ovidiu

19.06.2010 - Maraton Medieval Medias - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Intrebare pentru organizator.

M-am inscris la tura de 80km, in cazul ca vreau sa ma transfer la tura de 40km se poate?

Trimite solicitarea pe mailul organizatorilor. Odata inchise listele nu o sa se mai faca transferuri.

cum ai completat la destinatar si la detalii ca nu incape toata polologhia aia cu directia pentru cultura blabla... si maraton medieval....?

io n-am mai scris "medias" ca m-am gandit ca respectivul cont o fi oricum al trezoreriei locale, nu? :D

Prescurteza tot ce se poate: " dir pt cult medias" si "taxa inscr mar med 2010"

CUI-ul si IBAN-ul sunt importante. Succes!

Oricum puteai sa scrii textul complet pt ca mandatul postal se depune fizic la Trezorerie si pe baza aceluia se primesc banii.

Numai ca la transfer am inteles ca dureaza intre 5-7 zile, sper sa nu fie prea tarziu pt ca am facut plata luni dimineata!

Conform site-ului lista finală (și, prin scădere, numărul de locuri disponibile la linia de start), se stabilește în 17 iunie, adică de azi în două săptămâni. Mai e o grămadă de timp. Practic şi săptămâna viitoare încă se poate plăti fără a risca prea mult.

Si pe mine m-a costat la Posta tot 2.9RON, e tarif standard observ. Se plateste pentru serviciul de transfer bani si a zice ca 51 devin 54 este eronat :). Sunt si eu curios cum o sa se acorde cele 300 de buff-uri, presupun si eu ca in ordinea confirmarii platii asadar va fi un fel de loterie....ca tot se discuta ceva similar mai devreme.

Foarte tare, s-au inscris deja 401 si sunt confirmati 80! Acum sa vezi :)~X(daca ai gresit ceva la transferul de bani si nu ajung bani in timp!

din 400 daca jumate platesc prin posta o sa fie bine :)

sal.

cine ma poate ajuta cu cateva informatii?

suntem vreo 10-15 persoane care nu neam inscris pt maraton dar dorim sa participam.

cum sa procedam?

nr de teldisponibil?

va multumesc anticipat

Nr de telefon gasesti pe site, dar s-a zis clar ca numarul de participanti este limitat la 400. Ai sanse dupa 17 iunie daca nu achita taxa o parte din cei care s-au inscris online.

din 400 daca jumate platesc prin posta o sa fie bine :))

La început eram sceptic, acum însă cred că se va trece de jumătate. Există un nucleu dur care oricum participă (de exemplu Maus care a plătit primul :) ), există unii care s-au înscris la plezneală (poate mă duc, poate nu, hai să-mi rezerv un loc şi mă gândesc după aia - de fapt chiar alaltăieri am am auzit o persoană într-un magazin de profil spunând „ne-am înscris la Mediaş dar nu cred că ne ducem”). La mijloc sunt ceilalţi - pe care-i bănuiesc majoritari - care s-au înscris dar nu au nici un motiv să plătească cu mult timp înainte de limită, pentru a avea ocazia să reacţioneze în caz că apare ceva neprevăzut. Noi acum vedem plăţile făcute doar până în 1 iunie (ba chiar mai devreme), eu zic că vor continua în avalanşă confirmările în zilele următoare (din totalul de 80 doar ieri au fost vreo 30).

Cred că s-au creat premisele pentru o problemă nouă pe viitor. Acum s-au epuizat înscrierile cu două săptămâni înainte de concurs. Mă aştept ca în viitor poporu' să dea buzna la înscrierea online din timp doar pentru a-şi conserva opţiunea de a hotărî cu 1-2 săptămâni înainte dacă chiar vrea să participe sau nu. În logica asta pe viitor am ajunge să vedem o rată de neconfirmare semnificativ mai mare decât acum.

Soluţia ar putea fi impunerea unui interval maxim (să zicem 8-10 zile) de la înscriere până la confirmarea plăţii după care înscrierea se anulează (eventual cu un preaviz pe mail, că mai sunt şi încurcături cu poşta, banca, etc) lăsând loc altora.

Oricum, mi se pare de bun augur că ajungem să ne punem probleme dintr-astea. Creşte numărul de participanţi şi asta e bine.

nice blog

mersi :)

@egox sper sa trecem in cativa ani si de numarul magic de 1000 de participanti la concursurile mari :))

...... există unii care s-au înscris la plezneală (poate mă duc, poate nu, hai să-mi rezerv un loc şi mă gândesc după aia - de fapt chiar alaltăieri am am auzit o persoană într-un magazin de profil spunând „ne-am înscris la Mediaş dar nu cred că ne ducem”)......

cu siguranta s-au inscris unii doar ca sa-si ocupe un loc, pentru orice eventualitate. Ar fi fair-play din partea lor, daca intre timp s-au hotarat sa nu mearga, macar sa trimita un email organizatorilor, sau sa-i sune, si sa spuna ca nu mai vin, ca sa se poata inscrie altii in locul lor.

