Recommended Posts

Salut,sunt nou pe acest forum si doresc sa imi achizitionez un mtb.Rugamintea mea este daca puteti sa imi dati niste modele din romania,site-uri de preferinta cu mtb intre 1500-2000 lei,cam acesta ar fi bugetul.AM INTLES ca Umf hardy 4 ar fi mtb dar nu sunt 100% convins,daca puteti sa ma ajutati si in aceasta problema raman recunoscator.

Multumesc anticipat

UMF HARDY 4 e pentru dirt jump, e important sa spui la ce vei folosi bicicleta, ca sa stim ce sa iti recomandam.

in general pt munte,padure,etc...sunt nou pe forum si nu am stiut sa precizez:P

Evident o voi folosi si in oras:),pentru ca sunt din Bucuresti:D

Bun,atunci imi putei recomanda una intre 1500-2000 de preferabil frane pe disc si,stiu ca exagerez dar full:)) se poate?Va rog frumos sa imi recomandati una pt ca sunt f nerabdatör:P

PS;de preferabil sa o pot gasi pe un site din RO

Full la banii astia nu gasesti (poate doar SH). Frane pe disc gasesti. Dar atunci ori vor fi slabe ori celelalte componente vor lasa de dorit. Niste V-Brake-uri isi fac treaba mai bine decat unele modele de frane pe disc.

Uite o lista cu site-urile unor magazine din Romania:

Magazine Online Biciclete

Or mai fi si altele dar in principiu au cam aceleasi produse. Arunca o privire spune cam ce ti-ar placea si ne dam cu parerea. Poti sa mai cauti pe forum ca mai sunt topicuri despre alegerea unei biciclete care sa se incadreze in bugetul asta.

MATTS 40-V - 2010

Deocamdata doar atat,o sa ii dau un edit cand mai gasesc alte modele,multumesc pt site-uri hegoat.

Fiind paralel cu bicicletele,va spun ca nici nu stiu daca este MTB acest model,deci daca ma puteti ajuta

raman dator:D:D.niste argumente pro si contra daca se poate ar fi ideale

Multumesc anticipat

http://dkbike.ro/index.php/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=532&category_id=78 - in legatura cu aceasta,daca este mtb si numarul de pinioane pt ca nu am reusit sa il gasesc:)),scuze si multumesc ca aveti rabdare:)

http://dkbike.ro/index.php/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=420&category_id=85

Ultima,va rog sa alegeti una din aceste 3:),mie personal imi plac ultimele 2...iar UMF-ul imi este pe suflet dar nici Merida(ultima) nu lasa de dorit:D

La DK Bike nu au preturile actualizate. Si mi se par putin neseriosi. Pe net au ceva. Cand ii suni iti zic altceva. Cand ajungi in magazin descoperi cu totul altceva.

UMF = Merida. (United Merida Freeride)

Toate 3 sunt MTB. E usor sa-ti dai seama: furca cu suspensie, cadru cu tevi groase, roti de 26", ghidon drept. (cam asta caracterizeaza un MTB in general dar apar si particularitati: biciclete MTB cu roti de 29", cadru cu tevi mai subtiri, furci fixe pt biciclete MTB de touring).

Vezi ce marime iti trebuie pt cadru. Bicicletele UMF fiind pt dirt jump au cadre mai mici (14", 16" sau cel mult 18") pe care o sa-ti fie incomod sa stai (apar dureri la genunchi pe distante mai mari de obicei).

Uite un link pt a vedea ce marime de cadru iti trebuie in functie de inaltimea ta si lungimea interioara a piciorului: http://www.marosbike.ro/page/Alegerea_marimii_bicicletei~61.html

Mai jos pe pagina e tabelul respectiv.

Eu iti recomand: http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_Hardtail/Bicicleta_Focus_Northern_Lite_2010-2194.html

sau http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_Hardtail/Bicicleta_Univega_Alpina_HT-510_2010-2242.html

Livrarea este gratuita. Magazinul este in Cluj.

De asemenea mai stiu un magazin in Buzau. Site-ul lui este: http://www.velotur.ro/

Acolo poti gasi si biciclete noi aduse din Elvetia la un pret foarte bun sau biciclete second reconditionate si din cate am inteles de curand a adus si biciclete Ideal si le are la preturi bune.

Poti sa suni sa intrebi exact ce are prin magazin.

Daca te gandeai sa-ti iei in iarna bicicleta mai prindeai oferte pt bicicletele din stocul din 2009. Acum s-au cam dus.

ok,multumesc din nou hegoat,in legatura cu pinioanele bicicletei hardy poti sa imi spui nr lor,pe un site am gasit acelasi model cu un pinion iar in poza de pe site-ul care l-am postat pare sa aiba mai multe.Mie imi place hardy 4 personal si m-ar interesa sa o achizitionez dar daca spui ca sunt neseriosi cei de la dkbike ma las pagubas sau o caut pe alt site.O parere pt hardy te rog?Scuza-ma daca sunt insistent dar vreau sa fiu sigur.

Inca ceva daca esti amabil,dkbike sunt din bucuresti sau in caz ca sunt din alt oras fac livrari si aici,daca da bicicletele vin in piese sau direct montate?

Multumesc anticipat

Am gasit,sunt in Crangasi din cate am vazut:D,ramane intrebarea daca vine montata sau nu:P

Mi se pare normal sa insisti pt a aduna cat mai multe informatii si pt a face alegerea potrivita.

