aleeex

Fire Mountain 2009

Recommended Posts

Si eu iti redomand Focusul-are schimbatoare si butuci Deore cu care nu vei avea problema un timp destul de indelungat; nu stiu cum sunt franele de pe Merida,insa restul componenetelor sunt slabe,o bicicleta noua cu frane hidraulice pe disc la 1500 de lei te face sa te intrebi de calitatea celorlalte componenente.Plus ca un V-brake e mai usor si mai ieftin de intretinut.

Focus Whistler ar trebui sa fie mai usoara decat cube analog. Cat despre upgrade-ul konei fire mountain, nu cred ca se poate ajunge la echiparea de pe Whistler prin 400-500 lei. De asemenea ar trebuie verificata echiparea de pe whistler si stocul printr-un telefon sau mail.Faptul ca este cu 8 pinioane nu ar fi singurul "dezavantaj" pt kona. De la tourney si acera la deore e totusi o diferenta.

Cat despre upgrade-ul konei fire mountain, nu cred ca se poate ajunge la echiparea de pe Whistler prin 400-500 lei. De asemenea ar trebuie verificata echiparea de pe whistler si stocul printr-un telefon sau mail.Faptul ca este cu 8 pinioane nu ar fi singurul "dezavantaj" pt kona. De la tourney si acera la deore e totusi o diferenta.

Reba SL (second hand) cu circa 700 de lei sau Tora 318 (tot second hand) cu vreo 400 de lei am vazut recent la Bazar.

Eu nu am zis ca se poate ajunge la echiparea trecuta in link-ul respectiv la Focus Whistler cu 400-500 de lei. Am zis ca banii aproape ajung pentru un upgrade semnificativ al furcii.

Kona Fire Mountain 2009 nu are nici o componenta Tourney. In afara de lantul HG40 (care parca este Altus, nu Acera), componentele Shimano sunt Acera si Alivio.

Seb stiu ca ziceai de furca dar eu ziceam de un upgrade in general. Avand in vedere ca va folosi bicicleta mai mult prin oras se va bucura mai degraba de niste componente deore decat de o fuca tora.

aleeex, merida matts 10 nu e o alegere buna in comparatie cu kona fire mountain sau focus whistler argumentele fiind cele prezentate de tetelu.

Mie mi-a scapat partea cu folosirea bicicletei mai mult in oras. In cazul asta, nu vad de ce cauta Mountain Bike.

Bun,multumesc din nou,m-am decis sa achizitonez focus-ul.O sa dau un e-mail si revin daca am gasit,poate mai sunt oameni care ii intereseaza modelul,a intrebat cineva ce marime caut 18''

Bun,multumesc din nou,m-am decis sa achizitonez focus-ul.O sa dau un e-mail si revin daca am gasit,poate mai sunt oameni care ii intereseaza modelul,a intrebat cineva ce marime caut 18''

IL au in Baba Novac l-am vazut eu ieri era expus unul gri+alb

bafta

Am dat un telefon,sper ca sambata sa ajung sa las un avans pentru ca sa aduca cadru de 18''...au spus ca dupa ce las avansul vine in 24 de ore:D,cum am mai spus revin cu impresii,poate mai e cineva interesat de model

PS:Gasiti pe Baba Novac,ms stranger:)

modelul 2010 era tot la 1800 lei dar mai slab echipat decat 2009.

Stiu ca ti-am zis. Voriam sa ma asigur.

ok ms,am vazut un cube analag azi pe strada,arata super:P,dar dotarile conteaza mai mult 8->

Maine ajuns sigur sa o iau dar nu stiu parca am un .. nu stiu cum sa zic...:-??,bicla mea de 8 mil cu"full suspension"si frane pe disc a rezistat bine pana la un accident cu schimbatorul intrat in spite...in fine

Edited by aleeex

Of,stiu ca este tarziu si nu sunt sigur ca voi primi un raspuns imediat dar am dat de un thread intamplator in care cineva spunea despre neseriozitatea celor de la bikexcs(baba novac),stiti ceva? ar trebui sa o iau din alta parte,nu stiu cineva care a luat de acolo si (n) a avut probleme?Multumesc,sper sa imi raspundeti rapid pentru ca maine sunt programat sa o iau...dar daca este adevaqrat ce se spune renunt la bikexcs

La orice magazin te`ai duce depinde de ce cumperi . Si daca ala care face vanzarea efectiva e vrun mucea proaspar angajat care sta sa isi ia shaworma dupa program sau e chiar patronul , care te baga in seama . Daca cumperi de 500 roni si daca cumperi de 5000 roni . Nimeni nu vrea reclamatii si publicitate negativa , daca e un magazin de biciclete care se simte bine sa isi trimita clientii la plimbare nu va avea viata lunga . Bikexcs mi se pare a au deschis al doilea magazin in bucuresti , ori ei ori ceva cu nume la fel . Ia odata o bicicleta de undeva :(

man

eu mi-am luat doua bicle de la ei ,de la Bikexcs si se poate spune despre ei orice ,dar nu ca sunt neseriosi,in general in magazin este unul dintre patroni si poti vorbi direct cu el iar tipii care vind ... sunt chiar meseriasi in baba novac este Silviu care iese in fiecare duminica in tura cu cursieristii iar in Ghica este Sabin care a lucrat si pe "1 mai " a mers si pe la ceva concursuri de DH si chiar stie ce vinde nu-ti baga pe git ce au ei mai scump doar asa ...ca sa vinda , ci te indruma catre ceva care este OK pentru tine. mergi fara grija acolo. Au si serviceuri foarte ok tin garantiile multor marci pe tot Bucurestiul asta spune ceva nu?

bafta

Bun,am promis ca revin cu un post,nu a fost nici focus-ul nici kona.Am fost la ei,pe Baba Novac,sunt niste baieti de un rar bun simt dar nu asta conteaza:D,aveau focus doar pe cadru de 21'',evident prea mare pt mn si domnul de acolo mi-a recomandat o Univega ht 510 pe care am si luat-o.Se comporta excelent pana akm

sa o stapanesti sanatos si sa ne vedem prin padure! ce furca are,ca in descriere e xcm iar in poza xcr?