Draghici Dragos

Ghidaje cabluri schimbatoare.

Recommended Posts

Vreau sa asamblez o cursiera de dimensiune mica.

Cadrul pe care-l am este unul "Vintage" adica dotat cu schimbatoare pe down tube.

Grupul pe care-l am este dotat cu manete shimano sis pentru 7 viteze indexat care se monteaza pe ghidon si nu pe cadru

De aceea in locul manetelor vintage pe cadru trebuie sa existe niste ghidaje in care sa se fixeze unul din capetele camasilor de cablu de la schimbator.

Cum pot rezolva aceasta problema? Exista vre-un adaptor?

Multumim

alea din poza postata de tine par a fi facute de campagnolo pt seriile ieftine(mirage,xenon) si se foloseau la cadrele model mai vechi care nu aveau sudate direct pe cadru opritoarele de la insertiile ce vin de la ergo-power-re.eu am niste chestii asemanatoare de la shimano care mi-au ramas prin atelier si cu care te pot ajuta cu placere.

Mersi, dar nu pare sa fie acelasi lucru. Imi trebuie ceva ca in poza, cadrul e vechi si n-are urechiuse pentru cabluri.

Otsdr ai gasit chiar piesa originala.

Deocamdata o sa caut si pe la vechituri, poate gasesc ceva eftin.

Nu merge linkul ala trilogy.

403. That’s an error.

Nu ai acces la această pagină. That’s all we know.

Va rog sa-mi dati o idee. Vreau sa pun manete schimbator-frana ergo, pe un cadru cursiera mai vechi. Acesta e prevazut cu urechi pt cabluri schimbatoare fata si spate pe teava oblica ( langa head tube) dar sunt urechi simple sudate de cadru. Cam sa cevapost-10386-0-39917800-1356209234_thumb.jpg

Problema e ca manetele nu au suruburi pt reglarea cablului. Schimbatorul spate l-as putea regla din surubul de reglaj de pe deraior, dar pt deraiorul fata , cum as putea intercala undeva un surub de reglaj??

Modelul acesta ar fi bun dar nu am cum sa-l prind pe cadru. link

Modelul acesta ar fi bun dar nu am cum sa-l prind pe cadru. link

Poți monta varianta respectivă cu ajutorul fostelor schimbătoare. Eu am păstrat corpul schimbătoarelor (am scos manetele) și am putut monta reglatorul (identic cu cel dorit de tine)

astea nu incap in inelele sudate ( foarte aproape ) de cadru.

LE: sau astea se pun in manete...?? inainte de a introduce camasa pt cablu?

Poți monta varianta respectivă cu ajutorul fostelor schimbătoare. Eu am păstrat corpul schimbătoarelor (am scos manetele) și am putut monta reglatorul (identic cu cel dorit de tine)

Eventual cu un colier prins de cadru, si atunci nu mai folosesc urechile sudate. Ma gandeam ca o fi ceva sistem de suruburi de reglaj care le-as putea prinde direct in inelele de pe cadru.

Alea sunt un fel de afisaje ce indica viteza. Au o scara gradata cu numarul de pinioane si de foi si un ac ce se misca cand schimbi viteza.

Shimano Dura-Ace Inline Gear Indicator

16742.jpg

Astea ce-or fi?

attachicon.gifs1a.jpg

Dupa cum vad eu in poza, alea sunt mai repede reglaje fine pentru deraioare, in loc de cele de pe down tube, ca indicatoare de viteza are pe ergopowere.

Dupa cum vad eu in poza, alea sunt mai repede reglaje fine pentru deraioare, in loc de cele de pe down tube, ca indicatoare de viteza are pe ergopowere.

Asa mi se pare si mie. Uite alt exemplu:post-10386-0-87948000-1356955695_thumb.jpg

Dar nu -mi dau seama cum functioneaza. Ar trebui sa aiba ceva filet....

Sau or fi de mai multe dimensiuni( ca distantierele pt pipa la ghidon) si pui una mai scurta sau mai lunga.... dupa nevoie...