Despre hardy 4 pot spunea urmatoarele:

Furca este un mastodont inutil. Am si eu si m-am convis ce poate (sau ce nu poate): are vreo 3 kg, nu functioneaza deloc pe denivelari mici (te zgaltaie si este incomoda), functia preload (pt. reglarea compresiei: mai usora sau mai tare) este deasemenea inutila pt. ca se va strica mai mult ca sigur (daca nu se strica nu functioneaza oricum), scoate un zgomot cand se decomprima (arcul fiind tensionat la maxim). Ce e bun pt aceasta furca: pretul si rezistenta (rezista ce pot sa zic.Eu unul nu am exploatat-o la maxim dar am citit review-uri despre ea si chiar este rezistenta). Un test al furcii il poti citi de aici: Review furca RST Launch T8

Butucii lasa de dorit. Am avut si eu. Cel de pe fata s-a rupt efectiv dupa mai putin de 1 an. Am pus o frana pe o vale si s-a rupt prinderea discului de butuc (era pe filet). Cel de pe spate scotea sunete urate si l-am inlocuit. Butucii sunt pe bile si nu sunt rezistenti.

Franele sunt slabute. Nu se ridica la asteptarile necesare pt un dirt jump. Nu am testat doar am auzit.

Saua este incomoda pt deplasari mai lungi. Este plata deci provoaca dureri.

In rest dotarile sunt sub cele specifice acestei categorii de pret.(pe bicicleta focus sau univega aveai shiftere alivio sau deore care sunt cu 1-2 clase peste cele de pe umf. Schimbatorul spate si angrenajul de asemenea sunt superioare cele de pe focus si univega. Cel putin schimbatorele spate sunt din gama XT si SLX, aceste game fiind foooaaarte departate de acera. Chiar nu se pot compara)

Cadrul este bun. Rezistent dar posibil cam greu.

Cauciucurile sunt si ele grele si prin oras, pe asfalt, merg greu.

Cam atat pot sa spun. Nu ti-as recomada-o. In afara de aspect nu are nimic util pt mersul prin oras sau prin padure munte. Iti trebuie un XC. (cross-country conceput special pt astfel de utilizari)

Uitam de pinioane: cel mai probabil 8. Si

Ms din nou,sa fiu sincer doar aspectul m-a impresionat la hardy:),despre a 3-a bicicleta postata de mine la 1500 lei poiti spune ceva?in legatura cu bicicletele postate de tn,nu stiu ce sa zic fiind inca novice dar pt mine conteaza si aspectul ceea ce e cam banal,in fine

17'' la cadru

Apropo sunt inca in crestere deci presupun ca ar trb un cadru un pic mai mare?ca sa fie buna si peste 2 ani sa zicem

Pai sunt multe de zis si de explicat. Am editat postul despre UMF. Despre a 3-a bicicleta cred ca nu o s-o mai gasesti sau va avea alt pret decat cel afisat pe site. Se incadreaza in categoria ei de pret dar au exagerat cu franele. Punand frane pe disc au fost nevoiti sa puna alte piese mai slabe pentru a se incadra in buget. Astfel este dotata cu piese din gama altus tourney (acestea sunt cele mai slabe de la Shimano. Ierarhia Shimano pt mtb este urmatoarea, de la cea mai slaba gama la cea mai buna: tourney, altus/acera, alivio, deore, deore LX, SLX, deore XT, saint, XTR. Saint este pt discipline extreme: freeride, downhill.) In functie de ierarhia asta te poti decide in mare ce sa alegi. La furci in segmentul asta de pret o sa gasesti urmatoarele modele: SR Suntour XCT v2 sau XCM, RST capa sau gila, Rock Shox Dart1 sau Dart2. Sunt similare dar de preferat ar fi XCT v2 sau mai mult decat atat, Dart 1 sau 2.

Despre bicicleta aia nu-mi pot da seama prea multe pt ca nu inteleg limba dar numele care apar in dreptul componentelor nu-mi spun mai nimic de bine.

Multumesc pt edit si ultimul post,acum chiar ca m-ai lasat in ceata:)),cand ma gandesc cate chestii am gresit si nu am stiut in ale bicicletelor.

Revenind la subiect daca nu te deranjeaza imi poti spune ce bicicleta ai tu?Din posturile tale mi-am dat seama ca te pricepi si ma gandesc ca ai un mtb bun

http://www.firstbike.ro/view_prod.php?p=21 de asta ce zici,stiu ca e FB si e fabricata in RO dar poate e ceva de capul ei.

salut

gasesti aici mtb cu preturi foarte OK la 1500 este un Focus HightLand Peak 2010 iar la 2000 o Univega HT -LTD cu hidraulice daca nu-ti plac mai cauta ca ai de unde ,si pe siturile indicate mai sus de altii si pe cel indicat de mine.

bafta la cumparat

PS perfect ar fii sa mergi sa le probezi eu doar asa am putut sa fac diferenta si am luat un Univega HT530 care ma incinta cum merge .

Nu e clar ce ai cerut. Link-urile sunt identice 2 dintre ele sau unul nu prezinta nimic relevant.

A ma scuzati,era seara si m-am grabit sa le pun...

FIRE MOUNTAIN 2009 - Biciclete de vanzare - Bikexpert despre aceastra as vrea o parere,multi utilizatori ai forumului mi-au spus ca este un raport calitate pret- excelent,o parere daca sunteti amabili + cele 2 biciclete postate de hegoat : Preturi | magazin online http://www.marosbike.ro/preturi_BICI...2010-2194.html Multumesc.Daca ultimele 2 link-uri nu merg iara,va rog sa va uitati mai sus la postul lui hegoat pt ca nu stiu ce sa le mai fac.