Guest levynolimits

tuning@art by Levy

Recommended Posts

Guest levynolimits

:D In sfirsit,am reusit sa ma inscriu si eu pe acest site si cu ocazia asta vreau sa va salut pe toti si sa va prezint un tuning facut de mine.Demult mi-a venit ideea sa fabric o tija de sa,care sa fie mai usoara decit cele obisnuite de carbon si dupa citeva luni de cautari disperate dupa bambus am reusit sa achizitionez tot ce aveam nevoie.In rest a fost multa munca la aplicarea carbonului pe capatul tijei pentru ca nu am mai lucrat niciodata cu acest material dar pina la urma am reusit si am scos tija la greutatea de 186 gr la grosimea de 36.1 Astept cu nerabdare tuninguri facute de voi.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Guest

:D noah, bine ai venit, ca este nevoie de tine aici....este ceva pionieresc ce ne arati tu noua, excelenta munca. arta 8) excelent. 8)

-cu aratatul de asa ceva va fi mai greu, caci necesita obisnuintza, si nu toti sunt ca tine :wink: , insa vom deschide forum special de tuning, cand situl va fi dat online in noua lui infatisare. :wink:

salutare fani ai bicicletelor:) m-am inregistrat pe forumul vostru nu pentru ca as fii un mare fan al bicicletelor,m-am inregistrat sa il felicit pe fratelo meu pentru efortul depus, sa reuseasca sa obtina celul propus,felicitari!!!sigur lumea va fii incantata!!!bafta in continuare Al tau fratior.... :D :evil:

Guest levynolimits

foarte frumos ce ati scris acolo.Intradevar am uitat sa trec fotografii,imi cer scuze prima poza e facuta de gabee,a doua de vlad sabau si a treia de paul.si cum a zis si radu nu vreau sa ma opresc la atit,pt ca tija de sa tine foarte bine o folosesc deja de doua luni m-am hotarit sa fabric un cadru complect din bamboo si imbinaturi din carbon si aici am foarte mare nevoie de ajutorul vostru.as avea mare nevoie de un cadru rupt din aluminiu sa-i tai extremitatile.v-as ruga foarte mult daca aveti careva prin tara un cadru rupt si ati putea sa renuntati la el si sa-l trimiteti as fi foarte recunoscator.dupa ce voi primi un cadru ma apuc de proiect si veti vedea pozele.va multumesc mult anticipat. levy_nolimits@yahoo.com

Guest

Levy, lucrez si io in moment la o furca fixa bazata pe tevi de carbon. Intrebarile mele sunt: - cu ce lipesti materialele intre ele, sau mai bine spus, ce lipici NASA folosesc marile firme?? si - ce toleranze folosesti la imbinarea lor, sau le imbini dupa simtz ? (poate stie si altcineva secretul).

In cazul meu, vreu sa lipesc tava de carbon in mufa de alu sau magneziu :X

Guest levynolimits

buna intrebare doar ca nu ma consider omul potrivit care sa te ajute profesional cu lipirea tevilor de carbon.precum am precizat si mai sus este prima mea lucrare la care am folosit carbon si tot ce vezi acolo sunt doar doua straturi de carbon infasurate in jurul tijei de bamboo impregnate bine in cel mai puternic lipici pe baza de epoxi (rasina) pe care l-am gasit pe piata clujeana.tot ce pot sati spun e ca trebuie sa fie putin spatiu (citeva sutimi de mm) la inbinari,intre grosimea tevilor spatiu pe care-l ocupa din cite stiu eu tot ceva lipici foarte puternic pe baza de epoxi.iti doresc multa bafta la asamblarea furcii si te rog sa ne si incinti cu citeva fotografii facute in timp ce lucrezi la furca care cred ca va fi super usoara

Guest

furca care cred ca va fi super usoara

Imagine postată

cam asa ar trebuii sa arate, clar, exista oferte destule, insa io o vreu pe a mea 8) mai am nevoie de terminatiile inferioare :roll: , faza nasoala si probabil scumpa...

Guest levynolimits

"eu o vreau pe a mea" zice gabee.

da asta asa este sunt foarte multe oferte pe piata,gasesti orice piesa de bicicleta ai nevoie unele ieftine altele mult prea scumpe.e o satisfactie intradevar sa le cumperi si sa le folosesti,dar adevarata satisfactie vine atunci cind sti ca sunt facute de tine si nu de altcineva.

Guest levynolimits

da ar rupe gura tirgului......am deja tevile super groase de bamboo doar ca am nevoie de un cadru de aluminiu rupt la care sa tai extremitatile si sa pot imbina cadru....Help am nevoie de un cadru rupt din aluminiu de la cineva din tara :-)

E super tare ideea cu cadrul de bambus!

M-am gandit de multa vreme la un asemenea proiect, insa din punct de vedere al proiectarii este usor dificil.

Bambusul este un material extrem de rezistent, folosit in strucutra sa naturala(tuburi), dar nu este perfect.

trebuiesc alese cu mare grija tuburile ce vor fi folosite, pentru ca daca exista defecte de crestere in fibra de bambus sau orice fel de imperfectiune, atunci riscul de a ceda cadrul ulterior este mare.

In alta ordine de idei, este o idee geniala!

Citeam intr-un numar din National Geographic de prin 1975, un articol elaborat despre bambus si despre proprietatile sale miraculoase (unle poze aratau schele pentru cladiri in constructie inalte de 20 de etaje confectionate exclusiv din tuburi de bambus. Culmea, imbinarile erau realizate cat se poate de arhaic tot cu fibre de bambus.

Prin urmare un asemenea cadru ar putea fi o solutie buna!

Un cadru full bambus ar rupe gura targului
Hm..... idei :twisted:

pai vad ca deja gura targului a fost rupta,chiar foarte frumos as spune.

sti ce greutate are 'caroseria' aia ?

Guest levynolimits

basso nu vreau sa te sperii pe la 1300 grame ajunge o asemenea bijuterie.

dar gintiti-va ca o bijuterie va fi facuta in curind si in romania,un single speed deocamdata....si chiar nu ma prea intereseaza greutatea,mai mult dau pe aspect.Tu iti dai seama sa iesi cu asa cevape sosea,ce senzati traiesi......

Imagine postată

Imagine postată

Guest

Imagine postată

pe fatza cantilever, pe spate discbrake :shock:

Absurd; oare ce se urmareste cu combinatia asta de frine :?:

Ai pus punctul pe i :wink: .

Guest levynolimits

basso a vrut poze cu materia prima...iata pozele...

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

din pacate inca nu ma pot apuca de cadru pentru ca nu am gasit inca pe nimeni care sa ma poata ajuta cu un cadru de mtb aluminiu rupt la care sa poata renunta.cadru de la care voi taia extremitatile si le voi folosi la cadrul meu de bambus cu inbinari de carbon.cum voi face rost de cadru veti vedea mai multe poze.