RaisedFist

Probleme cu schimbatorul de viteze

Recommended Posts

Ieri mi s-a intamplat faza urmatoare: am plecat spre munca, ca de obicei, si am observat ca lantul imi "scapata" si ca nu pot schimba cum trebuie pinioanele. Am lasat-o pe un pinion pe care merg de obicei si am incercat sa merg cat mai mult din drum. La un moment dat lantul s-a blocat, nu puteam pedala nici in fata nici in spate. Am luat-o la picior pana la munca si acolo am pus-o cu cracii in sus si am observat ca una din zale s-a desprins de lant si se blocase intre pinioane. Am luat cheia si am incercat sa scot zaua respectiva si sa leg lantul la loc.. nu am reusit si am mai scos doua zale, asa ca am fost si mi-am cumparat un lant nou.

Am pus lantul nou la loc si am incercat sa merg; se intampla aceeasi faza: imi "sare" lantul si nu schimba bine.... Iar schimbatorul arata asa:

Imagine postată

Nu stiu care e faza cu bicla si am nevoie de putin ajutor. Oricum, in weekend o sa incerc sa o duc la un service.

Pinioanele sunt uzate si nu se mai potrivesc cu lantul nou.Asta e in general cauza ...

[ATTACH=CONFIG]17683[/ATTACH]uite aici si o poza pentru pozitionarea corecta a schimbatorului

Am rezolvat problema. Am scurtat lantul cat trebuie si totul e ok. Cred ca "scapatarea" pe care o simteam era din cauza descentrarii schimbatorului. Am reglat si asta si acum totul e ok. Mersi de sfaturi.