zoster

Ghidoanele road au alt standard al diametrului unde vin mansoanele/ghidolina ?

Recommended Posts

salut!

am observat ca ghidonul aerobar de al truvativ are diametrul in zona in care se monteaza manetele de frana cu aprox 1 mm peste standardul de 22.

asa sunt toate ghidoanele de road sau doar unele? M-am mirat, pt ca nu am intalnit alt standard la ghidoane (in zona de mansoane, nu cea de prindere). Adica de la pegas la bmx la mtb , toate sunt 22...

multumesc pt ajutor

Nu au alt diametru, cum ai ajuns la concluzia asta? Si eu am Truvativ XR aerobar.

pt ca nu se potriveau modele de manete de frana si de schimbator de pe alte biciclete pe el. am incercat 2 modele de manete de frana si 2 de manete de schimbator, si nu mergeau. erau de mtb, ce-i drept, insa ar fi trebuit sa intre.

Am masurat diametrul cu un subler, si e intradevar de aprox 23.2mm spre deosebire de 22 cum sunt celelalte ghidoane.

Asa e, sunt ghidoane mai groase la capete.

Eu am patit-o destul de urat. Am facut o bicla cu un astfel de ghidon, era aproape gata si cand sa-i bag manetele de frana, nu au intrat. Am crezut ca manetele sunt de vina, dar dupa ce am masurat ghidonul am descoperit ca el era vinovatul.

Si am mai cumparat un ghidon gen BMX, care pe centru e mai subtire decat cele normale, are cam 22mm. A trebuit sa-i pun un colier metalic imprejur, pentru al putea stange in pipa.