nu trebuie sa uitam ca aceste concursuri cu plusurile si minusurile lor, ne-au adus prieteni, ca toti ne aruncam un zambet sau chiar ne dam mana de fiecare data la oricare maraton, ca abia asteptam sa luam startul in batalia cu noroiul, ploaia, marcajele... si de fiecare data povestim spunand: AM FOST ACOLO!!!

La cat de frumos este traseul, din toate punctele de vedere, cat si zona, MARATONUL MUSCELULUI 2011, cu siguanta va fi cel mai bine organizat concurs.

Cu stima, Sorin cu CUBE-ul.  :P

http://picasaweb.google.com/109901181994006678534/MaratonulMuscelului2010#

Nu stiu daca era chiar Sorin dar sa va povestesc ceva.Eram noi pe ultima urcare dupa ce gresisem traseul si faceam un push bike si deodata aud "vine unu tare pe stanga" ma uit eu in spate si vad un tip care facea tot push bike si in gandul meu: "ce are ma nebunu asta"? cand trece pe langa mine il vad cu multe multe camere pe ghidon, toate peticite, roata spate desumflata, lantul rupt.I-am dat o pompa pt ca a lui se stricase :) .Imi placea ca el avea simtul umorului, radea glummea, cred ca se consolase cu un concurs esuar pt el.

In legatura cu tombola, hai sa nu mai vorbim, am avut 274 a picat 275 si probabil m-ati auzit cand am vrut sa injur, si am vrut sa fac asta pt ca si la ASR tot cu un numar m-a ratat tombola.Asa ca nu sunteti singurul ghinionist.

Bai ,da cele mai frumoase fete, si cele mai multe, la Muscel le-am vazut, taica.Singurele... prin padure... ;)

Ar fi interesant daca ar pune si rezultatele de la punctul de alimentare (era cineva acolo care nota timpii), poate asa ne facem o idee cam pe ce loc am fi fost fiecare daca nu ne rataceam

Bogdan

Felicit organizatorii pentru eveniment, desi au fost si lucruri care nu au iesit asa cum si-au dorit. Cu siguranta la anul va fi mai bine...din greseli se invata.

Pentru mine a fost o experienta placuta...multa adrenalina, peisaj frumoase, atmosfera placuta.

Nu are rost sa amintesc punctele negative, au fost amintite si discutate poate cu prea multa inversunare de cei dinainte.

Cu siguranta o sa ne vedem si la anul.

Same pictures....

http://picasaweb.google.com/Daul.Anyta/MuscelMaraton2010#

Guest
This topic is now closed to further replies.