dani_zahus

Metrorex propune parcare de bicilete la metrou

Recommended Posts

"Din dorinţa de a se adapta cerinţelor clienţilor fideli ai călătoriei cu metroul, şi care utilizează sau nu şi bicicleta în deplasările cu metroul, Administraţia Metrorex lansează o dezbatere publică ...

...pentru a determina părerea călătorilor pentru două idei:

Daca este considerată utilă amplasarea în zona staţiilor de metrou a unor suporturi pentru parcarea bicicletelor pe durata utilizării metroului şi care sunt aceste staţii în opinia utilizatorilor.

Dacă există utilizatori ai metroului care în zilele de sfârşit de săptămână doresc să poată transporta bicicleta în interiorul trenurilor de metrou pentru a se deplasa spre diverse locuri de agreement.

Publicul călător este rugat să-şi exprime punctul de vedere pe adresa contact@metrorex.ro în perioada 15 martie-15 aprilie 2010.

Rezultatele vor fi făcute publice în jurul datei de 1 mai 2010." METROREX

Ar fi frumos sa ne dam si noi cu parerea . :)

nu cred ca e cineva care sa se deplaseze cu bicicleta doar pana la metrou sau sa transporte bicicleta spre locuri de agrement. ce agrement mai e ala daca te plimbi cu metroul :)

si in plus, cine are tupeul sa-si lase bicicleta la metrou peste zi ?

Pai mie mi-ar conveni , ma dau jos din tren , ma urc in metrou , si bicicleta dupa mine . Daca e ceva ce se ofera de ce sa spunem nu ? Se incepe de la putin , se ajunge la mai mult .

Nu as lasa bicicleta parcata la metrou decat daca ar fi o parcare gen garaj , sa se traga o protectie peste fiecare bicicleta . Expusa , prinsa de un raster si pazita de un angajat de la paza nu as lasa-o .

Dar as transporta-o cu metroul . Pentru asta sunt pro . Dar e nevoie si de o infrastructura , sau se presupune sa o zangani de toate scarile pana ajungi cu ea in fata metroului .

Nu poti sa nu fii de acord cu asta doar pentru ca tu mergi cu bicicleta de oriunde pana oriunde . Sunt multe cazuri in care e folositoare optiunea asta .

Asta e discutabil in functie de fiecare bicilist: poate drumul de acasa pana la metrou este lung si in loc sa mergi cu autobuzul pana la metrou, mergi cu bicileta, poate vrei sa mergi cu copii in parc la Tineretului cu biciletele si n-ai masina sa cari biciletele, etc. Eu zic ca ar fi utila o astfel de facilitate. Dar bine ar fi daca am scrie parerile astea chiar la adresa indicata de ei .:)

Eu nu am fost lasat in metrou cu bicicleta desi era o situatie speciala, se rupsese ghidonul. Am urcat in schimb cu bicicleta in tramvai.

Ar trebui sa lase accesul cu bicicleta in vagoane. Nu cred ca parcarile ar folosi la foarte mult, ar insemna sa lasi fie peste zi, fie peste noapte bicicleta la metrou.

Eu le-am scris un mail pentru transportul bicicletei. Partea cu parcarea nu ma intereseaza.

Trevizes, din pacate acum se vorbeste doar de weekend. Dar probabil daca o sa ne lase in weekend o sa ne lase si in timpul saptamanii daca e o situatie speciala...

Nu prea vad utilitatea parcarilor de la gurile de metrou, cel putin din punctul lor de vedere. In schimb, cum stim ca multe statii de metrou sunt in centru, as folosi aceste parcari cand am treaba pe acolo, sa o las 1-2h (fara a folosi metroul...)

A doua idee e chiar buna, e bine sa stii ca ai cu ce sa te intorci acasa in caz ca se intampla ceva in capatul celalt al orasului.

Nu conteaza ca e parcare la metrou sau pe strada, este parcare pentru biciclete... e acelasi lucru cu legatul ei pe strada in rastelul din fata unei institutii, nu mi se pare mai mult sau mai putin riscant. Pentru unii poate convenabil ca este langa metrou, dar in primul rand este un rastel pentru biciclete.

Daca langa statia de metrou de ex. un magazin care nu are rastel nu mai simplu lasam bicicleta la metrou ? Cateodata nu sunt stalpi sau garduri de care poate fi legata. Nu trebuie lasata acolo 9 ore doar pentru ca este parcarea de la metrou. Presupun ca nu o sa fim obligati sa luam metroul dupa ce legam bicicleta, ar fi stupid.

Atât timp cât bicicleta va fi supravegheată pe toată perioada funcționării metroului de către cei de la Scorseze, nu m-ar deranja să o las acolo. Doar să am garanția că dacă o fură să raspundă paznicul.

Eu sunt pentru ambele propuneri. Numai ca: parcarile ptr bicicleta sa fie in spatii securizate si chiar cu acces contra cost. Cu bicicleta in metrou e ok numai la sfarsit de saptamana, poate doar in vagoanele de la capetele metroului. Parca si aud comentarii de pensionari...

Totusi, chiar daca se va aproba asa ceva, o sa iasa o treaba de mantuiala, bani aruncati pe geam, asa cum ne-am obisnuit.

"să poată transporta bicicleta în interiorul trenurilor de metrou pentru a se deplasa spre diverse locuri de agreement." ....

