Recommended Posts

ideea mea ar fi ca in acest topic sa scrieti si voi trickurile pe care le stiti si sa explicati cum se fac

Din cate stiu eu, baietzii stiu sa faca un sungur trick: sa tina 40-ul pe sosea cale de multzi kilometrii 8O :D :D . Eu am facut cu crossul meu incercari de bunny hop si ceva off road, dar in rest sunt paralel cu perpendicularul la aventurile off road :oops:

ma gandeam ca poate sunt si cunoscatori deoarece rubrica se numeste "downhill,bmx,trial,street,freeride"

O sa apara cu timpul amice, nu te ingrijora. Sunt destule informatii si de off road si trial care deja sunt pe ciclism.ro . O sa tot apara altele noi, asta e cert :wink:

sper ca nu s'a inchis topicul :P eu stiu cate ceva dar f putin: -ollie -bunny hop -half pipe -barspin(cred ca se scrie dezlegat) si cam atat aaa si mai stiu cateva tipuri de grind dar fav. meu la grind este double peg grind :D cam atat :D:D

Ma folosesc de topicul acesta ca sa nu mai deschid altul. :rolleyes:

intrebare: cu faci bunny hop fara sa folosesti SPD-uri, cu un MTB, sa zicem de 12-13kg?

am inteles ca masa biclei si distributia ei conteza.

Mulţumit? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ok, lăsând gluma la o parte.
În primul rând trebuie să înţelegi mecanismul. Nu-i magie, doar sincronizarea a cătorva mişcări. :P

1. Ridică bicicleta în roata din spate ţinând normal de ghidon şi stai lângă ea pe ce parte vrei cu braţele îndoite. Împinge puternic de ghidon în faţă şi o să observi că se va ridica roata din spate de pe sol.
2. Încalecă bicicleta, cu măinile pe ghidon, cu un picior pe sol şi cu piciorul cu care deobicei stai în spate pe pedală. Piciorul de pe pedală îl ţi astfel încăt vărful să fie în jos şi împingi de pedală în spate, iar cu măinile împingi de ghidon în faţă. Acest lucru îşi permite să ridici bicicleta de pe sol stând sprijinit în celălalt picior.

Acuma urmează sincronizarea:
Rulând cu o viteză mică ridici roata din faţă ducând ghidonul către piept. În acelaşi timp îndoi genunchii şi după aceea te împingi puternic în sus. Când ai îndreptat picioarele şi eşti pe punctul să te dezlipeşti de pedale, împingi puternic de ghidon în faţă şi tragi cu piciorul din spate de pedală.
Felicitări ai dat bunnyhop. (probabil nu din prima, dar încet cu încet exersând îţi va fi la fel de natural ca pedalatul)

Singurul punct unde teoretic te-ar avantaja SPD-urile îi la partea că la pedale normale trebuie să stai cu piciorul din spate având vărful în jos ca să poţi trage de bicicleta după tine, pe când cu SPD-uri poţi ţine piciorul paralel cu solul.

Practic îi că oricum ajungi în poziţia aia cu piciorul deoarece pentru sărituri oricum te vei folosii şi de gambe aşa că piciorul va fi cu vârful în jos indiferent de ce tip de pedale foloseşti.

Sau dacă ţi-a fost lene să citeşti, te poţi uita pe youtube unde există multe "how to" bune :rolleyes:

Şi nu uita, la bunnyhop greutatea contează doar dacă eşti trialist. :D
  • Upvote 1

Ok, eu n-am pedale dealea cu "tepi". Deci nu pot trage in spate cu picioru. Cu pedalele actuale n-am aderenta necesara.

Si eu mai demult credeam ca se poate face bunny-hop doar cu SPD-uri. Prima data cand mi-am luat SPD-uri, mi-am zis ca trebuie sa ma invat si eu. Asa ca trageam si smuceam de bicla ca apucatul, tragand de pedale in sus. La un moment dat am reusit sa salt bicla, si avand genunchii indoiti, m-am palit cu cadrul intre picioare. Si cadrul era un pic cam mare, iar bara de sus orizontala, deci toate au fost impotriva mea. De atunci n-am mai incercat.

Multumesc mult ;)

azi trecem la fapte si sper sa nu raman ca lucian cu picioarele indoite si sa-mi "lezez" cv foarte important. poate imi pun o pernuta de top tube http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

si apropo de faza asta, are vreo importanta cat de tari sunt cauciucurile ? daca sunt prea moi sunt elastice absorb toata energia... iar daca sunt prea tari ma gandesc ca dupa un timp incep sa cedeze cam toti rulmentii de pe bitza http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

Voi incerca si eu fara saua pusaImagine postată, sa n-am "surprize".

multumesc mult de sfaturi :D

am reusit din prima, bn nu sar mult dar cu niste antrenament ma invat. probabil inainte imi era prea frica sa nu ma lovesc aiurea dar dupa sfaturile voastre am prins cv curaj.

si un sfat... eu fara sa-mi dau seama am iesit de dimineata in curte si dai la bunny hop in papuci http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif dupa vreo 5-6 reusite hop si aproape era sa iau top tube-ul intre picioare. mi-a alunecat un picior din papuc. deci indiferent de ce faceti purtati incaltaminte adecvata. papuci la plaja sau la tunsul ierbii...

Sa scoti si tija de sa :D

Normal ca si fara tijaImagine postată