aleeex

Fire Mountain 2009

Recommended Posts

Din cate am aflat de la aleeex baiatul de la bike xcs i-a zis ca e mai buna decat ce avea focus-ul (adica mai buna decat XCT V2). Asa ca ma gandesc la XCR

stiam ca XCR e un pic mai bun decat XCM,acum aflu ca e putin superioara si XCT-ului.cred ca ai facut o afaecre buna,aleeex!

Nu va mai amagiti singuri cu furcile astea Suntour.

Eu am XCR si ii dau dreptate lui Seb.

Functioneaza decent daca pot spune asa. Informeaza-te ce mentenanta trebuie sa ii faci sau o sa o pierzi in mai putin de 6 luni.

Depinde si ce pretentii ai. Daca vrei doar sa fie acolo sa tina roata si sa nu se rupa te tine mult. Daca vrei sa si functioneze cum trebuie atunci nimic nu te tine fara intretinere. Cu atat mai mult un suntour.

Edited by hegoat

Daca tu crezi ca suspensia e pentru comfort atunci esti genul care iubeste plimbarile. Daca apreciezi o furca pentru ca iti ofera o aderenta mare cand "zbori"(nu chiar in stilul DH, insa pe aproape) peste radacini si bolovani atunci mai vii de-acasa :)

Nu va mai amagiti singuri cu furcile astea Suntour.

Faceam doar un clasament intre aceste 3 modele de suntour;am avut si eu un XCR si stiu cate parale face;a fost unul din cele 2 motive pt care mi-am vandut KTM-ul care in rest functiona ireprosabil1

Ok,o sa caut mod de intretinere,am luat si azi prima cazatura desigur:)),o mica zgarietura prin zona manetei franei:D

Daca tu crezi ca suspensia e pentru comfort atunci esti genul care iubeste plimbarile. Daca apreciezi o furca pentru ca iti ofera o aderenta mare cand "zbori"(nu chiar in stilul DH, insa pe aproape) peste radacini si bolovani atunci mai vii de-acasa :)

felicitari pentru alegere aleeex si multi km

drysna si seb mai fratilor aceste biciclete de pina in 2000 lei au furci entry level nu pot avea reba sau recon pentru ca aceste furci costa ele singura 1500 sau mai mult si atunci restul biclei e CADOU? Eu m-am dat 2 ani cu un XCR nu avea probleme cind am vindut-o dar nu am facut DH cu ea.Asta este problema la noi luam un lucru ieftin si vrem sa-l facem racheta si ne si minunam ca nu merge:( Univega ht 510 este un super bike de xc si atit nu poti face cu ea DH sau freeride si in nici un caz DJ (cum am vazut in parc ca fac baietii) XC e XC DJ se face cu alte bicle . Dupa ce farima bicle face topic pe aici si zice ba ca furca de k... t ba ca toata bicle este varza nu insa ca au folosit-o aiurea.Aceste chestii eu le vad zilnic in mai toate parcurile din Bucucresti.

Romania frumoasa tara pacat ca-i locuita

;)

Citind acest topic, de exemplu cineva care are la bicicleta o furca SR Suntour XCT poate ar fi fost tentat sa faca un "upgrade" la o furca SR Suntour XCR. Acestia ar fi bani aruncati degeaba in opinia mea si am considerat ca era necesar si un post care sa prezinte lucrurile dintr-o alta perspectiva.

Nu am spus (si nici nu spun) ca o bicicleta de 2.000 de lei ar trebui sa vina echipata cu o furca de 1.500 de lei.

Eu m-am dat cu o furca Suntour XCM Lockout 100mm de pe un Cube Aim, ---- a tinut vreo 100 km. Nu va sfatuiesc daca iesiti de pe asfalt.

Depinde si cum ai folosit furca, si cate kg ai. Stiu persoane cu cube aim-uri si furci XCM care au fost pe munte si au facut sute de km pe offroad. S-au convins si ei ca XCM e furca slaba dar nu i-a tinut doar 100 km.

Cred, ca totdeauna trebuie sa ai technologia peste capacitatile tale, altfel patesti cum am patit si eu. Furca suntour este frumos, dar inutil folosind offroad.

