Cips

Sfat achizitionare bicicleta noua sau sh

Recommended Posts

Salutare ! Vreau sa-mi cumpar o noua bicicleta...ultimele doua ( ambele luate la sh) mi-au fost furate din pacate. In principiu vreau o bicicleta zdravana ( am 1,85 si peste 120 kg) pe care sa o folosesc atat prin oras dar si pe drumuri mai rele sa spunem. Nu ma pasioneaza coborarile sau chestii extreme, doar o bicicleta cu care sa fac miscare la cel mai bun raport calitate pret . Ma gandesc la un buget de maxim 2000 de lei Astept recomandarile voastre. Multumesc.

bineinteles ca e invers ...nu full... nici macar suspensie pe fata pt ce ai de gind sa faci, ... citeste despre si o sa vezi ... greutatea nu are legatura , in limite omenesti , 20kg - 200kg

Intre timp m-am mai documentat si am gasit urmatoarele variante:

Corratec X-Vert Cross Hardtail - Corratec X-Vert Cross Hardtail Bike | Buy Online | ChainReactionCycles.com - pret bun cu tot cu transport, schimbatoare Deore, pe stoc insa nu stiu daca pe 57 nu mi-ai fi mica; am 1,85.

Trek 4300 - Evans Cycles | Trek 4300 2010 Mountain Bike | Online Bike Shop - imi place plus ca recomandarile pt. modelul 2009 sunt foarte multe si bune iar despre modelul 2010 se spune ca e chiar mai bun; tot din cautari am inteles ca au un cadru foarte bun

Cube Aim - Cube AIM la PlayBike pe care am si vazut-o, e pe stoc la magazin, mi-a placut cum arata si am avut ocazia sa ma urc pe ea

Ce credeti? Nu sunt stresat de garantie la produsele luate din afara..prefer sa dau mai putin si sa nu am garantie decat sa dau mai mult si sa am o garantie care pana la urma e cam fictiva..

Pentru cazul in care nu ai observat: prima bicicleta din lista ta este de un alt tip decat celelalte doua. Are roti de 622 mm, nu de 559 mm si este mai potrivita pentru oras.

Pentru cazul in care nu ai observat: prima bicicleta din lista ta este de un alt tip decat celelalte doua. Are roti de 622 mm, nu de 559 mm si este mai potrivita pentru oras.

Stiu ca e mai de oras, insa ma gandesc ca totusi, daca merg din cand in cand pe un drum pietruit sau de tara nu se face gaura in cer..

Singura problema pe drum mai rau(sau de tara) ar fi anvelopele. Continental Cyclocross Speed 42 de pe Corratec sunt suficient de groase la 4.2cm(1.65 inch).

Stiu ca e mai de oras, insa ma gandesc ca totusi, daca merg din cand in cand pe un drum pietruit sau de tara nu se face gaura in cer..

Pai tu cautai o bicicleta pentru oras, deci o bicicleta de tipul asta ar fi mai potrivita decat un Mountain Bike.

Mi s-a parut putin ciudata alaturarea celor trei biciclete, de aceea am mentionat ca prima este de alt tip.

Nu-ti lua mtb, pentru oras si drumuri pietruite o bicicleta hibrida cum e aia Corratec e mult mai buna. Drumurile pietruite sunt supraestimate, cu cauciucuri de 42mm latime nu ai probleme. Mtb ti-ar trebui numai daca ai vrea sa mergi foarte agresiv pe drumurile astea, altfel tragi aiurea de el prin oras. Multa lume isi ia mtb in ideea ca s-ar putea sa mearga si pe drumuri proaste, dar e overkill.

Sigur nu iti este mica de 57, e cea mai mare masura care o au.

Pt. cei care au comandat de pe CRC mai multe produse intr-o singura comanda, se plateste transportul pt. fiecare produs separat? Spre exemplu cumperi 10 produse de 10 Euro si transportul te costa inca pe atat? Vreau sa stiu cati bani le trimit in cont, si pana imi raspund la e-mail, poate ma lumineaza careva ..Multumesc!

Cadrul bicicletei Corratec de care se vorbeste aici, e considerata de road sau de MTB. Adica ce marime de cadru ar trebui aleasa pentru inaltime de 178-180 cm (inseam 83 cm)? Stie cineva? M-ar interesa si pe mine, dar dat fiind ca nu pot sa o probez trebuie sa aleg o marime si chiar nu ma pricep. Multumesc anticipat.

