chipuc

Recomnadare bicicleta XC - ajutor in alegere

Recommended Posts

Inainte de toate, salutari tuturor!

Am decis sa-mi inlocuiesc vechea bicicleta - una facuta din bucati cu multi, multi ani in urma - iar datorita lipsei mele de implicare din ultima vreme am ramas cu mult in urma. Am mai citit una alta, dar in continuare ma simt coplesit de informatie.

Bugetul disponibil este undeva intre un min 2500 si un max 3400 ron iar in banii astia m-am gandit la modelele de mai jos. Desi nici un model din cei aici nu are, imi plac mult si le gasesc utile, cornite. Spun asta ptr ca e bine de stiut in cazul in care cineva imi recomanda vreun model echivalent vreunuia gasit de mine.

LTD COMP 2009 - Biciclete de vanzare - Bikexpert

ACID 2010 - Biciclete de vanzare - Bikexpert

LTD COMP 2010 - Biciclete de vanzare - Bikexpert

Scott Scale 80 - 2010

Scott Scale 70 - 2010

de stiut: am 173cm, 78 kg.

Edited by chipuc
more info

Scoturile cad din start datorita dotarii jalnice, LTD se pare ca mai au doar marimea 16", care cred ca ti-i mic. Acid necesita upgrade la furca.

Ce inaltime ai?

le. Coarne poti sa pui si dupa, nu e un principiu dupa care sa te uiti.

Bugetul tau e ok, ar trebui sa te uiti sa aiba o furca buna in principiu.

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=41722

In bugetul tau, eu as merge pe o bicicleta mai ieftina (gen Kona Fire Mountain 2009, cu 1.420 lei) si upgrade la furca (Reba SL de exemplu, noua sau second). La un magazin din Timisoara (Sport Bike Center - cel nou) am vazut recent Reba SL 2009 cu 1.100 lei parca. Pe la magazinele on-line vad ca nu mai gasesti Reba SL sub 1.400 lei si Reba Race sub 1.700 lei (e dept, modele 2010 probabil).

coarne gasesti intre 30 si 100 RON, chiar si mai mult, depinde cat esti dispus sa dai pe ele. uite aici o lista de preturi sa iti faci o idee Ghidoane la PlayBike . eu le am pe cele de 85 (PRO Bar-ends Alloy SL), sunt usoare si finute, le recomand.

Recon SL (Solo Air si cu amortizor TurnKey) nu e Reba (Dual Air si cu amortizor Motion Control cu Floodgate ajustabil) si iarna nu-i ca vara. :D Asa poti spune si ca Alivio e aproape la fel de bun ca Deore XT.

Da un exemplu de bicicleta noua cu Reba SL la maxim 3.400 lei si mai vorbim.

la bani aia o bicicleta noua nu are prea multe lucruri de calitate pe ea cu 3400 lei cat ai zis ca ai poti sa iti iei o bita second de doua ori mai tare decat alea. inteleg ca poate te intereseaza garantia dar piesele care sunt in garantie de multe ori nu se strica iar daca se rupe ceva sau asa spune ca e din cauza ta si tot nu tio mai repara asa ca eu unul intotdeauna am optat pt o bita second si buna. acm fiecare face ce vrea cu bani lui e alegerea ta. bafta

M-am uitat la Playbike si cea mai ieftina bicicleta care are furca Reba SL este Cube LTD Race la 4.750 de lei, dar apare ca fiind disponibila numai la comanda (ar mai fi si Cube Access WLS SL la 4.600 de lei, dar e cu cadru pentru femei). Urmatoarele hardtail-uri (in ordine crescatoare a pretului) cu Reba SL sunt Cube Access WLS GTC de dame (la 6.700 de lei) si Cube Reaction GTC Pro la 6.899 lei (din nou, aceasta nu este disponibila decat la comanda). Kona Kula Deluxe redusa de la 8.499 lei la 6.799,20 lei. Urmeaza un Trek 8000 la 7.280 lei si asa mai departe. Cine este curios, poate cauta si la alte magazine si o sa constate situatii similare.

As zice ca Reba SL este mai buna decat Fox 32 F120 RL. Daca ar fi fost Fox 32 F120 FIT RLC, era discutabil.

Vreau o bicicleta noua din doua motive:

- performanta este in plan secund ptr mine, mai degraba entuziast decat pro

- bicicleta facuta de mine are mai bine de 10 ani iar cu asta cred ca am spus indeajuns

Daca de exemplu in momentul de fata gasesc ceva care are o componenta usor under in comparatie cu altceva iar bicicleta este in buget, e in regula. Componenta respectiva o pot schimba dupa o vreme.

Alte recomandari?

Am sunat azi la bikexpert ptr Cube si nu mai aveau nimic.

e pe aer totusi si nu bag mana in foc ca merge foarte bine dar eu zic ca cat de cat se concureaza cu o tora sl, nu zic ca e chiar cat un recon sau o reba

Nu vad de ce ai pune o furca atat de scumpa pe o bicicleta echipata slab-mediu.

Mai bine cumperi o bicicleta gata echipata din start fie cu Tora SL sau Recon si ai parte si de niste frane hidraulice de calitate si de un angrenaj cu o clasa peste.

Sa vedem:

angrenaj suntour - angrenaj SLX

Frane Hayes MX4- Juicy 3

deraior alivio-XT

O comparatie intre un firemoutain cu REBA SL si o alta bicicleta de 3400ron.

Ru sunt de parere ca toate componentele ar trebui sa fie la acelasi nivel, sa pui un REBA SL pe o echipare ALivio e o mare prostie!

Nu vad de ce ai pune o furca atat de scumpa pe o bicicleta echipata slab-mediu.

Pentru ca furca este una dintre cele mai importante componente ale unei Mountain Bike hardtail. Bagi banii acolo unde conteaza cel mai mult.

Aha, bine de stiut!!

Nu am nici o problema in a vedea si alte marci, doar asa cum spuneam, am ramas in urma cu subiectul asta iar acum informatiile sunt atat de multe.

Cineva mai imi recomanda modelul asta, nu mai imi amintesc f bine pretul dar parca era ceva peste bugetul meu:

http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCBkModel.jsp?sid=10Rockhopper&eid=4340&menuItemId=9253

Edited by chipuc

In Romania pretul unui Specialized Rockhopper Expert Disc ar fi 3.850 lei, dar vad ca este echipat diferit. Are furca Tora (SL ?), nu Dart 3.

In primul rand decide-te asupra pretului. 2.500, 3.400, 3.800 sau cat o fi. Probabil toate recomandarile o sa le primesti la suma maxima, asa ca nu are rost sa precizezi o limita minima.

Apoi, spune daca elimini sau nu varianta bicicleta mai ieftina si mai slab echipata + furca mai buna (prin upgrade al furcii).

3800 ron max. si asta cu strans din fund ca sa zic asa, dar sa merite! :(

Mai degraba as prefera sa-mi iau alta furca dupa o vreme.

la bugetul ala iti recomand sa citesti si threadul asta:

http://www.ciclism.ro/forums/f13/sfat-cumparare-mtb-7081.html

este o discutie despre viitoarea mea bicicleta. bugetul a fost acelasi si in final am ales o orbea cu dart 3 la 3500 ron + upgrade de furca mai incolo, "dupa o vreme" ... :(

later edit: nu stiu cum stai cu echipamentul, dar daca nu ai, gandeste-te ca te mai costa inca cateva milioane bune casca, manusi, ochelari, un costum cat de cat deci ia si asta in considerare la calculul bugetului