Reubens

Paris-Nisa 2010

Cine va castiga Paris-Nisa 2010?  

2 members have voted

1. 1. Cine va castiga Paris-Nisa 2010?

• Luis-Leon Sanchez
      5
    • Frank Schleck
      8
    • Sylvain Chavanel
      0
    • Alberto Contador
      28
    • Roman Kreuziger
      0
    • Jurgen Van Den Broeck
      0
    • Levi Leipheimer
      3
    • Samuel Sanchez
      2
    • Damiano Cunego
      5
    • Altul
      8

Recommended Posts

cum sa te poti folosi de plasa masinilor ? asa, scapau toti azi de vantul ala turbat. asa ceva se penalizeaza.

este inadmisibil sa il lasi sa mearga binisor cu un 60 la plasa masinii cand ceilalti se zbateau la trena pe furtuna aia.

M-am uitat si eu putin, si am vazut pe bicla unui concurent foi de angrenaj ovale.

Nu credeam ca se mai folosesc. Oare cum or fi in combinatie cu SPD-uri?

Am verificat daca exista specificat ceva in regulamentul UCI si nu exista nici o regula clara, care sa spuna cat ai voie sa stai in spatele unei masini, sunt reguli clare doar la TT. Daca un comisar de cursa nu ii atrage atentia nu cred ca sportivul poate fi sanctionat (este doar o parere).

Nu uitati ca Contador a cazut in ultimii 3 km, dupa cum stiu eu , dupa regulile protour se acorda timpul plutonului. Mi-e greu sa cred ca nu ar fi fost avertizat din masina tehnica de posibilitatea unei penalizari sau nu i-o fi mers nici azi comunicatia?:-??

Normal ar fi sa il penalizeze. Altfel ce facem? Sa se tina toti dupa masina de acum inainte, chiar si in etapele de munte, si sa castige timp! Nu este posibil asa ceva. In regulamentul cursei, din pacate, nu este trecut nimic referitor la o asemenea situatie si vad ca nici in clasament nu ar avea o intarziere suplimentara.

Reubens tu nu intelegi ca daca se cade in ultimii 3 km se da timpu' plutonului. Si pe munte n-are dupa ce masina sa se tina ca toate sunt in urma :-?? ... iar dupa masina comisarului de cursa nu cred ca are nimeni sange sa se tina.

Pai in cazul asta n-ar mai fi trebuit sa-si mai bata capu' sa revina. Probabil nu dadea bine ca marele Contador sa apara la cateva min. dupa "card". Oricum, misto etapa. Intarzierea asta va da un plus de animatie in tur.

Azi eu cred ca sunt sanse mari sa se repete etapa de ieri.Contador nu trebuie penalizat pt ca a cazut in ultimii 3 km.Poate o amenda ar fi mai potrivita in acest context.

Junior, eu am fost ironic cand am spus ca ar trebui sa stea in spatele masinii pe munte. M-a deranjat sincer ce a facut ieri Contador, uite, cu atat mai mult cu cat nu va fi penalizat. Un mare campion precum el nu ar fi trebuit sa se preteze la asa ceva. Daca i se punea acelasi timp, de ce s-a repezit ca disperatul in spatele masinii de la Rabobank? Daca nu stia ca va fi cronometrat la fel ca invingatorul, inca o bila neagra pentru el.

ti-a raspuns goitta la intrebarea de ce s-a chinuit sa revina ... nu are rost sa ma stresez sa iti explic :P

Da, si sunt de acord cu raspunsul lui. Nu inteleg de unde aroganta asta pe tine. Imi pare rau ca am ajuns la astfel de lucruri, dar credeam ca pe acest forum gasesc oameni linistiti. Nu trebuie sa persiflezi imediat pe cineva pentru ceea ce zice, indiferent daca esti fan al unui ciclist sau nu.

totusi nu ati mentionat ca masina rabobank l-a dus pana in pluton :P ,fiind in ultimii 2.80 km nu inteleg de ce s-a dus cu contador atat

salut,

Alberto Contador s-a clasat pe locul patru la ultima cursa de contratimp zic gurile rele ca inca nu s-a acomodat cu noua bicicleta Specialized S-Works , el trecind de anul aceste de pe Trek pe Specialized.

Cam asta ar fii noua lui bicicleta Specialized Bicycle Components : S-Works Transition oare sa conteze asa mult aceasta trecere sau este o pura intimplare si o usoara iesire din forma dupa cistigarea a doua Tururi?

Voi ce parere aveti?

o zi buna.

Incredibila gafa organizatorilor, cu acea bucata de trotuar pe centrul soselei. Si uite asa, Luis-Leon Sanchez a mai pus o caramida la a doua sa victorie in Paris-Nisa, desi lumea nu il privea printre principalii favoriti si acum. De asta imi place baiatul acesta, deoarece tace si face. Astept acum etapele de munte si evolutia sa, dar si raspunsul lui Contador.

Mamaaa ce tumbe! Organizatorii au vrut un plus de dificultate pe final. A fost vorba de un sprint foarte tehnic. "Strecurarea" este o adevarata calitate la sprinteri. Si mai cred ca baietii au fost atentionati in legatura cu finalul ingust. Au reusit sa scoata inca o zi spectaculoasa dintr-o banala. de obicei, etapa de plat.

Ps. A fost vreo bucata de bordura in drum, ca nu am observat?

nu, cazatura a fost provocata de un rutier de la saxo bank care ducea trena si s-a dat neglijent la o parte si i-a aparut direct in fata lui Bole.

nu, cazatura a fost provocata de un rutier de la saxo bank care ducea trena si s-a dat neglijent la o parte si i-a aparut direct in fata lui Bole.

nu cred ca e de vina cel care ducea trena pentru ca locul era totusi ingust si nu avea datoria sa se asigure cine e in spatele lui(omu era de la quick-step)

Vreme urata in Franta, iar etapa a treia a fost scurtata cu 50 de kilometri. Se pare ca iarna i-a afectat si pe ei.

Nu sunt un fan al lui Contador dar azi mi-a placut nespus de mult cand s-a suparat si a zburat un pic pe ultimul deal dinaintea finish-ului. Pacat ca operatorii au fost un pic bulversati si nu l-au prea prins in cadru. Parca s-a teleportat in fata. Astept cu nerabdare catararile mai serioase.

Cred că azi vocea lăuntrică a lui Contador o să-i tot zumzăie prin urechi: Zburdă, băăă !

Il pistolero a preluat conducerea.A facut o cursa frumoasa pe ultimii 10 km cat am apucat si eu sa vad.Felicitari lui Contador,chiar daca vroiam etapa de azi vroiam sa o bata Cunego:D.

A castigat cine era asteptat sa castige. Oricum Astana a facut treaba buna, in ultimii 40km a fost in fata.