aleeex

Fire Mountain 2009

Recommended Posts

Salut,este momentul sa va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati raspuns mesajelor in cele 2 topice anterioare si am un ultic topic final:).Rugamintea mea este,in aceasta seara as dori sa comand FIRE MOUNTAIN 2009 - Biciclete de vanzare - Bikexpert si as vera niste impresii,am vazut ca a fost recomandata si pe alte thread-uri dar vreau sa fiu 100% sigur.Din cate vedeti si dvs.este la oferta si este momentul potrivit.daca credeti ca imi pueti recomanda si niste produse de intretinere de pe acelasi site...raman dator cu cateva beri

Multumesc anticipat

Macar zii ca nu mai gaseste alta mai buna noua... asta pana nu mai face 10 topicuri :)

Macar zii ca nu mai gaseste alta mai buna noua...

drysna mi-a sugerat sa-ti spun ca alta mai buna noua nu mai gasesti. eu nu o sa--ti spun asta :). la aceiasi bani, de la un sh, primesti o calitate de minim 2 ori mai buna. din gama acera numai manetele merita banii, nicidecum toata bicla. slava cerului, ai de unde alege. vezi bazarul.

p.s. drysna: the aim of argument is convincing the opponent that you are right.

Am cumparat 3 biciclete SH pana acum si o sa mai cumpar pe putin inca 5. Daca omul a zis ca vrea noua...

Nu stiu unde ai vazut tu ca am zis asa ceva.

Polaris e mai scump, insa per total e mai bun.

Mai conteaza bun sa fie,scuze cred ca te-am confundat dar 100% pe un topic anterior mi-a fost recomandata de cineva

Nu stiu unde o sa ajungem dar daca te uiti statistic la lumea care se da pe bicicleta in parc pe strada etc , ai sa vezi o gramada de biciclete considerate aici slabe . Daca aia iti place si de aia ai bani aia sa o iei , mai e si la reducere . Serios . E o bicicleta buna, daca nu iti propui sa faci cu ea chestii extreme e ok . Mai ales daca e si prima bicicleta , de ce sa iti iei un sh cu garantie pe luna cand poti sa iei ceva nou cu garantie la care nu e nimic uzat si te poti bucura de ea .

( nu prea am studiat bazarul dar e ceva foarte spectaculos in 14 milioane ? )

Sa iti iei pompa , ceva de uns lantul , ceva de legat bicicleta , sa ai imbusurile care iti trebuie , sonerie etc ( ce trebuie sa ai pe ea ca sa nu te ia politia de urechi ) , protectie de lant in spate ca sa nu zgarie lantul cadrul .

Eu te sfatuiesc sa probezi bicla , sa te urci pe ea sau pe una asemanatoare eu doar asa am reusit sa ma decid la o UNIVEGA HT530 , probind inclusiv bicla pe care o vrei tu si care pe mine m-a nemultumit total.

Dar chestie de gusturi ce sa-i faci .

snowflake mi-ai dat un raspuins f bun:D,nu e neaparat bugetu de 1400 lei de exemplu mi-am oprit privirea si la asta ANALOG DISC 2009 - Biciclete de vanzare - Bikexpert apropo drysna,spui ca polaris e mai scump,daca te uiti atent o sa vezi ca polaris standard e 1900 lei redus la 1800 lei,iar kona 2000 lei redusa la 1415 lei deci kona e mai scumpa standard...decizia sa ramane intre astea 3... Kona,Magellan si Cube care le-am postat mai sus...si cateva argumente.ms

Vezi ca incep sa dispara reducerile la Kona (sau se termina stocurile de modele 2009 care aveau pret redus).

mie mi se pare clar Cubul mai bun, dar aparent discutia asta e facuta de dragul artei... Totul se rezuma la dotari, ai bani de ele bine, daca nu iei ceva mai slab.

Daca ma pricepeam ma descurcam si singur,din moment ce nu ma pricep apelez la acest forum...care din cele 3 modele este mai buna?

Cube Analog Disc 2009 pare sa nu mai fie disponibila decat cu cadru de marimea 14" la magazinul indicat de tine. Asta ti-ar fi buna doar daca ai in jur de 1,5 m inaltime.

Am vazut si asta,o sa le dau un mail cand aduc cadre de 18'':),daca te rog sa imi spui alt magazin,daca cunosti,v-ar deranja:D?

Doar modelele 2009 au pretul redus acum. Daca nu au cadru de 18", nici nu cred ca mai pot aduce.

Pentru alte magazine, vezi aici.

Daca Focus Whistler la 1.800 de lei are exact echiparea trecuta acolo (inclusiv butucii de roata Deore, adica FH/HB-M5xx si franele BR-M422), mie mi se pare o alegere mai buna decat Magellan Polaris Disc 2009 (tot la 1.800 de lei) si decat Cube Analog Disc 2009 (la 1.900 lei).

Kona Fire Mountain 2009 la 1.415 lei este 8-speed, dar e si sensibil mai ieftina. Cei 400-500 de lei diferenta aproape ajung pentru un upgrade semnificativ al furcii (mai ales daca e vorba despre o furca second hand).

Ar mai fi de comparat si greutatile bicicletelor. Cube Analog Disc are in jur de 13-13,5 kg. Celelalte nu stiu sigur cat sunt de grele.

Cum a (re)aparut si Merida Matts 10 D intre optiuni? Vezi aici ce am scris despre Merida Matts 10 D.

Eu cred ca as lua Kona Fire Mountain si as face upgrade la furca.

impulse challenge e DHS. Mergi pe whistler, insa recomand sa verifici pe latoate magazinele daca mai au modelul 2008. Am auzit si de reducere la 1350 lei. Tu ce marime cauti?