Ma vad nevoit sa te contrazic aici. Furca respectiva, XCM-ul, rezista pe offroad. Atentie, am spus rezista! Nu lucreaza ea ca o furca pe aer cu rebound, dar iti faci treaba cu ea. Personal o recomand fata de o furca fixa, dar aici mai tine si de gusturi... cat de hard-core esti. Eu am folosit-o sute de km prin munti, si am participat la suficiente maratoane cu ea cat sa pot emite o parere avizata. Are un mic joc, care in timp creste, reglajul de preload nu prea se simte, e grea ca naiba, dar deh, nu putem incepe cu totii cu un FOX. Are garniturile proaste, si intra mizerie, praf, pamant, in ea. Chiar si apa!!! Deci necestita o intretinere periodica, dar, din fericire, este foarte usor de desfacut si curatat. Apa cred ca intra si prin partea inferioara, ca nu are nici o garnitura in spatele acelor piulite de 10. Dupa maratonul de la Sf. Ghe. am gasit apa in ea.

Ca furca asta sa te tina doar 100km, ori esti mult prea bun pt ea, ori nu stii sa folosesti un MTB. Sau esti absurd de greu. In utilizare corecta (oras, XC usor), nu ar trebui sa aiba nici o problema.

Citind acest topic, de exemplu cineva care are la bicicleta o furca SR Suntour XCT poate ar fi fost tentat sa faca un "upgrade" la o furca SR Suntour XCR. Acestia ar fi bani aruncati degeaba in opinia mea si am considerat ca era necesar si un post care sa prezinte lucrurile dintr-o alta perspectiva.

Nu am spus (si nici nu spun) ca o bicicleta de 2.000 de lei ar trebui sa vina echipata cu o furca de 1.500 de lei.

In cazul asta sunt perfect de acord cu tine si mea culpa am inteles eu gresit insa sunt multe posturi care compara bicicletele in primul rind dupa furca netinind cont de toate componentele.

O bicla gen HT 510 despre care vorbeam este dupa mine excelenta la echiparea pe care o are in raport cu pretul. Desigur ca daca cel ce o foloseste o si depaseste o va upgrada ( sa zicem furca) dar asta cind o va simti singur nu asa .... din principiu.

bafta:)

stranger ar trebui sa iti puna si tie un titlu de genul "Sigur nu vrei o Univega de la Bikexcs?"

Ma vad nevoit sa te contrazic aici. Furca respectiva, XCM-ul, rezista pe offroad. Atentie, am spus rezista! Nu lucreaza ea ca o furca pe aer cu rebound, dar iti faci treaba cu ea. Personal o recomand fata de o furca fixa, dar aici mai tine si de gusturi... cat de hard-core esti. Eu am folosit-o sute de km prin munti, si am participat la suficiente maratoane cu ea cat sa pot emite o parere avizata. Are un mic joc, care in timp creste, reglajul de preload nu prea se simte, e grea ca naiba, dar deh, nu putem incepe cu totii cu un FOX. Are garniturile proaste, si intra mizerie, praf, pamant, in ea. Chiar si apa!!! Deci necestita o intretinere periodica, dar, din fericire, este foarte usor de desfacut si curatat. Apa cred ca intra si prin partea inferioara, ca nu are nici o garnitura in spatele acelor piulite de 10. Dupa maratonul de la Sf. Ghe. am gasit apa in ea.

Ca furca asta sa te tina doar 100km, ori esti mult prea bun pt ea, ori nu stii sa folosesti un MTB. Sau esti absurd de greu. In utilizare corecta (oras, XC usor), nu ar trebui sa aiba nici o problema.

Rezista, hmmm !!! M-ai pus pe lucru ;)

Iata care este situatia : bicicleta Cube Aim care este echipat cu furca Suntour este de fapt a sotiei mele, si a Rezistat cele 100-200 km fara nici o problema. Problema a intervenit cand am ramas fara bicicleta si odata ( O SINGURA DATA ) m-am dat cu bicicleta sotiei si dupa vreo doua trei coborari - absolut normale - dar in ritm de concurs, deci de fapt dupa vreo 25 km iata ce s-a intamplat : Trebuie sa mentin ca fata de o furca fixa o recomand si eu.

