ovidiu

25.07.2010 - Maratonul Muscelului

Recommended Posts

Ar fi interesant daca ar pune si rezultatele de la punctul de alimentare (era cineva acolo care nota timpii), poate asa ne facem o idee cam pe ce loc am fi fost fiecare daca nu ne rataceam

Bogdan

Foarte bine spus. Si eu as fi curios sa vedem timpii intermediari la PC.

Bai ,da cele mai frumoase fete, si cele mai multe, la Muscel le-am vazut, taica.Singurele... prin padure... ;)

mi-ai luat vorba din gura :D

cand s-au urcat fetele pe podium am avut impresia ca sunt la un concurs de miss, nu maraton MTB :P

Salutare

am si eu o intrebare capcana.

a ajuns cineva la un rau prin care a trebuit sa treaca, iar pe partea cealalta a raului era un bustean cu marcaj " <- tura lunga - tura scura ->" ?

eu am ajuns acolo fiind la tura scurta dar pana acum nu mi-a confirmat nimeni existenta acelui rau :))) si as vrea sa stiu daca nu am fost cumva intr-un univers paralel 

oricum felicitari organizatorilor pentru macaroane, ca restul organizarii a fost praf.

• Upvote 2

Eu sunt multumita de maratonul Muscelului pana la urma, cu toate ghinioanele care le-a avut.

Mi-a placut traseul foarte mult ! Rezultatele la fete s-au incurcat putin dar s-a rezolvat pana la urma si sper ca fetele sunt multumite.

Am fost incantata sa ma intrec cu Oana Soare chiar daca pe o portiune foarte scurta din ultima urcare si ii multumesc pentru doza de adrenalina pe care am simtit-o cand am vazut ca am cu cine sa ma lupt pentru un loc mai bun pe podium.

Vreau sa ii multumesc si lui Viorel pentru ca a avut grija de mine pe traseu. El a fost mai harnic si a fost in recunoastere pe traseul scurt asa ca il stia. Daca nu era el SIGUR ma rataceam, dar pentru asta ne numim echipa, sa ne ajutam unii pe altii.

Le felicit pe fetele de la tura lunga pentru efortul depus! Uimitor cum pedaleaza Daniela Dumitru (daca am retinut bine numele) si ma bucura si mai mult ca Patricia nu e departe de primul loc! BINE FETELE!

Valentin Oprisoiu (Mustaciosul cum am auzit ca ii spun ciclistii)a luat locul 1 la categoria lui! Bravooo!

A, sa nu uit. Il felicit si pe Sorin (cu CUBE-ul) ca si-a pastrat simtul umorului dupa 6 pene si 2 ruperi de lant.

Toti participantii sunt de laudat.

In rest eu sunt fericita, pana la urma am facut ce mi-a placut. Am pedalat, am stat de vorba, m-am simtit bine :)

Salutare

am si eu o intrebare capcana.

a ajuns cineva la un rau prin care a trebuit sa treaca, iar pe partea cealalta a raului era un bustean cu marcaj " <- tura lunga - tura scura ->" ?

eu am ajuns acolo fiind la tura scurta dar pana acum nu mi-a confirmat nimeni existenta acelui rau :))) si as vrea sa stiu daca nu am fost cumva intr-un univers paralel 

oricum felicitari organizatorilor pentru macaroane, ca restul organizarii a fost praf.

Acel loc de care pomenesti facea parte din traseul 'eliminat' in ziua dinaintea concursului, datorita ploilor abundente de sambata noaptea.

Acel loc de care pomenesti facea parte din traseul 'eliminat' in ziua dinaintea concursului, datorita ploilor abundente de sambata noaptea.

Haha, merci Adolfica pantru intrebare, si io care ma laudasem c-am reusit sa nu ma pierd deloc :DD

desi niste amici au ajuns la finish inexplicabil de curati, cu doar 17km parcursi si fara sa fi trecut niciun rau :))

@pax

sa stii ca si eu m-am mirat de unii dintre participanti pentru ca erau surpinzator de curati :))

dar prin gradina cu poteca special cosita pentru concurs a fost cineva ? era marcata si am zis ca e de bine ca sunt acolo dar am urcat de mi-am blestemat zilele.

@pax

sa stii ca si eu m-am mirat de unii dintre participanti pentru ca erau surpinzator de curati :))

dar prin gradina cu poteca special cosita pentru concurs a fost cineva ? era marcata si am zis ca e de bine ca sunt acolo dar am urcat de mi-am blestemat zilele.

