Recommended Posts

Vine un moment in viata oricarui om care cocheteaza cu ideea de bicicleta in care trebuie sa isi ia casca. Acolo sunt eu :X Am un buget de 300 RON cu care as vrea sa imi iau ceva de genul PARACHUTE - Biciclete de vanzare - Bikexpert Met Parachute. Puteti sa imi recomandati si altele tot pe stilul asta cu face guard detasabil? Mi se pare mult mai sigur decat castile normale. Nu vreau sa imi cumpar altfel de casca. Mai ieftine credeti ca as putea gasi?

La XC juliturile pe nas si dintii lipsa se mai repara... altele sunt domeniile unde e nevoie de full face. Daca ai nevoie de full face ia ceva serios.

Parerea mea de nestiutor care se baga in seama :X

eu merg numai in oras si foarte rar sosea pe scurt suprafete asfaltate si mi se pare ca pt o cazatura pe jos/eventual in capota cuiva mi-ar fi util un face guard. Da, se pot repara juliturile si dintii la xc dar prefer sa previn asta dand 100RON in plus acum. Am furca fixa, nu sunt amator de denivelari deci viteza la care voi lovi asfaltul va fi mare. Am considerat optiunea casti full-face dar nu ma vad vara prin oras mergand cu aia pe cap. MET Parachute de exemplu poate fi purtata si cu si fara face-guard si e bine ventilata. Dar pana una alta vreau sa aflu ce as mai putea sa imi gasesc.

S-a mai discutat aici > http://www.ciclism.ro/forums/f13/sfaturi-cumparare-casca-5625.html

A mai fost recomandata chiar casca aia (met parachute), era cineva care spunea ca e multumit . Partea proasta la casti din cate am inteles e ca daca ai folosit-o adica ai cazut si te`ai sprijinit in ea :D , trebuie sa iti iei neaparat alta . Nu cred ca se aplica la full face totusi .

Partea proasta la casti din cate am inteles e ca daca ai folosit-o adica ai cazut si te`ai sprijinit in ea :D , trebuie sa iti iei neaparat alta . Nu cred ca se aplica la full face totusi .

Eu am Met Crackerjack si e facuta dintr-un material cu densitate mica, cred ca chiar mai mica decat plasticul. Si cu o textura gen polistiren expandat(pluta). Asa ca inteleg de ce dupa o cazatura serioasa integritatea ar fi compromisa.

orice casca este de unica folosinta(in orice domeniu discutam). acestea sunt facute dintr-o serie de straturi suprapuse al caror rol este acela de a absorbi forta de impact, care in momentul in care isi fac treaba se cam rup. nu e musai ca aceasta ruptura/fisura sa fie la suprafata pt a-l vedea si a-ti da seama ca trebuie schimbata...poate sa se fractureze unul din straturile de mijolc sau de la baza, iar in acest caz respectiva casca nu mai poate oferi protectia initiala. tocmai de aceea si scrie pe casti sa fie manipulate cu atentie pt a nu fi scapate din mana(nu stiu la cele de ciclism daca scrie, insa la cele de moto scrie). mai multe informatii despre acest domeniu puteti obtine de pe forumurile de moto...

pana la urma ma duc azi sa imi iau MET Parachute pe negru, altceva cu chinguard si care nu arata gay nu pot gasi. Merci pt raspunsuri!

topic cloooosed.

Nu vezi cat de gay* e asta : http://i450.photobucket.com/albums/qq230/UPSed/603160425_MR6kE-M.jpg

Am o Met Parachute, n-am cazut pana acum cu ea, pare bine facuta dar cred ca i-ar trebui ceva mai mult padding. Din cate mi-am dat seama la o cazatura in barbie casca este impinsa in spate si protectia de maxilar se multeaza pe gura ceea ce nu e cel mai bun lucru. Din pacate nu exista altceva pentru XC agresiv.

*ironic...

O casca mai rezistenta decat Met Parachute ar fi Casco Viper MX Casca CASCO Viper MX-Casti biciclete , Preturi Casca CASCO Viper MX , Magazin online Casti biciclete dar e si un pic mai scumpa, producatorul o recomanda si pt Downhill, eu personal nu as incerca asa ceva la downhill dar pt ce vrea Melchiades cred ca e ok si mai e ceva de la Uvex dar nu mai stiu exact modelul se gaseste prin bike-shop-urile din Bucuresti si e sub 300 RON.

Nu cred ca vreuna din castile alea ofera protectie mai buna decat un Btwin de 50 de lei din Decathlon - nu imi plac castile alea, dar au cam aceleasi limite: destul de scurte in ceafa, zero protectie pentru maxilar si limitate in laterale. Sunt utilizator vechi de full face (pe moto) si desi e al naibii de scumpa totusi Met Parachute mi se pare mai sigura in caz de impact. E 200 de lei peste buget, dar un singur dinte de pus la loc e minim dublu si nu e ca cei din fabrica :P

Io am una din Hervis, prima pe care am pus mâna - la vremea aia atât m-a dus capul. E decentă ca ventilație, din noroc am luat una cu plasă împotriva insectelor, și e și destul de proeminentă la ceafă. Strângerea se face cu rotiță, nu trebuie să tragi cu două mâini de niște chestii de plastic culisante. De un lucru îmi pare rău: nu găsesc bureți de schimb, iar cei din pachet au început să se dezintegreze după mai puțin de 10 spălări.

Dacă ar fi să iau acum una, în schimb, știind ce se poate întâmpla și ce urât se poate termina o accidentare chiar și în oraș, m-aș băga pe una full face. Hope for the best, plan for the worst. Cum zice și Adi, mai bine să plătesc pentru protecția dinților decât să sper că nu trebuie să-i repar.

