ovidiu

19.06.2010 - Maraton Medieval Medias - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Si daca se intampla ca la Pitesti si nu merg cipurile? Iar daca se intampla sa fie peste 400 de participanti, cei care nu s-au inscris online si ajung acolo, ce fac?

Tot de pe site:

Va rugam sa verificati lista inscrierilor si in cazul unor neconcordante sa sunati la numarul: 0269/830321. Validarea inscrierii se va face in maxim 3 zile lucratoare de la achitarea taxei la posta. [...]

Pentru mai multe detalii nu ezitati sa ne contactati !!

Claudiu - 0740396682

garyfisher, eu i-aş contacta direct, preferabil la numărul de telefon de mai sus (care e inserat chiar în contextul modalităţii de plată).

Şi la Contact :

Dragos Costea

tel: 0742.149.685

e-mail: dragos.costea@transgaz.ro

Unii din organizatori ne-au obişnuit cu o prezenţă activă pe ciclism.ro. Totuşi sursa principală de informaţie rămâne site-ul.

La pitesti a fost o eroare. In acest moment am achizitionat un al doilea sistem, pentru back-up si probabilitatea unei probleme tehnice este egala cu 0.

Persoanele care sunt inscrise online AU LOCUL ASIGURAT! Daca nu te-ai inscris online, ajungi la fata locului si nu mai sunt locuri, recunosti ca esti bou ca desi stiai ca trebuie sa te inscri online nu ai facut acest lucru. Alte intrebari de troll cu 2 posturi mai ai?

Sa recapitulam pentru cei cu un IQ mai redus. Pana acum nu a fost nici un eveniment in care sa fie depasit numarul estimat de participanti. Firma care face cronometrajul(adica eu) are mai mult de 400 de cipuri dar organizatorul(Primaria Medias) a decis ca nu poate sustine un eveniment cu mai mult de 400 de oameni. In concluzie cine e roman si vine in ziua cursei sta si se uita la ceilalti, cine e sas si se inscrie cum trebuie vine si participa. E chiar asa de greu?

LE: By the way, deja sunt cam 150 de inscrisi. Mai povestiti voi mult pe aici si sunt sigur ca o sa vedeti cursa prin pozele celorlalti:)

Daca am un prieten prin Medias, unde trebuie sa-l trimit sa-mi plateasca taxa? Sau numa varianta asta de transfer este valabil? M-as inscrie cu mare placere, anu trecut a fost bestial concursul.

Multam anticipat ptr raspuns!

Iar daca se intampla sa fie peste 400 de participanti, cei care nu s-au inscris online si ajung acolo, ce fac?

Conform regulamentului afişat, cei care ajung acolo şi nu mai prind locuri bat mărunt din buză. Eu încă aştept concursurile la care înscrierea în ziua concursului să fie semnificativ mai scumpă. Desigur, e comod să hotărăşti doar în seara dinainte, în funcţie de dispoziţie şi vreme dacă te duci sau nu. În schimb pentru organizatori e mult mai complicat de dimensionat resursele - drastic limitate oricum, în cele mai multe cazuri. Pe măsură ce creşte numărul de participanţi probabil vor prinde curaj şi organizatorii să fie mai stricţi.

Anul trecut la Mediaş parcă s-a depăşit puţin numărul (sau confund eu concursul?), cred că au participat fără chip (deci fără clasare, dar cu acces la punctele de alimentare). Stabilirea, de către organizator, a unui număr maxim de participanţi pe care pregătit să-l susţină dă senzaţia de seriozitate. Sper să nu mă înşel (şi succesul maratonului MMM din anii precedenţi e - sau ar trebui să fie - o garanţie în acest sens).

L.E. nu dăm de mâncare la trol

Edited by egox

Poate nu vreau sa ma inscriu online,poate am si alte treburi pana peste o luna,iar faza cu bou' e rasuflata,si nu da cu paru',ca am intrebat care e solutia. Pana la data concursului se pot inscrie online si 500. Sau asa vreti sa atrageti mai multi participanti,cu jigniri gratuite?

Conform regulamentului afişat, cei care ajung acolo şi nu mai prind locuri bat mărunt din buză. Eu încă aştept concursurile la care înscrierea în ziua concursului să fie semnificativ mai scumpă. Desigur, e comod să hotărăşti doar în seara dinainte, în funcţie de dispoziţie şi vreme dacă te duci sau nu. În schimb pentru organizatori e mult mai complicat de dimensionat resursele - drastic limitate oricum, în cele mai multe cazuri. Pe măsură ce creşte numărul de participanţi probabil vor prinde curaj şi organizatorii să fie mai stricţi.

