Recommended Posts

Eu am crossover de 2 zile. Nu am ce reprosa la nivel de aspect/constructie/confort. Doar ca pare asa mai "bulky", nu e foarte subtire partea din spuma.

Ciuki de unde ai luat casca?la ce pret?

Merci,acolo am vazut si eu oferta noua de casti.

Am primit casca Met Crossover e ok dar....are 310 gr. nu 255 cum scrie pe site si pe eticheta.Sper sa nu o.....ating de.....pamint sau....copaci.Dupa o tura mai lunga o sa revin cu impresii.

Pina la urma am atins-o de...asfalt si ... serios,a meritat...banii.Daca nu aveam casca pe cap....sigur eram la urgenta.

Poţi să îi fi recunoscător, dar să nu o mai foloseşti!

Nu e fisurata,doar usor infundata in vreo doua locuri.

@@rovid nu uita s-o distrugi inainte de a o arunca! Dupa ce a primit o lovitura nu mai poti avea incredere ca te va mai proteja a doua oara chiar daca arata intacta.

• Upvote 1

De unde recomandati sa cumpar o casca in Bucuresti? Cele de la Decathlon sunt ok? Cam cat ar trebui sa cheltui pe una? E prima oara cand cumpar si sunt in pom, sunt atatea modele...

Si una de 50-100 de lei din decathlon e bună.

Depinde la ce folosesti casca. In principiu orice casca face cam acelasi lucru.

Diferenta intre ele este data de calitatea materialului folosit la carcasa, armatura(daca o are) si densitatea, liantul si tipul de polistiren a protectiei interioului.

Functie de cele descrise mai sus, maximul de calitate care da si durata medie de utilizare a unei casti, face diferenta si la scopul ei.

Cele turnate monococa, unde spuma este turnata peste carcasa din polyvinyl, armate cu fibre de carbon, cu cozoroc detasabil, si sistem de reglare in doua axe sunt cele mai bune pentru orice aplicatie, dar si mai scumpe.

Celelalte, uzual folosite pentru agrement nu au carcasa din polyvinil ci din folie PVC, nu au armatura si polistirenul este de mai slaba calitate, cu aderenta pe carcasa doar in puncte.

Mai sunt utile si accesorizarile tip 'stradale' care se refera la sistem de iluminare cu lumina rosie langa sau integrat in strangator, stickere reflectorizante.

Un alt aspect de luat in seama, indelung studiat de unii producatori este sistemul de fante de aerisire, pentru ca desi nu pare important, gradul de ventilare la nivelul craniului timp de multe ore cat porti casca intr-o drumetie montana sau pe sosea, in concurs sau nu, este foarte important sub aspect al durerilor de cap, confort termic, etc.

Daca o porti sa fie, pentru uz protectiv zi de zi, poate fi oricare din Decathlon, Lidl, magazin de biciclete, variante ieftine.

Daca o achizitionezi in perspectiva purtarii in concursuri, ture lungi, ia una in firea ei, diferenta de calitate si pret, design si grad de acoperire si protectie a zonei cervicale, face toti banii.

Durata de utilizare fara accident la cele ieftine este de maximum 3 ani, iar la cele de foarte buna calitate pana la 7 ani.

Dupa orice impact sever urmat de fisurarea structurii de polistiren, este indicata schimbarea ei.

• Upvote 3

Si ca un moft, eu nu mi-as lua casca fara plasa contra insectelor. E neplacut sa te opresti si sa dai casca jos ca sa alungi un barzaune, musca sau viespe care a intrat prin fantele de ventilatie.

Eu port tot timpul o căciulă de vară sub cască; avantajele sunt multiple:

- casca se îmbâcsește mai puțin/greu

- transpirația de pe frunte nu mai ajunge pe ochelari sau în ochi

- are rol de plasă pentru insecte

- poate fi îmbibată cu apă în zilele toride

l.e. - atenuează fenomenul "helmet hair"

• Upvote 3

De unde se poate achizitiona ? Mac mi-a recomandat o bandana dar parca e mai comod cu caciula aia ...

