dmdumitrescu

Biciclistii Seniori - Caut Sa

Recommended Posts

Salut!

Caut de ceva vreme un anume tip de sa pentru bicicleta care se produce si vinde in state. Este vorba de o sa speciala care protejaza zona prostatei. Se numeste Hobson easyseat II. Stie cineva cum pot face rost de acest produs? Cunoaste cineva vreun importator? Sau pe careva care vinde asa ceva? Va multumesc pentru ajutor. Site-ul este:

Hobson Associates Inc. | Medically Recommended Seats | www.hobsonseats.com

La buna vedere!

Dan

Pentru protectia prostatei este si asta

Este recomandata si de medicii urologi, in cazul afectiunilor andrologice, vascularizarii deficitare, circulatiei sangvine necorespunzatoare sau problemelor de prostata. "Despicatura" este foarte larga, astfel ca nu apasa deloc pe prostata sau pe vasele sangvine din zona. Problema este ca toata masa corporala se va distribui pe alte puncte de sprijin din zona feselor, astfel ca la inceput va exista o senzatie de disconfort la fese, insa acolo nu creeaza niciun fel de probleme.

Se gaseste prin magazinele autohtone in jurul pretului de 90-100 lei.

Am mers pe o sa asemanatoare, dar de la alta firma si pot sa confirm.

Comfortul e maxim, nici nu simteam ca stau pe ceva, si am mers pe offroad cu un hard tail.

De mentionat ca Mark Beaumont a facut turul lumii (si a stabilit un nou record mondial) pe o asemenea sa. Cred ca asta spune destul de multe.

A fost una la bazar daca nu ma insel, este o varianta de incercat. Mai repede decat cea din primul post care pare sa fie ca un tanc !

Va fi cu siguranta un disconfort pt fese dar se tabacesc ele :)

Disconfortul la fese dureaza doar cateva zile. Eu o folosesc in turele pe sosea, pe off-road folosesc o Selle Italia Trans Am XO. La primele doua iesiri de peste 50 km simt disconfortul, apoi dispare. Insa nu simt niciun fel de disconfort in alte parti anatomice, respectiv cele "sensibile". Cu seile normale simt.

Pretul de magazin e undeva in jurul a 90-100 lei daca nu ma insel (eu am luat-o cu 75 de lai acum vreo 2-3 ani, dar de atunci s-a mai scumpit).

Am zis disconfort la ture de aprox 150km, la cela de 50 probabil nu simti decat placere ! :D

Eu am zis de ture de peste 50 km. Pana la 50 km chiar nu simt nimic. Peste 50 apare disconfortul, care evident se agraveaza pe masura ce kilometrii se aduna. Dar dupa mai multe asemenea ture, dispare. Intr-o tura de 130 km pe sosea, am avut neplaceri cu zona oaselor sezutului. Intr-o alta tura de 140 km off-road (cu aceeasi sa) nu am avut nicio neplacere pentru ca deja eram "tabacit". Dar dupa o pauza mai lunga (cum este trecerea iernii) o iau de la capat. Acum imi pastrez sezutul oarecum "in forma" pentru ca folosesc aceeasi sa si pe home-trainer. Doar ca acasa nu adun echivalentul a 140 km nici sa ma bati, nu am rabdare sa pedalez o zi intreaga, abia gasesc rabdarea de a pedala o ora :)