Anul trecut la Mediaş parcă s-a depăşit puţin numărul (sau confund eu concursul?), cred că au participat fără chip (deci fără clasare, dar cu acces la punctele de alimentare). Stabilirea, de către organizator, a unui număr maxim de participanţi pe care pregătit să-l susţină dă senzaţia de seriozitate. Sper să nu mă înşel (şi succesul maratonului MMM din anii precedenţi e - sau ar trebui să fie - o garanţie în acest sens).

Nu e in functie de vreme sau de dispozitie,dar se pare ca tu nu prea ai alte treburi! Edited by Adriana
Dublu post

@alf: In timpul pierdut de tine pe acest thread puteai sa te inscrii online (cu plata doar la fata locului), iar daca ti se iveste ceva si nu mai poti participa, anunti organizatprii la adresa de mail publicata pe site.

Ce e asa greu de priceput?

Stimate Alf (vad ca te ofuschezi daca vorbeste cineva mai direct cu tine)

La concursurile de top din Europa participantii participa la o tragere la sorti. Oetztaler sau Madonna di Dollomiti sunt doar doua exemple. Mai pe intelesul tau, se plateste o taxa de 2 euro(nerambursabila) doar ca sa ai acces la o tragere la sorti. Daca ai norocul sa castigi tragerea la sorti platesti urgent taxa de inscriere(care este undeva pe la 70 Euro) si topai de bucurie ca ai fost acceptat. Acolo nu exista forum ciclism.ro sau alte locuri unde sa te smiorcai ca este limitare de locuri, ii doare pe aia in partea dorsala de tine atunci cand mai sunt 20.000 de oameni pe lista de asteptare.

Intelegi mataluta cam ce se intampla la concursuri? Intelegi ca la un concurs de nivelul MMM este nevoie de o estimare a participantilor pentru ca organizatorul sa poata sa le ofere celor care platesc o taxa conditii de concurs cat mai bune? Intelegi ca tu trebuie sa te supui unor reguli daca vrei sa participi la o competitie consacrata unde esti sigur ca o sa fie totul bine pus la punct? Intelegi ca daca nu te vei inscrie tu o sa fie alti oameni care se vor inscrie? Intelegi ca sunt concursuri care au trecut de nivelul in care se cauta cantitate si au trecut la nivelul la care vor sa ofere calitate?

Aaaaa....daca nu vrei sa faci asta poti sta acasa. Comentariile de prost gust pe forumuri nu le inteleg si nici nu le accept.

Asa de laudat e maratonu asta :) abia astept .

Poate nu e locu potrivit , da n-am gasit alt thread , ce am nevoie sa imi iau cu mine pe parcursul cursei(o sa am oricum un ghiozdan mic) .

..daca ai camelback , 1 l apa in el -- sau izotonic; daca nu ai camelback - juma de bidon plin la start e suficient pt tura scurta , punctele de contol sunt bine alimentate de obicei(poti reumple); in rest..un gel.. un baton..glucoza..o banana eventual(pt tura lunga)

in rest obisnuitele: camera de rezerva,petice, pompa sau pistol CO2 - dupa caz, ochelari, casca, manusi,tel mobil, imbus mic de 5;unii recomanda mini-presa de lant - eu consider ca lantul se rupe/indoaie zaua doar daca se schimba viteza in sarcina f mare - asta se intampla la cei mai putin experimentati, eu nu am reusit asemenea "damage" pana acum - asta daca bicla e reglata la start ca la carte si totul functioneaza impecabil (angrenaj/schimbatoare); cauciucuri umflate pe la 3 bar - poate mai moale pe fata..un 2.7..;