Eu am un MET Testagrossa (215 Lei), i-am verificat eficacitatea din prima zi, casca a rezistat si mi-a protejat si dibla, insa nu mi-a protejat si clavicula... dar asta era acu' vre-o doi ani in urma.

Aerisirea e foarte buna (atat timp cat esti in miscare), usoara si timpul cu stihiile lui n-a imbatranit-o prematur.

Parachute aduce foarte mult cu Darth Vader, pentru un mers pe sosea si-n ture imi pare a fi overkill (greutatea castii este unul din factorii de confort). Pentru un calarit mai agresiv, fara discutie, isi are sens.

@Shiva: la modelele afisate de tine, toate imi par insuficient de gaurite (ca sa te aerisesti o sa trebuiasca sa pedalezi din greu).

Puterfixer, exagerezi grav cu necesitatea protectiei - mai ales atat timp cat nu cauti sa-ti fortezi limitele si esti atent la drum :)

Mult mai utile sunt niste frane bune si stapanirea lor :D

El are Avid BB7, eu am Magura Julie. Nu as putea spune ca sunt proaste nici unele. Si franele nu fac minuni daca da o masina peste tine, in schimb o casca cu protectie de barbie poate face diferenta. De masini in general te feresti, dar nu poti exclude chiar orice caz - cea mai ciudata tamponare cu o masina am avut-o cu moto: eu mergeam pe banda 1 reducand incet viteza, o masina parcata in alveola statiei de autobuz (Veteranilor) a plecat de pe loc, accelerat mai puternic si m-a lovit din spate in roata. Evita asa ceva daca poti :(

Nu contest motivele pro pentru casca full face - sunt absolut rezonabile si logice, insa parca sunt mai mult decat as avea nevoie. Cel putin momentan.

Observ ca ventilatia unei casti e influentata atat de design dar si de plasa impotriva insectelor. E mai utila plasa sau ventilatia? Dar vizorul? Cat e de necesar? Sau, ma rog, in ce conditii va fost necesar...

Plasa e buna insa io am gasit-o numai la modelele ieftine, e destul de neplacut sa-ti bazaie o musca pe sub casca, daca mai ai norocul ca musca sa fie o albina e si mai neplacut. Am vazut ca multi prefera sa poarte un batic sau o sapca (din aia cu cozoroc mic de ciclism) pe sub casca, asta ar rezolva si absenta plasei.

Personal am un MET Kaos Ultimalite si imi este foarte util cozorocul ala chiar daca imi bate oarele din fata daca bag capul un pic in pamant si trag casca mai pe fata functioneaza aproximativ ca parasolarul de la masina (uneori renunt la ochelari pt ca se murdaresc, aburesc, etc).

Obijnuit fiind cu o casca de alpinism asta mi se pare foarte usoara practic ca o port pe asta sau o sapca e cam tot aia pentru mine.

Nu inteleg la ce te referi cand spui vizor.

Sincer asta ar fi singurul lucru pe care i l-as putea reprosa castii mele - faptul ca nu are plasa la gaurile frontale... si dupa cum iti spuneam adesea mai intra cate o musca sub casca.

Dupa cum iti spuneam dimineata cand merg la munca si soarele este destul de aproape de orizont cozorocul ala ma ajuta mai cu seama atunci cand mi-am uitat ochelarii acasa.

N-am purtat niciodata batic/sapca sub casca doar am vazut la altii in special la un prieten care se tunde scurt... foarte scurt. Dar cred ca tine cald pentru ca eu port cand este frig o bandana pe sub casca.

Eu am un Specialized Tactic, insa ma enerveaza 2 lucruri:

1. ventilatia nu mi se pare excelenta...transpir ca dracii

2. nu are plasa si ma cam bate soarele in cap (si am avut surprize cu niste muste).

Acuma trebe sa avem in vedere ca sunt doua aspecte usor antagonice, lasnd la o parte rolul principal de protectie. Pai daca ar fi avut gaurile de aierisire mai mari te-ar fi batut soare in cap si mai rau, pe de alta parte plasa n-are rol de protectie solara, de fapt am vazut plasa doar la gaurile frontale.

Pe mine mă trăgea curentul pe frunte în zilele răcoroase mai din primăvară, nu de la ventilațiile frontale ci de la spațiul dintre polistirenul căștii și plasticul ăla ce se strânge pe cap. Am încercat o pălăriuță elastică ce se poartă pe sub cască, mărime universală, dar nu-mi încape bostanul în ea :D O căciuliță mai serioasă Shimano am luat-o pentru munte, dar a fost prea călduroasă pentru oraș. Nici bandana de bumbac nu m-a coafat că-mi ținea frig după ce se uda, așa că am trecut pe un Buff cu care mă simt bine. Purtat stil Sahara, îmi protejează și ceafa de soare, și absoarbe transpirația care, altfel, mi-ar fi intrat în ochi și ar fi atras praful și insectele. Acum depinde și de pleata fiecăruia, probabil - io am periuța de vreun centimetru și un pic.

Când nu purtam nimic pe sub cască mi-am făcut griji de insecte, și pentru asta plasa e bună. La ce bâzdâgănii au ricoșat din ochelari și obraji, nu mi-ar fi făcut plăcere să se fi înfipt în freză.

Parasolarul e bun pe soare puternic, dar și mai util dacă mergi prin pădure fiindcă îți mai dă un spațiu de câțiva centimetri între crengi/frunziș și meclă. Și pe ploaie ajută un pic dacă bagi bărbia în piept și nu mai iei toată apa direct în ochelari.

Da' nu se poate pune ulterior plasa? Ceva solutie preparata in-house?