DaniNadal

Tirreno-Adriatico 2010

Recommended Posts

Castiga M.Scarponi, frumosi ultimii 5km care am reusit sa ii vad. Atacuri pe catarari, se pare ca a fost o etapa interesanta. Sper ca cei de la Eurosport sa dea ceva mai mult diseara.

Castiga M.Scarponi, frumosi ultimii 5km care am reusit sa ii vad. Atacuri pe catarari, se pare ca a fost o etapa interesanta. Sper ca cei de la Eurosport sa dea ceva mai mult diseara.

Azi Scarponi a fost imperial dar si oameni gen Cadel,Gesink si Iglinsky mi s-au parut ok.Despre Nibali pot spune doar ca nu a fost cursa lui deoarece el a ajuns la 21 de sec fata de Scarponi desi cu vreo 4 km inainte de final era langa el.Alti oameni care mi s-au parut ca au aratat bine au fost Roger(a venit la 19 sec) si Garzeli(uitasem de el a desi a facut o cursa buna venind pe locul 4).Eu zic ca BMC ar trebui invitata in TdF deoarece are o echipa super si Cadel chiar arata binisor.

Azi Scarponi a fost imperial dar si oameni gen Cadel,Gesink si Iglinsky mi s-au parut ok.Despre Nibali pot spune doar ca nu a fost cursa lui deoarece el a ajuns la 21 de sec fata de Scarponi desi cu vreo 4 km inainte de final era langa el.Alti oameni care mi s-au parut ca au aratat bine au fost Roger(a venit la 19 sec) si Garzeli(uitasem de el a desi a facut o cursa buna venind pe locul 4).Eu zic ca BMC ar trebui invitata in TdF deoarece are o echipa super si Cadel chiar arata binisor.

Frumoase finalurile astea cu catarari scurte da dure. Gasparotto castiga la sprint in fata lui Garzelli, Iglinski is Evans. Scarponi ramane lider.

astana merge ca unsa.multi aratau cu degetul catre ei ca sunt foarte slabi si ca n-are echipa contador.martinelli e barosan oricum.

din ce vad(si sper ca asa e) vino ii ajuta pe colegi prin cursele de o zi sau o saptamana si colegii o sa-l rasplateasca prin munca la greu in giro.sau poate ma-nsel...

Pai Vino ii ajuta acum ca nu mai are el sanse la GC. Daca nu cadea si era acolo sus in clasament, mai mult ca sigur tragea pt el toata echipa.

Azi mi-au placut mult Iglinsky si Cadel.Evans insa a stricat totul la sprint cand s-a sufocat.Scarponi va avea destul de tras pt aceasta victorie daca Garzelli,Cadel si Iglinsky isi continua foma asta.

Am vazut si eu pe Eurosport etapa din Tirreno-Adriatico. Pana acum, nu am cautat rezultatele, deoarece nu am vrut sa stiu ceva. Am tresarit la atacul lui Cadel, a parut in forma buna si imi pare rau ca nu a castigat. Oricum, arata chiar bine, cu doua luni inate de Giro. Acolo va fi avantajat si de cele doua etape de contratimp individual. Ar putea fi ultima lui mare sansa. De apreciat si Gasparotto, care parea gata la un moment dat si a revenit incredibil, aducand victoria pentru Astana. Lupta pentru primul loc e stransa.

dani ce sa strice cadel la sprint?se stie ca nu e sprinter,el din 10 sprinturi pierde cel putin 12.

reubens,parcursul din giro mai mult il dezavantajeaza pe cadel.sunt doar vreo 20 km de contratimp individual pe plat.plan de corones e in catarare rau de tot.pe zoncolan si pe gavia eu nu-l vad deloc bine pe evans.oricum o sa mai aiba sanse in marile tururi...la locul 2 bineinteles:)

Coppi ar fi chiar frumos ca Evans sa termine pe 2 anu asta si in Giro si in TdF.O alta varianta ar fi castigarea Giro si un loc in primii 5 in TdF.Voi sa nu uitati ca Evans iarasi nu are echipa si un loc in primii 5 in TdF ar fi ceva superb pt el.Eu vorbesc aici doar daca va participa in TdF.

Castiga M. Ignatiev datorita bataliei dintre lideri care s-au supravegheat unu pe altu. Scarponi ramane lider cu un avans de 2'' in fata lui Garzelli. Maine e etapa de sprint da poate gaseste si Garzelli un sprint intermediar si sare pe primu loc cum a facut L.L.Sanchez in ultima etapa din Paris-Nice. Cadel a urcat pe 3.

Garzelli si Cadel si-au aratat din nou clasa pe ultima catarare unde Scarponi a avut dificultati.Michele mai mult ca sigur va castiga din nou Tirreno-Adriatico.

Frumoasa victorie a rusului IGNATIEV.A luat actiunea pe cont propriu,iar numai dupa cativa metrii se parea ca va fi prins,dar a rezistat pana la final ,desi a avut o etapa ce se termina cu ultimii kilometrii in catarare.Pentru prima data l-am vazut pe CADEL batandu-se la sprint.O surpriza placuta

Incredibil Garzelli a luat 2'' la cele 2 sprinturi intermediare si a trecut pe primul loc. Incredibila etapa, Cavendish a cazut cu 8km inainte de final, sa vedem daca va participa in Milan - Sanremo acum. Si Boasson Hagen a castigat ultima etapa. Cum o fi pt Scarponi care a pierdut cursa intr-o etapa plata la sprinturi intermediare.

Edited by Junior_46

Cavendish a reusit sa evite ultimul loc :)

151Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia1:43:14

Final general classification

1 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 30:51:36

2 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli

3 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:12

4 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana 0:00:22

5 Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:00:7

Points classification

Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 32 pts

Mountains classification

Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 20 pts

Young rider classification