daca se merge la tura lunga si prognoza e cu ploaie - ia si o sticluta mica cu ulei de lant; geaca tip foaie de ceapa - daca se anunta urat si mai ales daca e frig; daca e cald se poate merge si fara geaca- nu merita sa o cari;.. in trecut am nimerit la Medias - odata dupa ploaie si a fost soare - a urmat sauna din cauza umezelii; alta data am nimerit canicula.. fiecare ia la el ce crede . .. e un maraton consacrat, traseul patrulat cu KTM-uri, start cu politia, marcat tot timpul anului cu placute iar la concurs suplimentar cu benzi si indicatoare in punctele cheie; practic daca vremea e buna se poate lua minimum doar in buzunare la spate ca sa nu te incomodeze nimic(cochetez cu ideea de a renunta la camelback).; conteaza mult tehnica sa fie bicla in regula - totul impecabil sa nu ai dubii ca nu merge ceva ca lumea cu o zi inainte - pe probate!...(eu de ex la un maraton am facut pana , dar tepul era de trandafir - deci il luasem mai demult in cauciuc insa a patruns pana la camera in timpul cursei in cauza solicitarilor suplimentare - daca verificam inainte ...eram bine mersi , asa m-a costat 15 min in soare la 35 de grade ..cred ca la Medias era...; ..in rest bafta !

M-am speriat rau cand am vazut ca mi-ai raspuns la intrebarea ce trebuie sa iau pt maraton in 20 si ceva de randuri ;).

Ms mult .

Subscriu la cele scrise in favoarea inscrierii on-line cu plata anticipata. Organizatorii unui concurs serios trebuie sa poata estima nr. de participanti! Dau si eu alte exemple de "afara", La Salzkammergut Trophy, din cite stiu eu cel mai celebru concurs de MTB din Europa, taxa de inscriere este de ca. 40 €, inscrierile incep in februarie si se termina in citeva zile - cu plata confirmata (nr. max de participanti admisi este de 4000). La Duna Marathon, linga Budapesta, deocamdata nu e limitat nr. de participanti, dar sunt 2 termene de inscriere, la al doilea termen (cu o luna inainte de concurs) taxa e deja dubla, am platit la fata locului in ziua concursului triplu, respectiv echivalentul a 120RON. Anul trecut au fost ca. 1800 participanti !

Gata, m-am inscrissss!!!! [-O< .....era sa ratez pt ca nu se incarca formularul de inscriere! Inca un biker din grupul riderilor de la Sfantu Gheorghe

Vad ca a sarit de 200 numarul celor inscrisi si ca incep sa se confirme si platile. Am vorbit cu organizatorul referitor la suplimentarea locurilor in cazul in care sunt mai mult de 400 de participanti si se pare ca va fi destul de dificil! Va recomand din nou sa va inscrieti si sa achitati taxa de inscriere. In 10.06 se inchid inscrierile si doar cei care au platit pana atunci vor fi considerati inscrisi. Daca raman numere acestea vor fi distribuite la fata locului.

Salut !

M-am inscris si eu si am o intrebare .

In program scrie asa

"

18 iunie 2010 18:00 - 21:00

Inscrierea si preluarea numerelor

PENTRU CEI CARE AU COMPLETAT FORMULARUL DE INSCRIERE PE INTERNET si au achitat taxa de participare

"

Deci e obligatoriu sa fiu pe 18 acolo ?

Nu pot sa jung acolo doar pe 19 dimineata ?

Multumesc !

Se poate si in dimineata concursului.

Cel putin asa a fost anul trecut.

Oricum seara este mult mai putin aglomerat..

Imi cer scuze .... dar eu m-am inscris de 3*... si nu stiu din ce cauza=))! Te rog Ovidiu , daca poti remedia problema! Nu vreau sa ocup 3 locuri:))

Nu eu ma ocup de MMM. O sa vorbesc cu organizatorii!

Daca nu platesti de 3 ori nu cred ca este o problema :P

Cred ca este o problema a formularului ca am vazut de mai multe ori persoane care apareau de 2-3 ori in tabel.

Sunt un pic nehotarat daca sa vin sau nu; ar fi primul meu maraton off-road (am mai facut ture de 30-40 km prin oras si pe sosea), insa sunt doua lucruri care ma nelinistesc. Daca cei ce au participat anul trecut ar putea sa-mi raspunda, as fi recunoscator:

Pe site-ul oficial scrie ca "Este de preferat sa aveti la dvs. o pelerina de ploaie, doua camere de rezerva, o pompa, un spray cu piper si un telefon mobil." Spray-ul ala cu piper imi pica un pic greu, chiar asa mari sansele sunt sa te pape ursu' p-acolo?

"35 % DIN LUNGIMEA TRASEULUI NU POATE FI PARCURSA CU NICI UN FEL DE AUTOTURISM." - asta inseamna ca daca sunt atacat de ciobanesc, urs, turma de viezuri de munte (dupa caz) si mi se termina si piperul, sunt pa?