Dupa orice impact sever urmat de fisurarea structurii de polistiren, este indicata schimbarea ei.

:)

Edit: Dupa orice impact sever, este indicat să fie înlocuită casca, chiar şi dacă vizibil pare ok.

• Upvote 1

De unde se poate achizitiona ? Mac mi-a recomandat o bandana dar parca e mai comod cu caciula aia ...

Eu le am de pe bike-components/bike24; sunt și în Decathlon, dacă nu mă înșel.

Am două modele de la Mavic și Northwave-ul, care mi se pare cel mai bun de până acum (și mai ieftin). Nu recomand primul model Mavic - are un tiv gros care lasă o dungă pronunțată pe frunte :).

De unde recomandati sa cumpar o casca in Bucuresti? Cele de la Decathlon sunt ok? Cam cat ar trebui sa cheltui pe una? E prima oara cand cumpar si sunt in pom, sunt atatea modele...

Intai citeste pe net cum se poarta corect o casca, Apoi probeaza cat mai multe si da-ti singur seama care model iti sta corect in cap, iti ofera maximul de confort, fara puncte de presiune si cu o ventilatie cat mai buna. 

Eu nu port casca prin oras sau ture cicloturistice dar o folosesc in restul de situatii. Ca sa gasesc ceva sa nu ma deranjeze am luat la timpul respectiv cel mai mare model si cel mai scump de pe piata dar nu regret banii.

Am mai avut si casca de 50 de lei de la Decathlon, model care acum e probabil mai mult. Imi statea foarte bine in cap, probabil materialul din care era facuta, mai ieftin evident, si-ar fi facut treaba in caz de impact, dar folosita la primaevadare a fost o nenorocire, am transpirat ceva de neimaginat cu ea. 

Unii declara ca purtand casca se simt in siguranta, ceea ce e o prostie. Ai 1001 alte posibile accidente care ti se pot intampla, mai ales daca atentia iti e micsorata de ideea ca ai casca pe cap. Nu asta e criteriul pentru care se cumpara sau se alege o casca. Vezi criteriile de mai sus.  

Mi-am luat ieri un Limar 535 superlight ... am schimbat tabara :)

Intai citeste pe net cum se poarta corect o casca, Apoi probeaza cat mai multe si da-ti singur seama care model iti sta corect in cap, iti ofera maximul de confort, fara puncte de presiune si cu o ventilatie cat mai buna.

Eu nu port casca prin oras sau ture cicloturistice dar o folosesc in restul de situatii. Ca sa gasesc ceva sa nu ma deranjeze am luat la timpul respectiv cel mai mare model si cel mai scump de pe piata dar nu regret banii.

Am mai avut si casca de 50 de lei de la Decathlon, model care acum e probabil mai mult. Imi statea foarte bine in cap, probabil materialul din care era facuta, mai ieftin evident, si-ar fi facut treaba in caz de impact, dar folosita la primaevadare a fost o nenorocire, am transpirat ceva de neimaginat cu ea.

Unii declara ca purtand casca se simt in siguranta, ceea ce e o prostie. Ai 1001 alte posibile accidente care ti se pot intampla, mai ales daca atentia iti e micsorata de ideea ca ai casca pe cap. Nu asta e criteriul pentru care se cumpara sau se alege o casca. Vezi criteriile de mai sus.

Pana la urma am luat din Decathlon una de 130 de lei, rosie, nu mai stiu ce firma. Mi se potriveste perfect, e bine ventilata si nici nu o simt pe cap. Mai era un model la vreo 70 de lei dar nu era deloc confortabila.

SI eu am luat de curand varianta din Dechatlon la 139 ron, Bell, mi se pare chiar ok, la prima tura cu ea, 32 grade afara, n-am avut probleme, aproape ca nu o simt si ventilatia e super ok.