DaniNadal

Volta a Catalunya

Recommended Posts

Discutii despre Volta a Catalunya aici.

Oameni importanti(nu mai spun favoriti deoarece multi vin doar pt pregatire nu pt a a castiga):

AG2R-Vladimir Efimkin

Astana-Oscar Pereiro Sio(mai bine s-ar lasa ca si asa in Le Tour pana la Tourmalet cred ca se va retrage din cursa)

Caisse d'Epargne-Luis Leon Sanchez

Euskaltel-Igor Anton

Footon-nimeni

Francaise de Jeux-Sandy Casar,Christophe le Mevel

Garmin-Vande Velde,Zabriskie,Hesjedal

Lampre-nimeni

Liquigas-Basso,Kreuziger,Szymd

Omega Lotto-Dani Moreno

Quick-Step-Jurgen Van de Walle

Rabobank-Menchov,Garate

Sky-Wiggins,Augustyn

Team Columbia HTC-Tony Martin,Mark Renshaw

Team Katusha-Joaquim Rodriguez,Karpets

Team Milram-nimeni

Team Radio-Shack-Levi Leipheimer,Andres Kloden,Yaro Popovich,Janez BrajkovicS

Team Saxo-Bank-F&A.Schleck,C.A.Sorensen,N.Sorensen,Jens Voigt,

Andalucia Cajasur-J.A.Gomez Marchante(asta parca era la Cervelo si era chiar bun pe munte),Jesus Rosendo Prago,

Cervelo-Sastre,Deignan,Tondo

Cofidis-Auge,Taarame,Kern

Xacobeo-Mosquera,Cesar Veloso

Sper sa ma lamureasca cineva cum a ajuns Marchante fix la Andalucia Cajasur,iar in legatura cu ciclistii care i-am pus acolo acestia cred ca sunt oamenii care vor anima cursa.

acum nu vreau sa fiu rau,dar nu e nevoie sa facem un thread special pentru fiecare cursa.Mai bine facem un thread de genul "cursele saptamanii/zilei" unde sa vorbim despre fiecare.

Razvan macar la alea unde sunt oameni importanti sa facem.Volta a Catalunya chiar merita vazut.Nume precum fratii Schleck,Sastre,Kloden,Leiphaimer,Mosquera,J,Rodriguez,Wiggins,Basso etc sunt chiar nume importante ale ciclismului.Iti dai seama ca nimeni nu o sa faca thread pt Turul Burkinei Faso dar pt o cursa importanta ca asta chiar mi se pare OK,iar din cate stiu eu Volta a Catalunya este cursa UCI.

E chiar foarte tare.Eurosport transmite turul qatarului si nu transmite o cursa foarte importanta la care chiar participa numele mari.E super aiurea.Revenind la Volta a Catalunya mie mi se pare surprinzatoare victoria lui Voss.

Pana la urma nu ma lamurit nimeni si pe mn cum a ajuns Gomez Marchante la Cajasur.

Din ce stiu eu a avut doar un an contract cu Cervelo si nu a mai vrut sa ramana. E lider absolut la Andalucia.

E chiar foarte tare.Eurosport transmite turul qatarului si nu transmite o cursa foarte importanta la care chiar participa numele mari.E super aiurea.Revenind la Volta a Catalunya mie mi se pare surprinzatoare victoria lui Voss.

Din fericire o sa transmita Criteriul International,dar din cate vad doar etapa de Duminica.

Pai Turul Qatarului e la inceputul anului si nu prea aveau ce sa transmita in direct, mergea de umplutura acolo. A fost un tt foarte scurt de 3.6km si putea sa se impuna oricine. Cavendish a venit la 4'' in spatele lui Voss.

Sa vedem daca s-a eliberat Cavendish sau va fi doar un foc de paie. Oricum, a venit la fix, cu vreo sase saptamani inainte de Turul Italiei.

Tondo de la cervelo a castigat a treia etapa

1 Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team 4:43:23

2 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha

3 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:48

4 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 0:01:20

5 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions

General classification after stage 3

Result

1 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha 9:04:12

2 Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team 0:00:10

3 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:48

Poate va castiga pana la urma Luis Leon Sanchez locul 1 la final.Felicitari pentru CAVENDISH si la mai multe victorii

Rezultate etapa a 4-a

1 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 4:43:28

2 Rein Taaramae (Est) Cofidis, le Credit en Ligne

3 Paul Voss (Ger) Team Milram 0:00:34

4 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions

5 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini

6 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux

7 Josep Jufre (Spa) Astana

8 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto

9 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo

10 Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi

General classification after stage 4

1 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha 13:48:14

2 Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team 0:00:10

3 Rein Taaramae (Est) Cofidis, le Credit en Ligne 0:00:46

4 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:48

5 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:01:20

6 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo

7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions

8 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo 0:01:22

9 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions 0:01:24

10 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:01:25

nu stiu daca i-ati observat pe Kristijan Koren si Kiserlovski de la Liquigas care au amandoi 23 de ani

Si anul acest Volta a Catalunya va beneficia de oameni importani pt GC:

AC,Tondo,Ruben Plaza,Soler,Basso,Nibali,Evans,Anton,Sicard,Mollema,Roche,Scarponi,Uran,Vande Velde,D.Martin.Danielson,Zubeldia,Leipheimer,Horner,Sastre,Menchov,Cobo Acebo,Moncutie

Traseul este mult mai dificil decat in anii precedenti.Cred ca nu se va termina nicio etapa la sprint masiv.Dupa prestatile din acest inceput de sezon pt victoria finala merg pe AC,Basso,Evans si Scarponi.Cel mai mult i se potriveste lui Scarponi dintre acesti 4 oameni dar nu se stie de unde sare iepurele.Nibali e foarte periculos pe coborari,la fel si Anton,Levi sau Cobo Acebo.Geox aduce o echipa destul de buna aici cu Menchov,Sastre si Cobo.Daca mai erau Fabio Duarte si Mauricio Ardila Cano era deja ideala.Sper sa avem parte de un Tur al Catalunyei foarte spectaculos si sa gasim stream-uri pt a ne uita.

salut tuturor!!! sunt nou pe-aici sa :D .....si din cate am inteles volta a catalunya nu se da la tv(ceea ce mi se pare o porcarie) si as vrea sa stiu cand are loc si daca gasiti ceva linkuri sa le postati si aici.....va multumesc !!:))

Cadel Evans spune ca Volta a Catalunya 2011 este pentru cataratori

http://www.cyclingnews.com/news/evans-says-volta-a-catalunya-is-for-pure-climbers

@marian.Cadel: Inca nu sunt postate adresele de internet unde se pot vedea. Luni dimineata daca apar, le voi posta aici

Chiar este un traseu pt cataratori.Dar in acelasi timp sunt si vreo 2 etape pt coboratori foarte buni.

eu nu le vroiam acum,doar cand incepe:D.....oricum multumesc pt interes :P ......dar turul in sine cand incepe?,poate voi stiti fara sa cautati(nu ca mine :( )

stai ca am citit ce ai pus tu,deci luni! .......imi pare lui ca lui cadel nu ii ia echipa un adevarat om de nadejde,pt ca eu zic ca ar merita sa castige un ,are tur(poate sunt subiectiv)