"MARATONUL MEDIEVAL MEDIAS SE ADRESEAZA IN PRIMUL RAND AMATORILOR." - acum, notiunea asta de amator poate fi interpretata in multe moduri. Cam cat de dificile sunt traseele si cam cata experienta trebuie sa ai ca sa le termini in timpul impus fara sa-ti dai duhul (5 ore pt cel scurt, 8 ore pt cel lung)? As preciza ca ma consider in forma si capabil sa fac 50 de km (sau mai mult) pe sosea fara mari probleme, insa pe teren accidentat nu am mare experienta in afara de cateva ture prin padure (diferenta de nivel 0).

Multumesc mult pentru raspunsuri si rabdare cu un biet nub =))

Nu cred că e vorba de urşi ci, probabil, câini ciobăneşti.

În general terminarea în limita de timp e accesibilă majorităţii celor care participă (şi n-au probleme mecanice sau de sănătate). Mai mult de atât e greu să spună cineva care te nu cunoaşte. Până la urmă e o ocazie de a te cunoaşte mai bine. Baftă!

In primul rand si in mod evident, fiind pentru prima data la un astfel de concurs, ar trebui sa te duci la proba scurta ca sa vezi cum te descurci si, in functie de rezultat, sa hotarasti daca la urmatorul tau concurs (daca mai vrei sa participi) te vei duce tot la proba scurta sau esti suficient de bun pentru cea lunga. O participare la proba scurta iti va da posibilitatea sa ajungi la final, chiar daca depasesti cele 5 ore, deoarece sosirea ramane amenajata pentru cei de la proba lunga. Ba mai mult, unii organizatori ii mai cronometreaza pe cei de la tura scurta si dupa ce a trecut termenul. La tura lunga insa, s-ar putea sa ai probleme si fie sa abandonezi, fie sa ajungi la sosire foarte tarziu, cand nu va mai fi nimeni sa te aplaude sau sa te cronometreze, ba poate chiar nu va mai fi nici sosirea (au fost cazuri, am patit si eu cand m-am haiducit pentru primele dati la tura lunga).

Spray-ul cu piper este pentru cainii de la stanele de pe traseu, dar personal nu consider ca e cazul: tu esti pe bicicleta, ei sunt pe jos =)) In cel mai rau caz, daca e nasol, te dai jos si mergi cu bicicleta pe umar (pe caini ii enerveaza rotile care se rotesc).

Prin amatori se intelege ciclisti care nu sunt legitimati la federatie, in nici un caz nu vrea sa insemne ciclisti incepatori, si avertizeaza eventualii legitimati ca nu vor avea categorie separata si rezultatul lor nu va conta in ceva clasament oficial national sau international.

Faptul ca 35% din traseu nu poate fi parcurs de autoturisme, inseamna ca, exact ca si la o tura de MTB normala, trebuie sa fii gata sa iti rezolvi singur problemele care pot sa apara pe parcurs si sa nu te astepti la un ajutor de la organizatori (nu insemana ca nu au sa te ajute, doar ca nu garanteaza asta). E o precizare buna, pentru ca habar n-ai cati pleaca in concurs fara o banala cheie de lant si apoi cand li se rupe lantul te miri pe unde stau si se uita ca prostii pe marginea santului pana cand se opreste un alt concurent mai binevoitor sa-i ajute. Adica o trusa completa de urgenta (chei, petice, camere, leviere, pompa) si chiar si o mica trusa de prim ajutor (macar cativa plasturi) sunt binevenite, pentru binele tau propriu. Alaturi, evident, de cunostintele elementare necesare ca sa le folosesti.

Au fost multe masini, motociclete, quaduri pe traseu aneul trecut, plus foarte multi concurenti asa ca nu trebuie sa-ti fie frica. Cel mai mare dusman e caldura sau noroiul plus ultima urcare criminala din padure =))

M-am inscris si eu am platit si astept comfirmarea. Sa ne vedem cu bine la Start si sa avem noroc de vreme buna.

Unde gasim traseul pt. GPS?

Edited by danbistri

Are cinva cunostinte de vreo harta a traseelor pe bike map , care sa fie relativ asemanatoare cu traseul propiuzis? Ma intereseaza mai mult pentru a scoate profilul cursei.