Ai intrat pe proprietate privata http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 1

poate veneau bastinosii din zona cu furcile sa ma omoare, sa vezi rascoala dracu ce iesea =))

Gradina aia cu poteca cosita a fost parte din traseul lung. Cel putin al meu :P Tin minte ca inainte era marcajul pe un drum care se termina brusc la un nenea in poarta, langa un rau, iar nenea ala mi-a explicat ca pe acolo n-am unde sa ajung, sa cobor niste scari de beton si sa trec raul. Apoi a fost si o bucata de mers prin rau, dar dupa aceea nu imi aduc aminte de ceva buturuga cu sageti. Era o rupere de teren pe care am urcat-o pana in drum, am traversat un pod si apoi parca a urmat pajistea aia cu carare cosita. Cel putin asa arata traseul meu, daca imi aduc bine aminte.

Oricum, mie mi-a cam aratat traseul ca in profil si s-a potrivit si la lungime, asta datorita babelor de prin curti care mi-au tot strigat pe unde sa o iau. Am avut noroc ca mi-au zis bine, de obicei localnicii iti spun sa o iei exact in directia opusa, asa, sa se amuze, cum e de exemplu la Medias. Nu asculta de localnici e o regula de aur, da' acuma am mers pe mana lor, ca n-aveam de ales.

Senzatia de a urca la rupere un deal de peste 15% km intregi fara sa dai de marcaj, ca asa ti-a zis un bade mai jos, si sa mai si vezi pe cei de la tura scurta venind dezorientati in sens opus - nepretuita!!! :D

Pana la urma toata aventura asta a adus un iz de originalitate si de senzatii tari. Nu ca as vrea sa se repete si la anu' in aceleasi conditii, doamne fereste :)

Gradina aia cu poteca cosita a fost parte din traseul lung. Cel putin al meu :P Tin minte ca inainte era marcajul pe un drum care se termina brusc la un nenea in poarta, langa un rau, iar nenea ala mi-a explicat ca pe acolo n-am unde sa ajung, sa cobor niste scari de beton si sa trec raul. Apoi a fost si o bucata de mers prin rau, dar dupa aceea nu imi aduc aminte de ceva buturuga cu sageti. Era o rupere de teren pe care am urcat-o pana in drum, am traversat un pod si apoi parca a urmat pajistea aia cu carare cosita. Cel putin asa arata traseul meu, daca imi aduc bine aminte.

Oricum, mie mi-a cam aratat traseul ca in profil si s-a potrivit si la lungime, asta datorita babelor de prin curti care mi-au tot strigat pe unde sa o iau. Am avut noroc ca mi-au zis bine, de obicei localnicii iti spun sa o iei exact in directia opusa, asa, sa se amuze, cum e de exemplu la Medias. Nu asculta de localnici e o regula de aur, da' acuma am mers pe mana lor, ca n-aveam de ales.

Zona despre care discutati face de asemenea parte din traseul 'eliminat'

Intr-adevar, a fost singura zona unde nu s-a putut pedala din cauza noroiului. Da' macar am facut tot traseul, asta conteaza :D Acuma nu stiu, sincer, daca e oportun la un traseu asa scurt sa se scoata o zona noroioasa in ultimul moment, cred ca e mai bine sa fie lasata asa, si noroiul face parte din experienta MTB-ului. Oricum, nu era mult mai mult noroi decat pe lunca aia de dupa prima coborare, pe malul raului.

poate veneau bastinosii din zona cu furcile sa ma omoare, sa vezi rascoala dracu ce iesea =))

Adolfica esti mortal frate, am ras cu lacrimi. Nici hcampian cu treptele si babele lui din Medias nu e mai prejos. La anul facem echipa, eu va duc pe drumul bun voi ma calmati pe coborarile alea abrupte prin padure care ma depasesc dpdv tehnic si comercial.

@pax

si eu am ajuns pe portiunea aia care cica era scoasa din concurs, dar semnalizata mult mai bine decat erau drumurile din sat. Niste noroaie crunte, de 30cm de a trebuit sa ma intorc sa imi iau papucii care mi-au ramas infipti in glod. Zona era la limita suportabilitatii atat pentru bicicleta cat si pentru biciclist. Sa nu mai zic de zona aia de urcare cu iarba si noroi pe care doar cu un efort supraomenesc puteai sa o 'escaladezi'. La un moment dat mi-am pus intrebarea fireasca 'oare organizatorii chiar au vrut sa-si bata joc de concurenti sau n-au inspectat si ei traseul inainte de concurs?!'. Abia dupa ce un concurent mi-a spus la spalatorie ca nu au prea fost noroaie, am realizat ca ceva e putred la mijloc. Ar fi trebuit sa existe o categorie cu premii speciale pentru cei care au trecut de zona aia.