[ATTACH=CONFIG]17828[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17829[/ATTACH]

Nu ma pot abtine sa-ti raspund la variantele tale, nu stiu daca sunt absurd de greu cu 1.86 si 77 kg, ( decide tu ) s-ar putea sa nu stiu sa folosesc un MTB, ( cu comentariul ca trebuie sa ai o bicicleta care este PESTE nivelul tau ) si in fine, doua poze - offtopic!!- ce folosesc eu- hardcore, peste 1000 km, si tine ca lumea .

[ATTACH=CONFIG]17827[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17830[/ATTACH]

Din ce vad eu in pozele tale, furca XCM n-a patit mare lucru, doar ca i-au iesit garniturle. Cel mai probabil nu au fost bine curatate bratele furcii, si, cand a mai prins si ceva noroi, pe revenire garniturile au ramas prinse pe brate. Se poate demonta, curata, si unge furca, si probabil ca va merge ca noua, doar daca nu ai fortat-o mai puternic dupa ce i-au iesit garniturile. Cum spuneam, necesita intretinere periodica, ceva mai des decat alte furci, garniturile sunt un dezastru. Mentin in totalitate cele spuse mai sus.

Dar, nu ma pot abtine sa nu comentez un pic si pe marginea frumosului tau off-topic. Pana acum vreo 2-3 ani si mult prea scumpele FOX-uri aveau probleme serioase cu garniturile, incepeau sa scape ulei si mai intra si mizerie in ele. Nici acum nu sunt infailibile si, daca citesti recomandarile producatorului, o sa vezi ca ar cam avea nevoie de o revizie completa (schimbat ulei, semeringuri, garnitura poroasa- foam ring) o data pe sezon. Si revizia, in aceste conditii, costa mai mult decat XCM noua ;) . Eu am montat pe a mea, 32 F100 RL, niste fork boots, sper sa fie mai protejata in acest fel. Deocamdata, vad doar ca bratele se mentin curate, si nu ajunge praf pe ele.

In fine, motivul interventiei mele aici era acela de a combate afirmatia ca, cu o furca Suntour XCM, nu poti face prea multi km offroad. Se poate, dupa cum pot confirma majoritatea celor ce au avut sau au asa ceva pe bicicleta. Nu e cazul sa ii speriem pe cei ce vor sa isi ia o bicla entry-level buna, cum e si Cube AIM si cum sunt multe altele. Isi pot face treaba linistiti cu ele, sunt biciclete foarte ok pt cei ce vor sa se apuce de mountain-biking.

O sa duc la revizie la fiecare 100 ore fara probleme, dar incep sa ma amintesc de tinerete :)) cand aveam 16-17 ani si un MZ-ETZ 250. Cred ca situatia era la fel : o ora pe motor o ora revizie, si iar si iar. Deci cine doreste o furca absolut low end, si se da cu bicicleta numai in weekend, si are indemanare si rabdare la intretinerea furcii Suntour, si nu este interesat de senzatii tari abordand o coborare, n-are decat...

Dar daca vrei sa simt ca ai un MTB, sau te dai de mai multe ori pe saptamana, sau nu vrei sa-ti irosesti timpul cu reviziile saptamanale, sau DOAMNE FERESTE consideri ca castigi mai mult folosind timpul ce ai pierde cu intretinerea excesiva a furcii... cauta altceva.

stranger ar trebui sa iti puna si tie un titlu de genul "Sigur nu vrei o Univega de la Bikexcs?"

pai o am prietene HT 530 2010 am mai spus asta de vreo 5 ori in cadrul altor interpelari ale tale , ca pe unde vezi un post de al meu hop cu un mesaj in genul celui de mai sus.Ba ca fac reclama sau etc. Iti mai spun inca o data acolo am fost cel mai bine tratat si daca cineva indrumat intr-un fel sau altul de mine si-a luat bicla de la unul din magazinele lor a postat reviewuri ca cel de mai sus a lui aleeex .CONCLUZIE bicla buna omul multumit.

sa ai un paste fericit

OK,ms,acum am citit toate mesajele,cand o sa simt ca furca cedeaza ii fac un upgrade cu o furca mai buna....pana atunci merg cu asta,paste fericit