Pai sa vedem locuri de agrement:

-zona Republica-23 August la est

-zona Pacii- Industriilor la vest

-zona Baneasa- Club Vointa in nord

-zona Berceni- IMGB, eventual cu vizitarea cimitirului cu acelasi nume.

Astia sunt sanatosi la cap?

Pentru ce motiv as renunta la mersul pe bicicleta ca sa o car la metrou, in afara de unul de forta majora(ca acela de mai sus) ?

Da oameni buni dar trimite-ti-le si un email ca sa nu ne batem capu' degeaba aici pe forum... : )

thor66six, ideea e ca macar mai scurtezi din drum. Mie nu prea imi convine sa merg din Militari pana in padurea Cernica(adica in celalalt capat al orasului) cu cauciucuri cramponate.

+

Da oameni buni dar trimite-ti-le si un email ca sa nu ne batem capu' degeaba aici pe forum... : )

Pentru suport in vagoane sunt si eu de acord, desi asta ar insemna mai mult de munca pentru ei :P Oare e posibil?

LucianLS - in weekend mi-a fost bine pe acea distanta :P

Eu ma gandesc asa: ai doi copii, si vrei sa ii scoti cu bicicleta in Herastrau. Parca e mai bine cu metroul pana la Aviatorilor, decat prin centru printre toti tampitii cu covrig in mana.

Orice asemenea initiativa este salutara, chiar daca nu il ajuta pe X, poate il ajuta pe Y, Z etc. As propune chiar in capetele trenurilor sa fie niste suporti unde sa poti aseza bicicleta vertical(pe peretele exterior al cabinei). Am patit si eu o data am vrut sa intru duminica dimineata, nu era nici tipenie de om la metrou, nu era murdara, nu incurcam pe nimeni dar un paznic cu privirea agera m-a oprit si chiar casiera a apasat butonul de alarma. Intrase infractorul nu ?! Inutil sa va spun cate argumente am adus, pana la urma am renuntat.

http://www.bicyclecoalition.org/resources/bikes+on+transit

http://www.bicyclecoalition.org/resources/presentations/bikevideos/septa

@offtopic

Ce nu se face sa se poata mari impozitele. Si asta nu doar in Romania, ci in toata lumea. Trebuie sa fie convinsa lumea ca se incearca reducerea emisiilor de CO2, cu orice pret. De aia sunt sponsorizate (de la UE, etc.) tot felul de masuri verzi, care nu au nici un scop, doar reclama pentru taxele de CO2 (si strangerea de comisioane cat mai groase in timpul asta - vezi: inchiriatul gratuit a 150 de biciclete necesitand 12 angajati). De fapt reducerea poluarii nu conteaza. Se dau bani pentru cei care ar fi mers 300 km pe an cu masina veche sa-si ia alta noua, sa intretina poluarea prin fabricarea masinilor putin utilizate. Se dau 5 milioane de euro sa se faca piste de biciclete in locuri unde nu le va utiliza aproape nimeni. Dar asta e, meritam sa fie marite impozitele cat mai mult, daca suntem atat de prosti sa credeam toata reclama cu CO2.

In locul rablei si a parcarilor arondate cu mai putin de 50 de lei pe luna (pe o camera, care are mai putini mp decat parcarea unei masini, se plateste chirie de 10 ori mai mult), s-ar putea ajuta cumpararea de biciclete de exemplu. Sau sa poti preda rabla fara sa cumperi masina noua. Ca daca o predai si pe urma circuli cu bicicleta (sau metroul) nu cred ca poluezi mai mult decat cu masina noua. Sau s-ar putea pune taxa de circulat in oras (daca te prinde cu masina oprita si nu ai platit - ca in mers nu are cum sa verifice - , sa te amendeze). Dar spunem ca vrem sa reducem emisia de CO2, dar de fapt incurajam cumpararea de masini (si cresterea emisiilor).

Edited by csuporj

Un pas catre normalitate. Le-am scris celor de la Metrorex atat pentru transport cat si pentru parcare (cu conditia sa fie pazite). Mi-ar placea un punct de parcare (pazit) la Gara de Nord.

Posibil sa se infiinteze adaposturi pentru biciclete, dar nu va bazati pe vigilenta paznicilor ! Cine se va incumeta sa-si lase bicla care l-a costat multi bani mai multe ore pe seama unui pazitor, probabil si ametit de alcool ?

Offtopic: Metrorex tocmai si-a luat mare teapa cu negocierile lor, mai multi bani le-a luat guvernul decat le-a dat :)

Mie mi-ar placea sa port transporta bicicleta cu metroul. De cateva ori s-a intamplat ca eu sa fiu cu bicicleta si prietena mea fara. As fi vrut sa o conduc pana acasa cu metroul si apoi sa ma intorc acasa la mine cu bicicleta. Plus ca ti se poate strica bicicleta, o pana, ceva si poate ai metrou pe aproape. Eu le trimit e-mail.

Salut!

Conform informatiilor aflate la acest link, Metrorex ar instala suporturi pentru biciclete pe langa gurile de metrou Think Outside The Box,

ne putem adresa Metrorex prin email cu privire la aceasta initiativa.

Eu zic ca e o idee buna sa ne putem transporta bicla cu noi in metrou in weekend.

Ar fi un prim pas spre o oarecare normalitate in aceasta privinta.