Pai da. Acuma ca am stat ca prostu' in mijlocul intersectiei de vreo 2 ori pana li s-a facut mila la babe de mine, e adevarat. Ca am injurat un pic organizatorii, e adevarat. Ca am urcat niste dealuri cu inima cat un purice ca o sa ma intorc si eu ca aia 30 de concurenti care se intorceau, e adevarat. Dar ca voi regreta ca am venit si am participat la concursul asta, in ciuda tuturor celor de mai sus, NICIODATA!

Later edit!!! SPALATORIE? A fost vreo-un loc de spalat? Ca eu m-am spalat pe picioare cu apa plata Izvorul Alb de la Mini Market :o

Nu stiu daca era chiar Sorin dar sa va povestesc ceva.Eram noi pe ultima urcare dupa ce gresisem traseul si faceam un push bike si deodata aud "vine unu tare pe stanga" ma uit eu in spate si vad un tip care facea tot push bike si in gandul meu: "ce are ma nebunu asta"? cand trece pe langa mine il vad cu multe multe camere pe ghidon, toate peticite, roata spate desumflata, lantul rupt.I-am dat o pompa pt ca a lui se stricase :) .Imi placea ca el avea simtul umorului, radea glummea, cred ca se consolase cu un concurs esuar pt el.

In legatura cu tombola, hai sa nu mai vorbim, am avut 274 a picat 275 si probabil m-ati auzit cand am vrut sa injur, si am vrut sa fac asta pt ca si la ASR tot cu un numar m-a ratat tombola.Asa ca nu sunteti singurul ghinionist.

Da, Sorin era! Merci pentru pompa.

@hobby

gata asa facem, la anu' mergi cu noi sa ne arati drumul sa nu mai terminam in 14 ore in loc de 10.

eu o sa-mi notez niste scheciuri niste soparle sa te calmez sa nu-ti rupi gatu'.

Pai da. Acuma ca am stat ca prostu' in mijlocul intersectiei de vreo 2 ori pana li s-a facut mila la babe de mine, e adevarat. Ca am injurat un pic organizatorii, e adevarat. Ca am urcat niste dealuri cu inima cat un purice ca o sa ma intorc si eu ca aia 30 de concurenti care se intorceau, e adevarat. Dar ca voi regreta ca am venit si am participat la concursul asta, in ciuda tuturor celor de mai sus, NICIODATA!

Later edit!!! SPALATORIE? A fost vreo-un loc de spalat? Ca eu m-am spalat pe picioare cu apa plata Izvorul Alb de la Mini Market :o

La vreo 200m de start era un kaufland, iar langa hiper-mega-ultra marketul kaufland era o spalatorie - costa 3 lei interior si exterior fara polish :)

Citindu-va povestile de atatea pagini recunosc ca-mi pare tare rau ca n-am facut niciun km in plus si eu si ca n-am participat la tura lunga. Astfel, pentru mine ziua s-a terminat cam prea repede.

Ii inteleg pe cei care aveau sanse sa urce pe podium ca le pare rau ca s-au ratacit, dar restul? Ati pedalat mai mult, deci ati fost mai castigati zic eu, cel putin ca experienta :). Dar, ramane intre noi, ca organizatorii la anu` ar trebui sa marcheze si sa dirijeze pe traseu mai ceva ca la opera.

@AnaP

E adevarat ca nu ne-au mancat ulii daca am facut niste km in plus, doar ca daca tot e concurs e frumos sa te duci pe traseul pe care merg toti nu sa umbli teleleu prin otava omlui.

Ca sa nu mai zic de gardul pe care a trebuit sa-l sar cu tot cu bicicleta unde era sa cad bineinteles =))...crad ca au sughitat destul organizatorii in perioada aia :-"...dar le-am umplut frigideru' si au avut ce sa ne serveasca dupa concurs 

a existat un furtun cu apa langa primarie, in spatele cortului cu flori ;)

Contribui si eu cu cateva imagini - de la premieri si de dinainte. Pastele au fost bune si au picat bine dupa o tura solicitanta. La cate erau cred ca au ajuns la toata lumea...

http://dl.transfer.ro/Maraton_Muscel_2010-transfer_ro-27jul-273fcf.rar

multam fain pt poze! :)

Guest
This topic is now closed to further replies.