Din pacate, aceasta intarziere (dintre momentul platii si confirmare) este cam mare. In viitor, poate se gaseste o alta formula. Chiar plata cu cardul.

Eventual, sa se poata plati pentru mai multi participanti, intr-o singura plata. Probabil mergea si aici, dar am preferat sa nu riscam, deoarece nu se specifica o astfel de posibilitate.

Eu am platit luni si inca nu figurez pe lista platitorilor. Avand in vedere ca e vineri... pana luni la pranz sigur n-o sa apara vreo modificare.

Se putea plati pentru mai multi participanti.

La detalii trebuiau sa fie trecute numele celor pentru care platesti. Eu asa am facut.

PayPal. Cea mai rapida si ieftina metoda de plata rapida :)

ok ... care este îngijorarea cu alea 400 de locuri? se specifică clar pe site, că se închide lista după ce cei 400 au achitat taxa ... ceilalți înscriși, dar care nu au achitat taxa vor pierde locul (big deal). Există și un nr de telefon pe site pentru întrebările referitor la plățile făcute.

Mă amuz cînd văd că se fac probleme din nimic :)

și eu am achitat taxa pe 26 mai și na ... mi s-a răspuns frumos, că vor merge la trezorerie. Lucrurile se rezolvă, oameni buni, nu vă mai panicați!! jeez

PayPal. Cea mai rapida si ieftina metoda de plata rapida :)

Si cea mai sigura!!

Eu totusi nu cred ca vor lua startul 400 de ciclisti. Si prin absurd ca vin acolo si nu mai am loc sa iau startul, o sa fac tura neinscis in concurs, in fond ma duc sa admir peisajul si sa ma plimb

și eu am achitat taxa pe 26 mai și na ... mi s-a răspuns frumos, că vor merge la trezorerie. Lucrurile se rezolvă, oameni buni, nu vă mai panicați!! jeez

In 89 era unu' la TV care striga : " NU INTRATI IN PANICA !!!!! "

Cam ala a fost momentul in care m-a cuprins panica. :)

Pe 26 MAI si inca nu ai confirmarea ?!?!?!

CE NE FACEM !!!!! ;)

Radem, glumim... Am fost tot timpul speriat ca in organizare este implicata si Primaria. Nu spun mai multe, ca s-ar putea sa fie o exceptie. :( Sper ca Primaria din Medias sa fie o exceptie.

Dar ce-ai tu cu Primăria? ;)

Dar ce-ai tu cu Primăria? ;)

Nimic. In special cu cea a sectorului 2. :D

A avea unele griji pana te vezi pe lista cu plata confirmata e normal. Ciudat/Anormal e sa stai relaxat ca te-ai inscris si ai platit - nu suntem in Germania si totusi este vorba de Trezorerie -in afara sferei de actiune a organizatorilor despre care s-au scris lucruri bune. Pentru la anul poate ar fi ceva sa se renunte la Trezorerie (intelegem ca anul acesta s-a implicat Primaria care nu avea alt cont etc) si sa putem plati si noi via OP si in 2 zile sa fim confirmati.

Pana una alta e util sa ne folosim degetele si pentru a mai lucra pe la biciclete pentru a fi in forma maxima. A mea azi a beneficiat de ingrijire amanuntita pentru angrenaje si la tura de seara a mers brici.

Am vazut azi pe la 20:30 in Herastrau un forumist care purta editia 2010 a tricoului ciclism.ro - faceam toti ture de lac prin interior.

Salutare,

Am platit si eu vineri, o noutate pentru mine :D oricum vin cu factura in brate la Medias pentru orice eventualitate ;)

o seara faina

Am incercat sa ma inscriu acum cateva zile dar nu s-a mai putut, locurile fiind deja ocupate. I-am trimis un mail persoanei de contact sa imi spuna ce ar fi de facut, pentru ca nu pot sa risc sa vin de la Constanta la Medias in speranta ca vor mai fi locuri libere la start. Nu am primit nici un raspuns. Mie mi s-ar fi parut mai corect ca inscrirea sa fie libera si sa se inchida dupa ce plateau primii, sa zicem 300-350 si atunci sa se inchida lista (marja de eroare de 50-100 lasata pentru cei carora nu le-au ajuns confirmarile de plata la timp). In final, daca mai veneau 3-4 peste cei 400 nu cred ca era o gaura in cer.

Am vazut, totusi, ca acest concurs se organizeaza de ceva timp si in mod sigur au experienta in organizare, dar imi dau si eu cu parerea ca imi e ciuda ca nu mai pot sa ma bag la cursa.

Succes concurentilor!