ovidiu

19.06.2010 - Maraton Medieval Medias - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Imi pare rau ca nu ai mai putut sa te inscrii. Dar totul tinea de tine, trebuia sa te hotarasti mai repede. Repet ce am mai scris, sunt concursuri afara cu 4000 de locuri la care inscrierile (cu plata confirmata) se termina in 4-5 zile. Si asta in februarie !! Iar concursul e in iulie - Salzkammergut Trophy. Aici ai avut cel putin 2-3 saptamini timp. E clar ca modul de inscriere - confirmare poate fi imbunatatit, dar astea sunt regulile momentane si trebuia actionat in consecinta.

Eu m-am inscris impreuna cu inca 3 prieteni. Din pacate unul dintre ei nu mai poate veni. Cum pot sa il scot din lista ca sa poata elibera locul?

Nu trebuie sa il eliberezi. Daca persoana respectiva nu plateste atunci va exista un loc liber pentru inscrierile de la fata locului

O panza tubulara care poate fi folosita ca fular, basma, bentita, cagula samd. Uita-te pe aici.

De pe site ;)

50 Km - diferenta de nivel 800m - timp maxim de parcurs 5 ore.

Am trimis si eu mail cu scan la facura de la Posta deoarece maine e deadlineul si inca nu am fsot confirmat. Cei care au optat pentru plata via e-banking au fost cei mai inspirati, un amic care a platit astfel la cateva zile dupa mine fiind confirmat de ieri inca! Un alt amic care a platit luni saptamana trecuta a fost confirmat azi. La orele 18:00 erau aprox 198 de confirmari plata deci inca mai sper la un buff...in 1-2 zile in mod normal ar trebui sa fiu confirmatsi eu in caz in care nu se accelereaza procesul datorita mailului.

Desi conform weather.com la Sibiu o sa fie ok vremea in acea perioada (Medias nu e in lista), baietii mai putini exacti de pe accuweather (Medias e in lista) sustin ca vor fi ploi si sambata averse asadar nu vom muri de cald (24 grade sambata) insa sa speram ca traseul va fi decent...cu ploaia incep sa ma obisnuiesc :)

Am trimis si eu mail, a trecut o saptamana si un pic, dar inca n-am aparut pe lista. Sper sa apar zilele astea :-J In rest AMR 10 zile :)

Eu am primit confirmarea de acum 2 zile. Am platit online saptamana trecuta, parca miercuri si luni eram confirmat. De cea mai sigura metoda.

Sa ne tina la curent cu vremea si starea traseului cineva din stafful competitiei, noroi, semiumed sau uscat, teren dur sau moale, eventual ceva filmulete de pe traseu din acest weekend

Wow 199 cu plata confirmata, am aparut si eu printre ei :-?

Gata, la pozitia 200 :)) am aparut si eu cu plata confirmata. Mai ramane cealalta grija, cea a concursului. Bafta celor 98 care inca asteapta confirmarea.

Catre organizatori - daca aveti posibilitatea nu postati harta traseului scurt, macar sa stim si noi ce ne asteapta.

Am vazut ca la tura scurta exista o dif de nivel de ...doar....800m, dat totusi ar fi mai interesant si stim si profilul traseului

Există la bikemap traseul lung: http://www.bikemap.net/route/95512

Traseul scurt sare de la km16 direct la km60. Din câte am înţeles nu sunt cine ştie ce diferenţe de nivel pe „scurtătură”.

Edited by egox

Cum se poate salva traseul in format garmin?

Probabil se poate converti din ala de pe google earth, dar eu nu m-am prins cum :P

Cel de 80km vad ca are defapt 75km si 1600m diferenta de nivel si e din 2008. Sigur e acelasi cu cel actual, ca asta cica are 80km si ~2000m diferenta de nivel?

Si eu le-as vrea in format gpx pe ambele daca le are cineva..

Later edit: ioioccc, mersi pt track-uri. Nu am gps-ul la mine, dar in mapsource apar ok, nu vad de ce n-ar merge si pe gps. Asta dupa ce mai sterg din puncte ca gps-ul meu suporta maxim 500 :D

PS: cu ce soft le-ai convertit in gpx?

Traseul scurt: http://www.bikemap.net/route/535049

L-am convertit din fişierul pentru Google Earth de pe site-ul maratonului : http://www.m-m-m.ro/MMM50km.kmz. Sper să nu fie cu supărare.

Apropo, se poate vedea şi în Google Maps: http://maps.google.com/maps?q=http:%...%2FMMM50km.kmz

Traseul actual nu ştiu să se fi schimbat faţă de cel din 2008 (traseul pare upload-at de Maus, dacă nu e doar o coincidenţă de nume şi... nu numai). În ceea ce priveşte diferenţa de nivel e mereu delicată măsurătoarea.

Informativ, Pentru conversie din Google Earth eu fac aşa:

1. Se converteşte din .kmz în .kml (fie se deschide în Google Earth şi se salvează ca .kml, fie se deschide .kmz într-un dezarhivator şi se scoate fişierul .kml dinăuntru)

2. Se converteşte .kml în .gpx. Eu folosesc GPS Babel. Or mai fi şi altele, inclusiv online.

PS: cu ce soft le-ai convertit in gpx?

Cu EasyGPS. E free, de pe net (dati cu gogu').

Nu vede fisierele kmz, dar daca le redenumesti si schimbi terminatia in .zip, apoi le poate deschide (fara sa le transformi propriu-zis). Dupa ce sunt deschise, se pot salva ca .gpx

Totul in mai putin de 1 minut

În ceea ce priveşte diferenţa de nivel la tura lungă, eu am făcut traseul (mai puţin bucla prin oraş) în toamna lui 2008 cu gps (cu altimetru barometric) şi diferenţa de nivel de pe track trece cu puţin de 2000m. Aşa că imposibil nu e.

Cel de 80km vad ca are defapt 75km si 1600m diferenta de nivel si e din 2008. Sigur e acelasi cu cel actual, ca asta cica are 80km si ~2000m diferenta de nivel?

Zice pe site aşa:

Denumirile de 50Km si respectiv 80Km sunt generice, in realitate fiind vorba de aproximativ 47Km si 76Km.