stranger_2010

Alberto Contador

Recommended Posts

Am realizat ca Alberto Contador nu e alt ceva decat o alta "victima" a lui Bruyneel, nu stiu ce face omul asta insa toti au probleme dupa ce se despart de el si sper sa nu fie decat neglijenta lor si "nerespectarea" indicatiilor sale ca altfel eu zic ca e foarte grav daca se intampla ce mie mi se pare plauzibil, teoria conspiratiei sau nu, sunt niste coincidente ciudate.

Eh,ce era sa se intample s-a intamplat,nu stiu de ce au amanat atat de mult decizia.Interesant totusi,in 2009 a rupt muntii mai clar decat anul urmator sau in precedentul Giro.In orice caz,un minus pentru spectacolul din ciclism si inca o imagine a unui simbol in ciclism distrusa.Totusi,raman la intrebarea cum naiba a reusit sa manance ceva contaminat cand are probabil propriul bucatar si fara dar si poate,orice mananca este analizat.

E clar ca fara Alberto Contador Giro si Tour vor suferi la spectacol. Si mie imi pare rau pentru suspendarea lui dar nu vreau totusi sa ma lansez in afirmatii ca el a avut dreptate sau UCI. E o decizie care, vrem nu vrem, trbuie respectata. Bine ca va reveni din august. Speram ca nu va fi atat de afectat psihologic incat sa ii afecteze performantele sportive si sa ne bucuram pe viitor de spectacolul pe care-l va da pe munti. Oricum pentru fanii lui, Le Tour 2010 si Giro 2011 vor ramane amintiri frumoase si pentru ei Alberto ramane campionul la fel cum pentru toti romanii Andrea Raducan va ramane campioana chiar daca i s-a luat medalia de la Jocurile Olimpice.

Cred ca suspendarea este corecta deoarece nu e nimeni mai presus de legi, si asta e un mesaj pozitiv pentru sport in general.

Este raspunderea sportivului ce mananca, in ce cantitate si cand.Mai mult, cum de nimeni din echipa sa nu a fost gasit cu acelasi nivel de clenbuterol in sange, desi au mancat la aceeasi masa?...