Cadrul bicicletei Corratec de care se vorbeste aici, e considerata de road sau de MTB. Adica ce marime de cadru ar trebui aleasa pentru inaltime de 178-180 cm (inseam 83 cm)? Stie cineva? M-ar interesa si pe mine, dar dat fiind ca nu pot sa o probez trebuie sa aleg o marime si chiar nu ma pricep. Multumesc anticipat.

Arunca o privire aici:

Alegerea marimii bicicletei

Intre timp am facut comanda, e pe drum. Yakko eu am 1,85 si am luat-o pe cea de 57 ( cea mai mare)

Multumesc de raspunsuri. Insa nu sunt lamurit inca. Binainteles ca m-am uitat pe diverse site-uri de sizing inainte sa postez aici. Dar nu stiu ce tip de cadru are bicicleta. Dupa capul meu as zice ca e cadru de MTB touring (ca sa ma raportez la tabel). Dupa inaltimea mea ar trebui cadru de 51, dupa inseam size ar trebui 48. E corect ce zic eu? Si pe care il aleg din astea doua?

Cips, poţi să ne spui cu ce curier ajunge şi cât te-a costat expedierea ? Edited by zgoby

@yakko

Pentru Corratec X-Vert Cross, la 1,78-1,80 m si 83 cm inseam, s-ar putea sa-ti fie buna marimea 54 cm. Urmatoarea mai mare ar fi 57 cm si exista riscul sa-ti fie putin prea mare. Urmatoarea mai mica (51 cm) cred ca ti-ar fi prea mica.

Dar aceste date din tabele sunt doar orientative. Chiar daca nu poti proba modelul respectiv, poti proba alte biciclete similare pentru a-ti face singur o idee mai clara despre marimea potrivita.

Cips, poţi să ne spui cu ce curier ajunge şi cât te-a costat expedierea ?

Pt. bita vreo 33 E si vine cu UPS. Am mai comandat o casca si un ceas, ele vin separat cu posta lor.

Salut, si eu am aceeasi problema ca toti incepatorii, vreau sa-mi cumpar o bicicleta si am nevoie de niste sfaturi din partea celor cu experienta. Bugetul meu este undeva intre 1000 - 1300 de lei, destul de mic ce-i drept, motiv pentru care am luat in calcul atat variante noi cat si variante sh.

Vreau un mtb xc hardtail pe care o sa-l folosesc atat pe sosea cat si off-road iar in urma cautarilor am ramas la cateva variante si anume:

Bicle noi: focus highland peak 2010 si univega ht-5400 (mi s-a parut ok pt ca are pinioanele pe caseta)

Sh: focus black hills sau cea de aici

Astept parerile sau sugestiile voastre.

Thx

Am impresia ca ignori marimea cadrului. Una din cele doua biciclete second hand indicate de tine are cadru de 19,5", iar cealalta are cadru de 21".

Da....am uitat sa precizez ca am 1.84 inaltime si cea de 21"mi se pare pre mare, cu toate ca cel care o vinde mi-a zis ca e ok pentru ca e un cadru scurt, are 58 de cm orizontal. Focusul de 19.5 zic ca e ok pt mine si daca gresesc va rog sa ma corectati.

Multumesc!

Focus Highland Peak noua, de la Marosbike, eu as baga mana-n foc ca n-o mai au pe stoc. Asa am patit si eu cand am luat-o pe a mea, am gasit cateva modele din 2010 care mi-au placut, la preturi foarte bune, dar cand sunam si intrebam, imi spuneau ca modele 2010 nu mai au pe stoc, si imi recomandau acelasi model, dar 2011. Care evident, era mai scump. :) Asa am si facut de altfel, am vrut o Merida Matts 10-V 2010, si am plecat acasa cu 2011. Nu regret, oricum.

Cu Marosbike n-am avut treaba, dar asigura-te intai ca e pe stoc. Highland Peak 2010 ala mie imi pare foarte bine echipata pentru pretul ei. Cu exceptia schimbatorului fata, nu zic ca nu-i bun, dar... nu e nici Shimano, nici Sram... :">

Intr-adevar, focus highland peak 2010 nu se mai gaseste pe nicaieri nou di chiar imi placea. As opta pentru focus-ul sh dar nu stiu ce sa fac. Parca am unele retineri, de aceea as avea nevoie de sfaturile voastre. Ar mai fi focus whistler 2010 nou dar costa 1600 de lei si depaseste bugetul meu, deci mai ramane univega ht-5400. Intre cele doua ce imi recomandati?